REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zatrzymać proces rdzewienia w aucie?

Robert Kuśpiel
rdza na fordzie ka
rdza na fordzie ka
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Zima to pora roku, podczas której panują warunki sprzyjające rozwijaniu się rdzy. Postępującą korozję trudno zatrzymać, jednak nie jest to niemożliwe. Poniżej kilka porad, jak poradzić sobie z powiększającą się rdzą na naszym samochodzie.

Sól zmieszana z wodą tworzy świetny podkład do powstania rdzy. Wszelkie niezabezpieczone miejsca na karoserii lub pod podwoziem samochodu zostaną w takich warunkach zaatakowane. Podstawowym krokiem w kierunku zatrzymania korozji jest częste i dokładne mycie pojazdu. Nie ma większego wroga dla rdzy niż czyste auto. Jeśli dopuściliśmy już do takiego stanu, że rdza widoczna jest gołym okiem, wówczas należy jak najszybciej ją zabezpieczyć. Zaczynamy od podwozia samochodu. Myjemy je dokładnie myjką ciśnieniową, po czym lokalizujemy zardzewiałe elementy.

REKLAMA

Zobacz też: Dlaczego wydech rdzewieje?

Dokładne wyczyszczenie elementu spowoduje, że rdza nie pojawi się w tym samym miejscu.

Oczyszczone powierzchnie zabezpieczamy masą utwardzającą lub uszczelniającą, która nie będzie się odróżniać od powłoki antykorozyjnej. Następnie możemy przejść do elementów nadwozia. Po uprzednim umyciu lokalizujemy miejsca zagrożone korozją oraz takie, w których rdza już występuje (na przykład pęcherze na powierzchni danego elementu). Podobnie jak w przypadku podwozia, czyścimy zagrożone elementy. W zależności od rozmiaru uszkodzenia możemy zastosować podkład lakierniczy lub z niego zrezygnować. Jeżeli uszkodzenie jest małe, to czyścimy delikatnie rdzę i nanosimy farbę wykałaczką. Jeśli jest duże – czyścimy rdzę do „gołej” blachy. Następnie kładziemy podkład oraz lakier właściwy i bezbarwny.

Zobacz też: Jak oczyścić układ paliwowy z osadów, rdzy i innych zanieczyszczeń?

Po wykonaniu zaprawek możemy przystąpić do polerowania ręcznego lub mechanicznego. Warto też przyjrzeć się profilom zamkniętym – to właśnie w nich najczęściej występuje rdza. By jej zapobiec, stosuje się specjalne preparaty w sprayu do aplikowania w takich miejscach. Producenci samochodów zazwyczaj przewidują specjalne otwory do tego typu preparatów. Jeżeli ich nie ma, to aplikujemy produkt przez otwory technologiczne. Jednak najtańszym i najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z problemem rdzy jest częste i dokładne mycie auta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA