REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: obsługa korektora siły hamowania

Robert Kuśpiel
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania
Opel Astra F obsługa korektora siły hamowania

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić działanie regulatora siły hamowania oraz dokonać jego wymiany. Całą operację można wykonać we własnym zakresie.

Korektory siły hamowania można podzielić na dwa typy.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy z nich dotyczy aut o nadwoziu typu sedan, dysponujących mocą do 90KM. Układ hamulcowy w tym wariancie ma na wyposażeniu dwa korektory siły hamowania: są dwa obwody. Korektory są odpowiedzialne za wolniejsze narastanie ciśnienie płynu hamulcowego w tylnych hamulcach niż w przednich. Powoduje to brak blokowania tylnych kół podczas hamowania. Regulatory zamontowane są pod pompą hamulcową lub pod podwoziem, bezpośrednio nad tylną osią. Uzależnione jest to od rodzaju układu hamulcowego.

W modelach powyżej 90 km (wszystkie typy nadwozia) zastosowany został korektor siły hamowania sterowany obciążeniem osi tylnej. Działanie takiego regulatora zależne jest od obciążenia samochodu. W zależności od niego dobierane jest odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego. W taki sposób zapobiega się blokowaniu kół i zapewnia się utrzymanie toru hamowania. Korektor znajduje się nad tylną osią i jest sterowany za pomocą sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Przystępujemy do sprawdzenia działania korektora siły hamowania. Test taki wykonujemy jak samochód stoi na kołach. Nie może być obciążony. Do wykonania tej czynności przyda nam się pomoc drugiej osoby, która będzie obserwować korektor siły hamowania. Wciskamy mocno pedał hamulca i szybko puszczamy. Ruch dźwigni korektora musi być natychmiastowy. Jeśli jest inaczej to należy wymienić regulator.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Demontaż

REKLAMA

W tej części poradnika przedstawimy demontaż korektora siły hamowania. Na początku odkręcamy korek od zbiorniczka i wlewamy świeży płyn aż do krawędzi otworu wlewowego. Teraz zakręcamy korek i zaklejamy taśmą klejącą otwór odpowietrzający. Jest to warunek konieczny, ponieważ nie można dopuścić do wycieku płynu hamulcowego. Następnie odkręcamy wspornik sprężyny przy tylnej osi.

Odłączamy sprężynę od korektora a następnie wykręcamy nakrętkę mocującą osłonę korektora. Czyścimy dokładnie złącza przewodów i luzujemy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych (nie odkręcamy ich całkowicie). Odkręcamy dwie śruby mocujące korektor i wyjmujemy go.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

Montaż

Pierwszy krok to odkręcenie nakrętek przewodów hamulcowych i przykręcenie do nowego korektora. Tą czynność wykonujemy bardzo szybko tak, ażeby zminimalizować ilość wycieku.  Dokręcamy śruby mocujące korektor i wkręcamy nakrętki kołpakowe przewodów hamulcowych. Do wykonania tej czynności sprawdza się odpowiednio rozcięty klucz oczkowy. Zakładamy osłonę korektora i dokręcamy ją. Na końcu podłączamy sprężynę do dźwigni korektora oraz do tylnej osi. Pozostaje nam wyregulować korektor.

Regulacja korektora

Regulację korektora można przeprowadzić na dwa sposoby.

Stosując się do pierwszego sposobu należy docisnąć dźwignię do końca (w kierunku jazdy). Pamiętajmy, że sprężyna nie może być wtedy rozciągnięta. Jej końce muszą się znajdować w plastikowych wkładkach i nie powinny być zamontowane luźno. Jeżeli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą wspornik i przesunąć do momentu aż sprężyna będzie spoczywać bez naprężenia, jaki nadmiernego luzu. Na końcu dokręcamy śrubę.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Przechodzimy do drugiej wersji. Sprężyna nie może być rozciągnięta. Natomiast jej końce muszą znajdować się (bez luzu) w plastikowych wkładkach. Jeśli jest inaczej to należy poluzować śrubę mocującą i przesunąć do momentu, aż sprężyna będzie spoczywać bez nadmiernego naprężenia i luzu. Dokręcamy śrubę mocującą i odsłaniamy otwór odpowietrzający w zbiorniczku wyrównawczym.

Na końcu odpowietrzamy układ hamulcowy. Kolejność odpowietrzania jest następująca:

  • Prawy tył
  • Lewy tył
  • Prawy przód
  • Lewy przód

Dokładny opis odpowietrzania układu hamulcowego znajduje się w odrębnym poradniku. Podczas pracy z płynem hamulcowym należy zachować szczególną ostrożność ponieważ jest on bardzo trujący. Dlatego nie należy odciągać płynu poprzez wężyk za pomocą ust. Płyn hamulcowy jest również żrący. Bezpośredni kontakt z lakierem samochodowym może doprowadzić do jego uszkodzenia. W przypadku rozlania płynu należy zetrzeć go i zmyć powierzchnie dużą ilością wody.

Płyn, który zebraliśmy podczas całej naprawy należy oddać do punktu utylizacji. Nie należy wylewać go w dowolne miejsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA