Volkswagen Polo III: regulacja hamulca ręcznego
REKLAMA
REKLAMA
Na samym początku warto zaznaczyć, że hamulce kół tylnych regulują się samoczynnie. Nie ma konieczności regularnej kontroli i regulacji hamulca ręcznego. Obowiązek istnieje po wymontowaniu i zamontowaniu niektórych elementów. Wymiana linek hamulca ręcznego, tylnych klocków hamulcowych, tylnych tarcz, szczęk hamulcowych, demontaż zacisku lub tarczy hamulca ręcznego – to właśnie po wykonaniu tych czynności należy dokonać regulacji hamulca ręcznego.
REKLAMA
Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana przednich i tylnych klocków i tarcz hamulcowych
REKLAMA
Najpierw spuszczamy samochód z hamulca ręcznego. Następnie zdejmujemy osłonę z dźwigni hamulca ręcznego i wciskamy kilkakrotnie pedał hamulca. W tym momencie należy podnieść tył samochodu. Wykonujemy to za pomocą tradycyjnego lewarka. Podkładamy „kobyłki” i przystępujemy do regulacji. Zaczynamy od aut wyposażonych w tylne hamulce bębnowe.
Zaciągamy dźwignię hamulca ręcznego na czwarty ząbek. Następnie luzujemy nakrętki kontrujące jednocześnie przytrzymując nakrętki regulacyjne. Teraz dokręcamy jednocześnie nakrętki regulacyjne do momentu aż obydwa koła będzie trudno obrócić. Sprawdzamy czy po spuszczeniu hamulca ręcznego koła będą mogły się swobodnie obracać. Jeżeli będzie wyczuwalny opór to należy poluzować nakrętki regulacyjne. Na końcu zabezpieczamy nakrętki regulacyjne, nakrętkami kontrującymi. Nakrętki regulacyjne przytrzymujemy za pomocą klucza płaskiego.
Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż chłodnicy
Przechodzimy do aut wyposażonych w hamulce tarczowe. Na początku wkręcamy nakrętki regulacyjne znajdujące się przy dźwigni hamulca ręcznego. Wkręcamy je tak daleko, aż dźwignia uruchomi hamulec ręczny przy zaciskach hamulców i odsuną się one od ogranicznika. Teraz obracamy nakrętki regulacyjne w taki sposób, żeby przy spuszczonej dźwigni hamulca ręcznego, luz między dźwignią a ogranicznikiem za nacisku hamulca miał taką sama wartość po każdej ze stron.
Luz ten nie powinien wynosić więcej jak 1.5mm. Następnie zaciągamy 5 razy hamulec ręczny i spuszczamy. Sprawdzamy czy tylne koła obracają się bez problemu. Jeżeli jest wyczuwalny opór to należy poluzować trochę nakrętki regulacyjne. Na końcu zabezpieczamy je za pomocą nakrętki kontrującej, przytrzymując jednocześnie nakrętki regulacyjne za pomocą klucza płaskiego.
Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana żarówek
REKLAMA
REKLAMA