REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymiana klocków hamulcowych

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Najszybciej zużywającymi się elementami układu hamulcowego są klocki hamulcowe i okładziny. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe.
Najszybciej zużywającymi się elementami układu hamulcowego są klocki hamulcowe i okładziny. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe.

REKLAMA

REKLAMA

Najszybciej zużywającymi się elementami układu hamulcowego są klocki hamulcowe i okładziny. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić klocki hamulcowe.

Wymiana klocków hamulcowych - co należy przygotować?

Przygotowania do operacji wymiany należy zacząć od zakupu nowych klocków. Ważne, aby były to oryginalne części lub dobrej jakości zamienniki dedykowane do naszego modelu auta. Koszt kompletu nowych klocków na jedną oś to wydatek od 120 PLN do 300 PLN, w zależności od klasy auta. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy opakowanie z częściami jest kompletne, i nie brakuje żadnego elementu, takiego jak np. czujniki zużycia klocków. Kiedy już mamy wszystkie elementy, należy przygotować auto do podniesienia i zdjęcia koła zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

REKLAMA

Wymiana klocków hamulcowych - potrzebne narzędzia

Narzędzia, jakich będziemy potrzebować to klucze nasadowe i oczkowe rozmiar 12, 13, 15, 17, 19, klucz do odkręcania kół, młotek, kombinerki i śrubokręt płaski.

Zobacz również: Jak oszczędzać hamulce?

Wymiana klocków hamulcowych - krok po kroku

W celu wymiany klocków hamulcowych podnosimy auto zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Odkręcamy śruby koła i zdejmujemy je. Potem odkręcamy górną śrubę mocującą zacisk hamulca tarczowego do korpusu obudowy piasty koła. Wykonując tę czynność zwróćmy uwagę na stan przewodów hamulcowych, ewentualne wycieki i zabrudzenia. Wyjmujemy śrubę, i luzujemy drugą, dolną. Dzięki temu w łatwy sposób odchylimy zacisk w dół, zsuwając klocki z tarczy i umożliwiając sobie dalsze działania. Z pomocą śrubokręta wysuwamy stare klocki hamulcowe z mocowań. 

Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tym celu należy odchylić specjalne blaszki, chroniące przed przypadkowym wysunięciem się klocka z zacisku i wypchnąć go do góry. Za pomocą szczotki drucianej lub twardego pędzla oczyszczamy gniazda zacisku z pyłu. W tym momencie należy wcisnąć tłoczek hamulca do środka. Może to wymagać sporej siły. Pomóc może nam duża śruba z nakrętką. Łeb śruby umieszczamy na tłoczku, a nakrętkę blokujemy na korpusie zacisku. Kręcąc śrubą wepchniemy tłoczek. Następnie należy przygotować do montażu nowe klocki. Zwykle są one symetryczne, montujemy je okładzinami zwróconymi do tarczy, pamiętając jak podczas demontażu odchylaliśmy blaszki zabezpieczające, tutaj odchylamy je ponownie aby utwierdzić klocek w gnieździe. Wsuwamy po kolei oba klocki w gniazda.

Upewniamy się, że zostały odpowiednio dopasowane i przymocowane. Następnie odchylamy zacisk ku górze wsuwając jednocześnie pomiędzy klocki tarczę hamulcową. Wkładamy górną śrubę mocującą, i wraz z drugą śrubą, obie mocno dokręcamy. Obracamy tarczę i sprawdzamy, czy klocki ocierają o nią. Jeżeli tarcza obraca się, oznacza to, że z powodzeniem wymieniliśmy klocki. 

Należy pamiętać, że klocki hamulcowe wymieniamy parami tak, aby cała oś pojazdu była wyposażona w nowe elementy cierne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA