REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra G/Zafira A: obsługa paska wieloklinowego

Robert Kuśpiel
Opel Astra G/Zafira A obsługa paska wieloklinowego
Opel Astra G/Zafira A obsługa paska wieloklinowego

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym przedstawimy kompletną obsługę paska wieloklinowego w Oplu Astra G i Zafira A. W poradniku tym znajdują się poszczególne kroki postępowania.

Na obsługę paska wieloklinowego składa się kilka czynności, które przybliżymy w tym poradniku. Na początku dokonamy standardowej kontroli, która pozwoli nam na realną ocenę w jakim stanie znajduje się nasz pasek. W tym celu musimy wyłączyć zapłon. Następnie rysujemy znak na pasku, najlepiej za pomocą kredy. Zaczynamy obracać wałem korbowym. Robimy to w odstępach tak, żeby można było obejrzeć dokładnie powierzchnie paska. Wałem obracamy za pomocą klucza umocowanego na kole pasowym.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra G/Zafira A: demontaż wentylatora i chłodnicy

REKLAMA

Lokalizujemy czy nie ma żadnych uszkodzeń ani przesłanek o nieprawidłowym stanie. Niedopuszczalne są wszelkie ślady smaru i oleju. Ewentualne zużycia bocznych powierzchni, stwardnienia, szkliste powierzchnie są niedozwolone. Zwracajmy również uwagę na pęknięcia, wyrwania oraz zanieczyszczenia. W przypadku zlokalizowania któregoś z uszkodzeń należy wymienić pasek.

Robimy to w następujący sposób. Na początku musimy zdemontować obudowę filtru powietrza z dolotem. W tym celu odkręcamy opaskę zaciskową w górnej części obudowy. Mocuje ona przewód biegnący od filtra do silnika. Następnie zdejmujemy przewód dolotowy powietrza. Znajduje się on w dolnej części obudowy. Na końcu odkręcamy śrubę mocującą filtr powietrza i wyjmujemy go z mocowań.

Teraz musimy zdjąć pasek wieloklinowy. W tym celu obracamy rolkę napinającą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Do tej operacji będzie nam potrzebny klucz 15. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Na początku obracamy rolkę napinającą w lewo i osadzamy pasek. Następnie obracamy ją w prawo i delikatnie dosuwamy do paska klinowego. W tym momencie następuje samoregulacja naciągu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W silniku benzynowym 1.2 cała operacja jest trochę trudniejsza. W celu wyjęcia paska musimy wymontować prawą poduszkę silnika. Na początku oznaczamy jej położenie i delikatnie podnosimy silnik od dołu za pomocą podnośnika warsztatowego. Kiedy wyczujemy, że się unosi luzujemy śruby mocujące. Wyjmujemy poduszkę i możemy zdejmować pasek. Wystarczy obrócić napinacz zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W silniku 1.7 samochody wyposażone w układ klimatyzacji mają pasek wieloklinowy. Jeżeli taki model posiadamy to postępujemy podobnie jak w powyższych czyli obracamy napinacz i zdejmujemy pasek. W wysokoprężnym 2.0 na początku musimy zdemontować dolną osłonę silnika. Następnie zaznaczamy położenie ciężaru wyrównawczego na prawej półosi i odkręcamy go. Chcąc zdjąć pasek musimy obrócić napinacz za specjalny, widoczny nadlew w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.

Może zdarzyć się tak, że nasz samochód będzie wymagał wymiany napinacza. Zazwyczaj objawia się to specyficznym piskiem. Oczywiście można podejrzewać sam pasek, jeżeli po jego wymianie takie dźwięki nie ustają to możemy podejrzewać sam napinacz. Jego wymiana nie jest dosyć skomplikowana i poradzimy sobie bez problemu. Początek jest taki sam jak w przypadku sprawdzania stanu paska wieloklinowego.

Na początku musimy wymontować filtr powietrza. Po tej operacji pozostaje nam wymontowanie paska wieloklinowego. Czynność ta została również opisana w tym poradniku w części mówiącej o jego kontroli a w końcowym efekcie wymianie. Teraz należy podnieść samochód za pomocą tradycyjnego podnośnika. Oczywiście pomocne będą podstawki. Kolejnym krokiem jest demontaż nadkoli w naszej Astrze G lub Zafirze A. Po wyjęciu wszystkich spinek i odkręceniu śrubek mamy dostęp do napinacza. Odkręcamy go i wymieniamy na nowy.

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Na końcu przedstawimy silnik 1.7. Jak już wspominaliśmy pasek wieloklinowy występuje tylko w modelach z systemem klimatyzacji. Jeżeli posiadamy taki samochód to sposób postępowania w celu wymiany paska jest podobny jak w przypadku innych wersji silnikowych. Pierwszy krok to demontaż filtru powietrza. Zostało to opisane na początku poradnika. Kolejnym krokiem jest wymontowanie paska wieloklinowego – opis również w tym samym miejscu.

Następnie odkręcamy wspornik alternatora oraz luzujemy śrubę blokującą. Teraz możemy swobodnie odkręcić nakrętkę regulacyjną i zdjąć pasek klinowy. W przypadku tego silnika należy pamiętać o sprawdzaniu naciągu. Jeżeli jest odpowiedni to nie ulegnie szybszemu zużyciu. Dopuszczalne ugięcie paska to 10mm. Jeżeli jest więcej to należy jak najszybciej dokonać regulacji.

Zobacz też: Opel Astra G/ Zafira A: wymiana tylnych klocków i tarcz

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Jeśli chodzi o regulację to w modelu 1.7 jest specjalna śrubka odpowiedzialna za regulację naciągu paska. W serwisach do pomiaru stosowane jest specjalne narzędzie. Nie należy zbyt długo czekać z regulacją naciągu paska. Na końcu montujemy wszystkie dodatkowe elementy, które zostały wcześniej wymontowane. Pamiętajmy o dokładnym przykręceniu wszystkich mocowań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA