REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak we własnym zakresie usunąć drobne wgniecenia i zarysowania karoserii?

Drobne wgniecenia możemy wykonać w swoim garażu fot. Newspress
Drobne wgniecenia możemy wykonać w swoim garażu fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Każdemu, kto chce i umie wykonać proste zabiegi naprawcze w obrębie własnego garażu, przedstawiamy krótki opis, jak zniwelować drobne usterki blacharsko-lakiernicze.

Koszt naprawy wgniecionego błotnika czy porysowanego zderzaka nie różni się od ceny usunięcia poważniejszych usterek blacharskich wywołanych kolizjami na parkingu czy garażu. 300, 400 czy nawet 500 złotych za pomalowanie zderzaka czy plastikowej listwy to stanowczo za dużo, biorąc pod uwagę potrzebne akcesoria oraz czas na to poświęcony przez mechanika. Na początek wymienimy materiały jakie powinniśmy zakupić. Są to:

REKLAMA

Zobacz też: Wymiana progów w samochodzie. Jak wymienić? Za ile?

  • farba podkładowa,
  • farba dobrana numerem seryjnym (jeśli nie mamy kompresora, kupujemy farbę w sprayu, która niczym się nie różni od tej dedykowanej do malowania kompresorem, wymaga jedynie troszkę więcej dokładności i ostrożności),
  • masa szpachlowa,
  • lakier bezbarwny,
  • papier do szlifowania o gradacji od 150 do 2000,
  • pasta polerska [najlepiej TEMPO],
  • rozpuszczalnik nitro lub benzyna ekstrakcyjna,
  • krążek filcowy do polerowanie lakieru.

Przypuśćmy, że przedmiotem naprawy jest wgniecenie na drzwiach w kształcie rysy. Zaczynamy od przynajmniej dwukrotnego wyczyszczenia miejsca rozpuszczalnikiem nitro w celu odtłuszczenia i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z lakieru, które mogą spowodować uszkodzenia nowej powłoki. Następnie papierem o gradacji 400 i 800 należy dokładnie wyszlifować wgniecenie oraz jego okolice w celu usunięcia wszystkich zarysowań.Papierem 1000 zmoczonym w wodzie matujemy uszkodzoną powierzchnię. Potem czyścimy ją minimum dwa razy ręcznikami nasączonymi rozpuszczalnikiem nitro.

Zobacz również: Jak rozpoznać oryginalny lakier?

REKLAMA

Aby wygładzić nierówną powłokę masą szpachlową, musimy wcześniej pokryć uszkodzenie warstwą podkładu – chodzi o to, by wilgoć, którą trzyma masa, nie powodowała korozji. Czynność tę możemy powtórzyć dwa razy. Aplikując szpachlę, starajmy się nie nakładać zbyt grubej warstwy, abyśmy nie musieli później ścierać jej nadmiaru. Pamiętajmy, że nawet jeśli nałożymy jej trochę za mało, to można to poprawić. Po wyschnięciu ścieramy grubszą powłokę papierem 150-180. Potem, gdy miejsce jest już w miarę równe, zmieniamy papier na 500-600 i lekko je szlifujemy. Na koniec papierem 1000 z wodą wygładzamy materiał do osiągnięcia równej i gładkiej powierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wyschnięciu szpachli możemy rozpocząć nakładanie podkładu, aby farba dobrze się skleiła. Następnie po raz kolejny matujemy powłokę do uzyskania gładkiego i równego połączenia z nieuszkodzonym lakierem. Teraz za pomocą ręcznika i nitro jeszcze raz oczyszczamy miejsce matowania. Lakierowanie zaczynamy od nałożenia delikatnej, półprzezroczystej warstwy farby. Następnie poziomymi ruchami ręki, od strony lewej do prawej, nanosimy ją drugi raz.

Zobacz również: Jak przywrócić blask lakieru?

Musimy zrobić to w odpowiednim tempie, nie za wolno, aby uniknąć tzw. firanek ze spływającej farby – dość trudno usuwalnych. Po odczekaniu kilku minut możemy nałożyć kolejną warstwę. Lakierowany element powinien schnąć w suchym pomieszczeniu, aby nie było możliwości zabrudzenia go i przedłużenia procesu zasychania – mogłoby to spowodować delikatne zacieki w wyniku spływania farby. Gdy nasz element wyschnie, papierem 2000 zmoczonym w wodzie szlifujemy drobne zacieki i wyrównujemy powłokę. Na koniec nanosimy warstwę lakieru bezbarwnego w ten sam sposób, w jaki położyliśmy farbę. Pozostawiamy go tam, aż wyschnie i stwardnieje, by potem wypolerować całą naprawianą powierzchnię, pastą tempo dla nadania jednolitego połysku.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA