Jak zabezpieczyć lakier na zimę?

REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze, aby zabezpieczanie lakieru rozpocząć od dokładnego oczyszczenia go z wszelkich zabrudzeń lub starych powłok wosku. Polecamy w tym celu użycie specjalnych zmywaczy w płynie, które są nieszkodliwe dla lakieru, przy czym świetnie radzą sobie z większością zanieczyszczeń. A co dalej? Powinniśmy przyjrzeć się karoserii bardzo dokładnie poszukując wszelkich ognisk korozji lub ubytków lakieru. Przy większych uszkodzeniach polecamy wizytę u profesjonalisty, przy drobnych rysach możemy je samodzielnie usunąć.
REKLAMA
Zobacz również: Jak polakierować plastikowe elementy nadwozia?
REKLAMA
Jeśli zarysowania nie są zbyt głębokie powinno wystarczyć wypolerowanie pastą polerską. Większość składa się z ziarenek, które podczas polerowania ulegają samoczynnemu ścieraniu się. Na wstępie pasta usuwa największe zarysowania, a w miarę postępu prac nadaje lakierowi coraz większy połysk. Następnie rozpoczynamy woskowanie. To dzięki niemu kolor lakieru nabiera głębi, uzyskuje połysk i staje się odporny na zabrudzenia, ponieważ do powierzchni lakieru pokrytej woskiem zanieczyszczenia nie przylegają w tak łatwy sposób.
Mycie karoserii dzielimy na dwa etapy. W pierwszym nakładamy na całą powierzchnię przy pomocy delikatnej flaneli odrobinę mleczka polerskiego. Następnie pozwalamy mu wyschnąć na powierzchni, a w kolejnym kroku przy pomocy takiej samej flaneli wycieramy powierzchnię usuwając resztki wosku.
Zobacz również: Jak zabezpieczyć lakier na deszczowe dni?
Zabieg ten należy powtórzyć raz lub kilka razy podczas zimy, ponieważ trwałość takiego zabezpieczenia związana jest z warunkami pogodowymi oraz z tym, jak często korzystamy z samochodu. Niestety, nie ma, co wierzyć w środki, które mogą zabezpieczyć lakier naszego samochodu na całą zimę.
REKLAMA
REKLAMA