REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra G/Zafira A: wymiana alternatora

Robert Kuśpiel
Opel Astra G/Zafira A wymiana alternatora
Opel Astra G/Zafira A wymiana alternatora

REKLAMA

REKLAMA

Awaria alternatora sprawi, że akumulator nie będzie doładowywany. W poradniku tym pokażemy jak wymienić alternator w Oplu Astrze G i Oplu Zafirze A.

Pierwszy krok podczas wymiany alternatora w Oplach Astra G i Zafira A to sprawdzenie stanu naszego obecnego alternatora. Będzie nam do tego potrzebny woltomierz lub miernik uniwersalny, który jest dostępny w hipermarketach lub sklepach elektronicznych. Pomiar jest bardzo łatwy do wykonania. Podłączamy miernik pod akumulator i uruchamiamy silnik. Podczas tej operacji napięcie nie powinno być powyżej 9.5V. Teraz ustawiamy obroty na 4000 obr/min i odczytujemy wartość z miernika. Powinna być z zakresu 14.2 do 15.2V. Jeżeli tak jest to znak, że nasz alternator pracuje prawidłowo.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra G/ Zafira A: wymiana tylnych klocków i tarcz

REKLAMA

Przybliżymy kilka ważnych informacji odnośnie samego alternatora. W Oplu Astra G i Zafira A zastosowane są różne typy alternatorów. W zależności od rodzaju silnika legitymują się odmiennymi mocami. W przypadku awarii musimy przemyśleć najważniejszy problem, jaki alternator wybrać.

Do rozpatrzenia mamy trzy warianty. Oddajemy nasz stary do regeneracji, kupujemy nowy lub decydujemy się na używany. Kilka słów rozwinięcia o poszczególnych opcjach. Decydując się na regenerację warto wybrać sprawdzony zakład, który oferuję minimum roczną gwarancję. Zazwyczaj alternatory po takim zabiegu sprawują się bez zarzutów. W przypadku nowego wygląda to bardzo różnie. Często zdarza się, że te nowe oryginalne rozruszniki są tanimi zamiennikami o wątpliwej jakości. Za nowy oryginalny rozrusznik trzeba zapłacić wysoką cenę.

REKLAMA

W przypadku używanych bywa różnie. Jeżeli mamy dostęp do pewnych, sprawdzonych części to można dokonać takiego zakupu. Zaletą tego rozwiązania jest zachowanie oryginalnej jakości produktu. Montujemy identyczny alternator jak mieliśmy. Zdarzają się przypadki, że można trafić w dobrym stanie za mniejszą kwotę niż regeneracja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy mamy informację o stanie naszego alternatora oraz wiemy jaki wariant zastosujemy podczas wymiany możemy zacząć naszą właściwą pracę. Na początku musimy odpiąć ujemną klemę akumulatora. Kolejne kroki będą przedstawione dla każdej wersji silnikowej. Zaczynamy od silnika X16SZR i Z16SE. Na początku musimy zdemontować obudowę filtru powietrza z dolotem. W tym celu odkręcamy opaskę zaciskową w górnej części obudowy. Mocuje ona przewód biegnący od filtra do silnika. Następnie zdejmujemy przewód dolotowy powietrza. Znajduje się on w dolnej części obudowy. Na końcu odkręcamy śrubę mocującą filtr powietrza i wyjmujemy go z mocowań.

Teraz musimy zdjąć pasek wieloklinowy. W tym celu obracamy rolkę napinającą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Do tej operacji będzie nam potrzebny klucz 15. Następnie odkręcamy podporę alternatora i kolektora dolotowego. Kolejny krok to odkręcenie mocowania alternatora do łącznika razem ze wspornikiem przewodów. Odciągamy go do tyłu i odpinamy przewody elektryczne od alternatora. Pozostaje nam ostatnia śruba, na dole. Odkręcamy ją i wyjmujemy alternator.

Przechodzimy do silników X14XE, Z14XE, X16XEL, Z16XE, X18XE1. Pierwszy krok to demontaż obudowy filtru powietrza. Robimy to w identyczny sposób jak zostało opisane powyżej dla silników X16SZR i Z16SE. Podobnie postępujemy z paskiem wieloklinowym na alternatorze. W silniku 1.8 musimy odpiąć złącze od czujnika położenia wału korbowego oraz czujnika ciśnienia oleju.

Kolejne kroki są identyczne dla każdej wersji. Najpierw rozłączamy przewody z tyłu alternatora. Wykręcamy śruby mocujące i możemy wyjąć go do góry razem ze wspornikiem. Jeżeli nasze auto ma klimatyzację, zalecamy wypiąć przewód od tego układu co pozwoli na łatwiejsze wyjęcie alternatora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności, pamiętając o dodatkowych czynnościach przy silniku 1.8.

Zabieramy się za demontaż w silnikach Diesla. Zaczynamy od wysokoprężnego 1.7. Początek identyczny jak w przypadku opracowanych już silników. Na początku demontaż filtru powietrza i paska wieloklinowego. Dodatkowo przy filtrze powietrza należy wymontować przepływomierz. Następnie odkręcamy śruby mocujące wspornik alternatora. W tym silniku występuje specjalna śruba ustalająca, którą należy poluzować. Teraz za pomocą nakrętki regulacyjnej luzujemy pasek.

Wyjmujemy pasek klinowy z koła pasowego i odkręcamy śrubę ustalającą alternator. Kolejnym krokiem jest odłączenie od głowicy cylindrów specjalnego jarzm, które napina alternator. Wypinamy przewody elektryczne i odkręcamy od głowicy wspornik alternatora. Sam alternator wyjmujemy razem z nim. Demontujemy go bezpośrednio po wyjęciu z samochodu. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przechodzimy do silnika 2.0. Początek taki sam jak dla wersji 1.7. Jednak w tym modelu przed zdjęciem paska klinowego należy zdemontować dolną osłonę silnika. Dopiero wtedy możemy zacząć zdejmować pasek klinowy. Teraz odkręcamy trzy śruby od osłony przewodów i wyjmujemy ją. Następnie odczepiamy przewody elektryczne od alternatora. Musimy również wymontować osłonę turbiny i rozrusznika.

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż wentylatora i chłodnicy

Odkręcamy dolną śrubę mocującą i odpinamy złącze razem z przewodem od zaworu regulatora ciśnienia doładowania. Jak da się zauważyć w innym przypadku będzie ciężki demontaż. Na końcu odkręcamy dolną śrubę mocującą i wyjmujemy alternator. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA