REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania

Robert Kuśpiel
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić działanie regulatora siły hamowania oraz dokonać jego wymiany. Całą operację można wykonać we własnym zakresie.

Korektory siły hamowania można podzielić na dwa typy.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy z nich dotyczy aut o nadwoziu typu sedan, dysponujących mocą do 90KM. Układ hamulcowy w tym wariancie ma na wyposażeniu dwa korektory siły hamowania: są dwa obwody. Korektory są odpowiedzialne za wolniejsze narastanie ciśnienie płynu hamulcowego w tylnych hamulcach niż w przednich. Powoduje to brak blokowania tylnych kół podczas hamowania. Regulatory zamontowane są pod pompą hamulcową lub pod podwoziem, bezpośrednio nad tylną osią. Uzależnione jest to od rodzaju układu hamulcowego.

W modelach powyżej 90 km (wszystkie typy nadwozia) zastosowany został korektor siły hamowania sterowany obciążeniem osi tylnej. Działanie takiego regulatora zależne jest od obciążenia samochodu. W zależności od niego dobierane jest odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego. W taki sposób zapobiega się blokowaniu kół i zapewnia się utrzymanie toru hamowania. Korektor znajduje się nad tylną osią i jest sterowany za pomocą sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Przystępujemy do sprawdzenia działania korektora siły hamowania. Test taki wykonujemy jak samochód stoi na kołach. Nie może być obciążony. Do wykonania tej czynności przyda nam się pomoc drugiej osoby, która będzie obserwować korektor siły hamowania. Wciskamy mocno pedał hamulca i szybko puszczamy. Ruch dźwigni korektora musi być natychmiastowy. Jeśli jest inaczej to należy wymienić regulator.

Demontaż

REKLAMA

W tej części poradnika przedstawimy demontaż korektora siły hamowania. Na początku odkręcamy korek od zbiorniczka i wlewamy świeży płyn aż do krawędzi otworu wlewowego. Teraz zakręcamy korek i zaklejamy taśmą klejącą otwór odpowietrzający. Jest to warunek konieczny, ponieważ nie można dopuścić do wycieku płynu hamulcowego. Następnie odkręcamy wspornik sprężyny przy tylnej osi.

Odłączamy sprężynę od korektora a następnie wykręcamy nakrętkę mocującą osłonę korektora. Czyścimy dokładnie złącza przewodów i luzujemy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych (nie odkręcamy ich całkowicie). Odkręcamy dwie śruby mocujące korektor i wyjmujemy go.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

Montaż

Pierwszy krok to odkręcenie nakrętek przewodów hamulcowych i przykręcenie do nowego korektora. Tą czynność wykonujemy bardzo szybko tak, ażeby zminimalizować ilość wycieku.  Dokręcamy śruby mocujące korektor i wkręcamy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych. Do wykonania tej czynności sprawdza się odpowiednio rozcięty klucz oczkowy. Zakładamy osłonę korektora i dokręcamy ją. Na końcu podłączamy sprężynę do dźwigni korektora oraz do tylnej osi. Pozostaje nam wyregulować korektor.

Regulacja korektora

Regulację korektora można przeprowadzić na dwa sposoby.

Stosując się do pierwszego sposobu należy docisnąć dźwignię do końca (w kierunku jazdy). Pamiętajmy, że sprężyna nie może być wtedy rozciągnięta. Jej końce muszą się znajdować w plastikowych wkładkach i nie powinny być zamontowane luźno. Jeżeli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą wspornik i przesunąć do momentu aż sprężyna będzie spoczywać bez naprężenia, jaki nadmiernego luzu. Na końcu dokręcamy śrubę.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Przechodzimy do drugiej wersji. Sprężyna nie może być rozciągnięta. Natomiast jej końce muszą znajdować się (bez luzu) w plastikowych wkładkach. Jeśli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą i przesunąć do momentu, aż sprężyna będzie spoczywać bez nadmiernego naprężenia i luzu. Dokręcamy śrubę mocującą i odsłaniamy otwór odpowietrzający w zbiorniczku wyrównawczym.

Na końcu odpowietrzamy układ hamulcowy. Kolejność odpowietrzania jest następująca:

  • Prawy tył
  • Lewy tył
  • Prawy przód
  • Lewy przód

Dokładny opis odpowietrzania układu hamulcowego znajduje się w odrębnym poradniku. Podczas pracy z płynem hamulcowym należy zachować szczególną ostrożność ponieważ jest on bardzo trujący. Dlatego nie należy odciągać płynu poprzez wężyk za pomocą ust. Płyn hamulcowy jest również żrący. Bezpośredni kontakt z lakierem samochodowym może doprowadzić do jego uszkodzenia. W przypadku rozlania płynu należy zetrzeć go i zmyć powierzchnie dużą ilością wody.

Płyn, który zebraliśmy podczas całej naprawy należy oddać do punktu utylizacji. Nie należy wylewać go w dowolne miejsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA