REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: odpowietrzanie układu hamulcowego

Robert Kuśpiel
Opel Astra F odpowietrzanie układu hamulcowego
Opel Astra F odpowietrzanie układu hamulcowego

REKLAMA

REKLAMA

Zapowietrzony układ hamulcowy znacząco obniża sprawność hamulców. W poradniku tym pokażemy jak samemu odpowietrzyć układ hamulcowy w Oplu Astrze F.

Pierwszy krok to zakup płynu hamulcowego. Zalecamy wybrać oryginalny płyn, który można kupić w autoryzowanym serwisie. Występuje w butelkach 0.5L. Do odpowietrzania układu hamulcowego należy używać wyłącznie nowego płynu hamulcowego. Płyn z układu spuszczamy do pustego naczynia, które na końcu oddamy do punktu utylizacji.

REKLAMA

Podczas pracy z płynem hamulcowym należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest on bardzo trujący. Dlatego nie należy odciągać płynu poprzez wężyk za pomocą ust. Płyn hamulcowy jest również żrący. Bezpośredni kontakt z lakierem samochodowym może doprowadzić do jego uszkodzenia. W przypadku rozlania płynu należy zetrzeć go i zmyć powierzchnie dużą ilością wody.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych szczęk i bębnów hamulcowych

REKLAMA

Zalecamy zacząć od krótkiego przeglądu układu hamulcowego, który wykaże w jakim stanie jest układ hamulcowy w naszym aucie. Zaczynamy od sprawdzenia przewodów hamulcowych. Ewentualne nieszczelności powoduję, że dalsze działania są praktycznie niepotrzebne. Mamy wyciek i to właśnie na tym należy się skoncentrować. Do przeprowadzenia tego testu będzie nam potrzebna platforma warsztatowa lub kanał. Działanie z pozycji tradycyjnego lewarka razem z podstawkami jest dosyć ryzykowne jednak możliwe do wykonania.

Po uniesieniu samochodu myjemy dokładnie przewody hamulcowe. Pamiętajmy, że są pokryte warstwą tworzywa sztucznego, które pełni rolę ochronną. Właśnie dlatego niedopuszczalne jest czyszczenie ich za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego. W tym momencie warto posłużyć się mocną lampą lub latarką. Sprawdzamy dokładnie połączenia od pompy hamulcowej. Znajduje się ona pod zbiorniczkiem płynu hamulcowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że sztywne przewody nie powinny być pogięte ani całkowicie zgniecione. Jeżeli widzimy wszelkiego rodzaju otarcia lub ślady korozji to nie trzeba czekać z wymianą. Podmieniamy uszkodzony odcinek aż do miejsca łączenia. Miejscami narażonymi na uszkodzenia są również miejsca połączeń sztywnych przewodów z giętkimi. Są one bardzo wytrzymałe jednak z biegiem czasu potrafią spęcznieć.  W celu kontroli wystarczy je przegiąć kilka razy.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

REKLAMA

Na końcu obracamy kilkakrotnie kierownicą i sprawdzamy czy nie występują żadne kolizje z innymi elementami podwozia. Jeżeli nie mamy żadnych zastrzeżeń to opuszczamy samochód. W tym momencie możemy przejść do odpowietrzenia układu mając informację o braku jakichkolwiek uszkodzeń na kontrolowanych przewodach.

Zapowietrzenie układu powstaje w przypadku nieszczelności lub przy otwarciu instalacji hamulcowej. W celu odpowietrzenia układu będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby, która będzie naciskać pedał hamulca. Kolejność odpowietrzania jest następująca:

  • Prawy tył
  • Lewy tył
  • Prawy przód
  • Lewy przód

W samochodach, które są wyposażone w system kontroli ubytku płynu hamulcowego należy zwrócić uwagę, żeby tulejka prowadząca w korku zbiorniczka wyrównawczego była całkowicie opróżniona. W autach z zamontowanym korektorem siły hamowania (tylna oś) w trakcie odpowietrzania hamulców tylnych należy mocno docisnąć dźwignię korektora w stronę zawieszenia tylnego.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana tylnych klocków i tarczy hamulcowych

Teraz zdejmujemy kapturek z odpowietrznika przy zacisku hamulca po czym dokładnie go czyścimy. Zakładamy na odpowietrznik przewód elastyczny i zanurzamy go w naczyniu wypełnionym do połowy płynem hamulcowym. Druga osoba zaczyna pompować hamulcem do momentu aż wytworzy się ciśnienie w układzie – wzrost oporu na pedale hamulca. Po osiągnięciu wyraźnego oporu należy przytrzymać pedał hamulca w danym położeniu.

Odkręcamy za pomocą klucza oczkowego odpowietrznik przy zacisku hamulca o pół obrotu i zbieramy do naczynia spływający płyn hamulcowy. Należy pilnować, żeby przewód był zanurzony w naczyniu. Po opadnięciu ciśnienia zakręcamy odpowietrznik. Czynność tą powtarzamy do momentu aż wypływający płyn będzie pozbawiony pęcherzyków powietrza. Po skończonym odpowietrzaniu zdejmujemy przewód elastyczny z odpowietrznika i zakładamy kapturek.

W taki sam sposób postępujemy z pozostałymi zaciskami. Podczas wykonywania tej pracy należy kontrolować poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym. W razie potrzeby należy dolać odpowiednią ilość. Nie można doprowadzić do całkowitego opróżnienia zbiorniczka, doprowadzi to do zapowietrzenia pompy hamulcowej.

Na końcu nie zapominamy o oddaniu zlanego wcześniej płynu hamulcowego do punktu utylizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno go

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA