REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra G/Zafira A: demontaż wentylatora i chłodnicy

Robert Kuśpiel
Opel Astra G/Zafira A demontaż wentylatora i chłodnicy
Opel Astra G/Zafira A demontaż wentylatora i chłodnicy

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzona chłodnica może nam przysporzyć wielu problemów. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić chłodnicę w Oplu Astrze G i Zafirze A.

Wymiana chłodnicy w Oplu Astrze G i Oplu Zafirze Anie jest zbyt trudna jeśli mamy odpowiednie narzędzia i miejsce do takiej operacji. Naszą pracę będziemy wykonywać na przykładzie samochodu bez układu klimatyzacji. W autach z takim wyposażeniem niezbędne jest spuszczenie czynnika chłodzącego. Oczywiście, można podjąć próbę demontażu bez opróżnienia układu, jednak wtedy istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia przewodów od klimatyzacji.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

REKLAMA

Na początku musimy podnieść samochód. Możemy zrobić to z pozycji platformy warsztatowej lub tradycyjnego lewarka z podstawkami. Teraz należy wymontować wentylator. Pierwszy krok to odłączenie ujemnej klemy akumulatora. Przy wentylatorze znajduje się specjalne złącze, które musimy rozpiąć. Następnie odkręcamy obudowę wentylatora. Odkręcamy silnik od obudowy wentylatora oraz od wirnika wentylatora.

W silniku 1.7 należy dodatkowo wymontować akumulator razem ze wspornikiem, przewody od powietrza doładowującego, przewody od chłodnicy oleju. W tym modelu występuje wentylator dodatkowy. Należy go wymontować. Na początku odpinamy złącze elektryczne i zdejmujemy jego obudowę. Odkręcamy silnik wentylatora od obudowy oraz wirnik od silnika wentylatora.

Kolejnym krokiem jest zlanie płynu chłodzącego z chłodnicy. Odkręcamy korek zbiorniczka wyrównawczego i podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę. Na dole znajduje się korek spustowy, który należy wykręcić. Po upewnieniu się, że spłynął cały płyn zakręcamy go. Dodatkowo w silniku 2.2 Diesel należy zlać płyn z kadłuba silnika. W tym celu odkręcamy korek spustowy pomiędzy pompą wtryskową a filtrem oleju. Robimy to za pomocą klucza imbusowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz zdejmujemy górny przewód z obudowy termostatu. Następnie odłączamy przewód cieczy chłodzącej od chłodnicy do zbiornika wyrównawczego. Na końcu demontujemy dolny przewód od chłodnicy. Kolejnym krokiem jest demontaż przedniego zderzaka. Na początku musimy odkręcić dwa nadkola. Potem odkręcamy dwie śruby mocowania zderzaka na górze obok osłony chłodnicy. Dodatkowo są dwa boczne mocowania w miejscu łączenia zderzaka z nadkolem (wykręcamy przy demontażu nadkola)

Zobacz też: Opel Astra G/ Zafira A: wymiana tylnych klocków i tarcz

Dolne mocowania to kołki plastikowe, które należy wyjąć. Jest ich dokładnie 5 sztuk. Prosimy o pomoc drugą osobę, chwytam zderzak za boki i ciągniemy do siebie. Mocujemy chłodnicę do górnych zaczepów tak, żeby nie opadła. Następnie odkręcamy dolne wsporniki od samochodu. Nie należy mylić kolejność gdyż różnią się od siebie. Odpinamy górne mocowanie i wyjmujemy chłodnicę do dołu. W silniku 1.7 należy przełożyć na nową chłodnicę, chłodnicę powietrza doładowującego oraz chłodnicę oleju.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA