REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uruchomiono nową trasę tramwajową w Gdańsku

Uruchomiono nową trasę tramwajową w Gdańsku. Fot. Fotolia
Uruchomiono nową trasę tramwajową w Gdańsku. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Gdańsku uruchomiono nową linię tramwajową łączącą śródmieście z dzielnicą Piecki-Migowo. Połączenie tramwajowe, na które mieszkańcy miasta czekali niebagatelne 40 lat!

W poniedziałek, miesiąc wcześniej niż planowano, w Gdańsku zostanie uruchomiona nowa trasa tramwajowa, łącząca śródmieście z dzielnicą Piecki-Migowo. Na prawie 4,5 km trasie znajduje się osiem przystanków. Na to połączenie mieszkańcy czekali ok. 40 lat.

REKLAMA

REKLAMA

W środę tramwajem po nowej trasie, w ramach inauguracji nowej linii, przejechali przedstawiciele władz miasta, wykonawcy, chętni mieszkańcy i dziennikarze. Termin oddania trasy do użytku został przyspieszony ze względu na rozpoczęcie 1 września regularnego kursowania przez Pomorską Kolej Metropolitalną.

Nowa linia o dł. ok. 4,5 km z ośmioma przystankami powstała na odcinku od pętli Siedlce, wzdłuż ul. Kartuskiej, przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego aż do przystanku Brętowo Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), gdzie po raz pierwszy w Polsce zastosowano rozwiązanie umożliwiające przesiadkę z tramwaju do pociągu na tym samym peronie. Inwestycja obejmuje także odgałęzienie linii tramwajowej od ul. Rakoczego do ul. Bulońskiej.

Na nowej trasie kursować będą tramwaje linii 10 i 12. W godzinach szczytu w dni powszednie na wspólnym odcinku ze Śródmieścia do Piecek-Migowa będą kursować naprzemiennie co pięć minut, w pozostałych porach dnia co 10-15 minut.

Zobacz też: PKP PLK wyda do 2023 r. na inwestycje 68 mld złotych!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ocenił, że „tramwaj jest najbardziej komfortowym środkiem transportu”. W jego opinii nowa trasa poprawi dostępność mieszkańców do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), ale też pasażerowie PKM, wysiadając np. w Brętowie, będą mogli się przesiąść do tramwaju i dojechać do centrum.

REKLAMA

Adamowicz zaznaczył, że od 1 września - w związku z uruchamianą trasą - z ulic Gdańska nie znikną korki. "W określonych godzinach korki zawsze będą i tego nie unikniemy; każdy samorząd musi tak rozwijać komunikację publiczną, by była alternatywa dla czterech kółek" - dodał.

Uruchomienie nowej linii tramwajowej spowoduje wiele zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej w Gdańsku. Trasy wielu linii autobusowych zostaną zmienione, wydłużone lub skrócone, a niektóre zlikwidowane.

Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, miejskiej spółki realizującej inwestycję, Ryszard Trykosko powiedział, że trasę obsługiwać będzie piąć pojazdów. Są to najnowocześniejsze w Polce dwukierunkowe tramwaje PESA Jazz Duo. Pojazdy są niskopodłogowe oraz wyposażone w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. "Nie jest to typowy ciąg tramwajowy, bo prowadzi po terenie o dużej różnicy wzniesień; jest tu pierwszy w mieście odcinek trasy tramwajowej poprowadzony po estakadzie znajdującej się na wysokości 11 metrów” – dodał.

Zobacz też: Będzie strajk w PKP Cargo?

Wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku Sebastian Zomkowski poinformował, że docelowo w Gdańsku sieć tramwajowa będzie rozbudowywana. Przypomniał, że uchwalony w 2014 r. plan zrównoważonego rozwoju transportu zakłada, że cały szkielet komunikacji w śródmieściu i w sąsiednich dzielnicach zostanie oparty o transport szynowy, tramwajowy. „Autobusy zostaną zredukowane do funkcji dojazdowych” - dodał.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak poinformował, że obecnie przygotowywane są plany budowy linii tramwajowych związanych ze strategicznym planem transportowym dla Gdańska Południe. Podał, że wśród rozpatrywanych projektów są ulice: Nowa Bulońska Północna, tzw. Nowa Politechniczna i Nowa Jabłoniowa. Przyznał, że kolejna nowa linia tramwajowa może być oddawana do użytku dopiero za ok. trzy lata.

Linia została zbudowana w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Całkowity koszt budowy i zakupu tramwajów to prawie 226 mln zł, z czego 122 mln zł to dofinansowanie z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pomorska Kolej Metropolitalna to ok. 18 km nowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Jest to największa inwestycja infrastrukturalna realizowana przez samorząd województwa pomorskiego. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA