REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proces wymiany 697 rozjazdów na torach dobiega końca

Proces wymiany 697 rozjazdów na torach dobiega końca.
Proces wymiany 697 rozjazdów na torach dobiega końca.

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki wymianie prawie 700 rozjazdów na polskich torach podróże pociągami będą przebiegały szybciej i bezpieczniej. Proces zakończy się już w październiku 2015 r. a PKP PLK przymierza się do kolejnego etapu modernizacji, podczas którego zostanie wymienionych aż 2900 rozjazdów kolejowych.

Szybciej i bezpieczniej mają podróżować pasażerowie polskich kolei dzięki realizowanemu projektowi wymiany blisko 700 rozjazdów na torach w 14 województwach. Dobiega końca realizacja tej inwestycji - poinformował dyrektor projektu Józef Matuszczak.

REKLAMA

Do zakończenia inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych, która jest największą tego typu w Polsce i pierwszą w historii polskich kolei, pozostał montaż 53 nowych rozjazdów. Prace zakończą się w październiku tego roku - powiedział w czwartek w Szczecinie dziennikarzom Matuszczak.

Rozjazd jest częścią torowiska umożliwiającą przejazd pociągów z jednego toru na drugi.

Zobacz też: Kiedy wyruszy pociąg z lotniska w Balicach do Krakowa?

Inwestycja polega na montażu 697 nowych rozjazdów znajdujących się na 31 liniach kolejowych. W ramach inwestycji na zlecenie PLK wymieniono ponad 33 km torów oraz zamontowano 864 napędy zwrotnicowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po wymianie rozjazdów zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości. Do tej pory pociąg, który jechał z prędkością 100 km/h przy rozjeździe musiał zredukować prędkość do 30 km/h - tłumaczy dyrektor. To da wymierne skrócenie czasu podróży - zaznaczył.

"Inwestycja jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Nie jest to bowiem jedna, wielka budowa, ale 697 mniejszych rozlokowanych w całej Polsce. Każdy wymieniany rozjazd jest odrębnym placem budowy, gdzie roboty prowadzi się podczas normalnej eksploatacji torów" - podkreślił.

Nowe rozjazdy wyposażone są w urządzenia elektrycznego ogrzewania, co zapewni ich sprawną eksploatację zimą.

Zobacz też: PKP PLK wyda do 2023 r. na inwestycje 68 mld złotych!

Prace nad montażem nowych rozjazdów rozpoczęto jesienią 2013 r. Ostatnie roboty będą prowadzone na początku października w Rejowcu (woj. lubelskie).

Najwięcej – bo w sumie aż 40 – rozjazdów wymieniono w gminie Żurawica (woj. podkarpackie). W tym regionie w skali kraju wymieniono najwięcej, bo 137 rozjazdów.

Łączny koszt wymiany to nieco ponad 601 mln zł. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków europejskich.

Jak dodał dyr. Matuszczak, PKP PLK przymierza się do wymiany kolejnych 2900 rozjazdów.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA