REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć lakier na deszczowe dni?

Robert Kuśpiel
fot. Subaru
fot. Subaru

REKLAMA

REKLAMA

Utrzymanie czystego auta w mokre dni to nie lada problem. Lakier naszego samochodu jest najbardziej narażony w deszczowe dni. Poniżej kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić.

Często zastanawiamy się, jak to jest możliwe, że auto stojące na światłach obok nas jest czyste, pomimo, że leje deszcz i są ogromne kałuże na jezdni. Utrzymanie samochodu w takim stanie nie jest trudne, lecz wymaga trochę czasu. Pierwszy i najważniejszy punkt, to dobre i dokładne umycie samochodu. Zabieg ten możemy wykonać w myjni automatycznej lub własnoręcznie w domu, jeżeli mamy taką możliwość.

REKLAMA

Zobacz również: Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia

REKLAMA

Gdy zdecydujemy się na myjnię samoobsługową, musimy pamiętać o tym, aby użyć gąbki, ponieważ ubity brud na aucie nie zejdzie od samej myjki ciśnieniowej. Unikamy myjni automatycznej, ponieważ nie jest ona w stanie umyć dokładnie auta w trudno dostępnych miejscach. Co więcej wirujące rolki mogą wyrządzić więcej szkód, niż korzyści. Kiedy umyliśmy dobrze auto przystępujemy do jego osuszenia. Wycieramy tylko miejsca, w których woda będzie utrzymywać się bardzo długo, na przykład klapka wlewu paliwa, zawiasy drzwi przednich i tylnych. Nie wycieramy całego auta, na przykład dachu, czy deski.

Kolejnym etapem jest naniesienie wosku. Można to wykonać dwoma metodami. Pierwsza metoda automatyczna, w myjni samoobsługowej. Woskujemy powierzchnię auta około 3-4 minut, po czym czekamy około 2 minut i przystępujemy do nabłyszczania auta wodą demineralizowaną. Kiedy zdecydujemy się na manualną metodę, samodzielnie nanosimy wosk rozprowadzając go tzw. okrężnymi ruchami, po czym przecieramy czystą szmatką.

Zobacz również: Wady i zalety myjni automatycznej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo, że w tej metodzie nie wykorzystamy wody demineralizowanej efekt jest o wiele bardziej widoczny, niż przy myjni samoobsługowej. Mamy większą gwarancję na to, że wszelka woda oraz zabrudzenia spłyną po naszym samochodzie i nie zostawią śladu. Istnieją inne metody, które wykorzystują specjalne myjnie. Polegają one na myciu samochodu 4 razy do roku. Zostają położone specjalne warstwy wosków oraz detergentów, które gwarantują posiadanie czystego samochodu na około 3 miesiące. Koszt takiej usługi mieści się w granicach od 100 do 200 złotych.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA