REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Seicento: wymiana klocków i tarcz hamulcowych przednich – opis krok po kroku

Robert Kuśpiel
Hamulce muszą być sprawne, inaczej nie ma mowy o podróżowaniu.
Hamulce muszą być sprawne, inaczej nie ma mowy o podróżowaniu.

REKLAMA

REKLAMA

Dobre hamulce to podstawa bezpiecznego podróżowania. Zużyte klocki i tarcze wymagają natychmiastowej wymiany. W poradniku tym pokażemy jak to wykonać w Fiacie Seicento.

Pierwszy krok to kupno klocków i tarcz. Nie polecamy tanich zamienników, cechują się bardzo słabą wytrzymałością. Całą operację będziemy przeprowadzać z pozycji standardowego podnośnika. Podkładamy zabezpieczenia pod tył samochodu i luzujemy śruby przedniego koła, tego, od którego zaczynamy. Unosimy auto i odkręcamy do końca śruby. Polecamy podłożyć pod auto kobyłkę, zapewni to nam większe bezpieczeństwo podczas wykonywania tej pracy.

REKLAMA

Zobacz też: Fiat Punto MK1: wymiana tarcz i klocków hamulcowych – opis krok po kroku.

Mamy przed sobą tarczę razem z zaciskiem. Czyścimy dokładnie za pomocą szczotki drucianej. Odkręcamy śruby mocujące tarczę i przechodzimy na jej drugą stronę. Tutaj mamy do wyjęcia zawleczkę zabezpieczającą sworzeń, który blokuje zacisk do jarzma. Wybijamy go do zewnętrznej strony. Podnosimy zacisk i wyjmujemy stare klocki. Jeżeli byłby wyczuwalny opór, musimy trochę mocniej pociągnąć.

Zobacz też: Jak wymienić linkę sprzęgła w Fiacie Seicento?

REKLAMA

Teraz za pomocą klucza 17 odkręcamy śruby mocujące jarzmo razem z zaciskiem. Po jego zdjęciu zbijamy tarczę za pomocą solidnego młotka. Robimy tak, jeżeli nie mamy na wyposażeniu ściągacza. W ten oto sposób mamy zdemontowany cały zestaw. Za pomocą szczotki drucianej czyścimy dokładnie piastę. Miejsce montażu nowej tarczy musi być idealnie czyste.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie zabrudzenia i nierówności mogą wprowadzić drgania do układu. Ze sworzniem i śrubami mocującymi postępujemy podobnie. Przechodzimy do jarzma. Tutaj sytuacja jest bardzo podobna. Miejsce styku z klockiem musi być idealnie wyczyszczone. Zakładamy nową tarczę i przykręcamy. Gwinty śrubek proponujemy posmarować płynnym srebrem. Zapobiega to zapiekaniu się śrub.

Zobacz też: Fiat Seicento: wymiana przedniego wahacza

Następnie montujemy jarzmo i przygotowujemy klocki hamulcowe. Delikatnie piłujemy ich dolną i górną część. Robimy to w celu zapewnienia delikatnego luzu ok. 0.7mm. Dzięki temu unikniemy w przyszłości zablokowania klocków. W miejscu gdzie styka się z jarzmem nakładamy smar miedziowy. Wciskamy tłoczki i wkładamy nowe klocki. Opuszczamy zacisk, wkładamy sworzeń i zabezpieczamy go.

Zakładamy koło i opuszczamy samochód. Po drugiej stronie auta postępujemy identycznie. Przed rozpoczęciem jazdy naciskamy kilkakrotnie na sucho pedał hamulca. Przez pierwsze 400 km unikamy gwałtownego hamowania. Pozwalamy tarczom i klockom na spokojne ułożenie się.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA