REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stanęła konstrukcja mostu kolejowego na Martwej Wiśle

Trwa budowa nowego mostu kolejowego na Martwej Wiśle. Most znacznie ułatwi transport towarów do i gdańskiego portu. Kiedy przeprawa będzie gotowa?
Trwa budowa nowego mostu kolejowego na Martwej Wiśle. Most znacznie ułatwi transport towarów do i gdańskiego portu. Kiedy przeprawa będzie gotowa?
DCT Gdańsk S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Trwa budowa nowego mostu kolejowego na Martwej Wiśle. Most znacznie ułatwi transport towarów do i gdańskiego portu. Kiedy przeprawa będzie gotowa?

Licząca 125,5 metra długości stalowa konstrukcja mostu kolejowego została w czwartek umieszczona nad Martwą Wisłą. Pierwsze pociągi mają pojechać po nowej przeprawie w grudniu. Most znacząco poprawi transport kolejowy towarów z i do gdańskiego portu.

REKLAMA

O zakończeniu sukcesem, trwającej kilka godzin operacji, poinformował PAP Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na zlecenie której to firmy powstaje nowy most.

Ponad 125 metrowa konstrukcja umieszczona była na specjalnej barce. W ramach czwartkowej operacji barka przetransportowała obiekt w odpowiednie miejsce, konstrukcja mostu została uniesiona, a następnie umieszczona na przyczółkach zbudowanych wcześniej na przeciwległych brzegach Martwej Wisły.

Zobacz też: Zmodernizowano 160 wagonów PKP Intercity

Jakubowski poinformował, że na konstrukcję mostu składają się 72 stalowe elementy, które powstały w „Hucie Pokój” w Rudzie Śląskiej i zostały połączone z sobą na nabrzeżu gdyńskiej stoczni „Nauta”, skąd przetransportowano je na Martwą Wisłę na barce i ostatecznie połączono. Całość konstrukcji mostowej waży ponad 2 tysiące ton. Pierwsze pociągi mają pokonać przeprawę w grudniu br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przypomniał Jakubowski, nowy most kolejowy zastąpi starą przeprawę – obrotowy most kolejowy na Martwej Wiśle, który – po uruchomieniu nowego mostu, zostanie zdemontowany.

Przez nową przeprawę biec będą dwa tory (stara miała tylko jeden), co sprawi, że w ciągu doby most będzie mogło pokonać nawet 200 pociągów (to około sześć razy więcej niż dotąd). Przeprawa będzie też miała większą nośność, a pociągi będą mogły rozwinąć na niej większą prędkość: dziś ograniczona jest ona do 20 km na godzinę, a zwiększy się do nawet 100 km na godzinę.

Z nowego mostu w największym stopniu korzystać będą firmy transportujące towary do oraz z gdańskiego portu. Przeprawa poprawi więc znacznie konkurencyjność miejscowego portu.

Przy okazji skorzysta też żegluga: pod nowym mostem przepływać będą mogły jednostki do 8 metrów wysokości (stara przeprawa pozwalała na przepłynięcie jednostek do 5,5 metra), a szerokość szlaku wodnego zwiększy się z 11 do 50 metrów (stara przeprawa miała podpory w nurcie rzeki, nowa ich nie ma).

Zobacz też: PKP Intercity wozi coraz więcej pasażerów

REKLAMA

Budowa nowego mostu kolejowego na Martwej Wiśle jest częścią modernizacji towarowej trasy kolejowej łączącej Pruszcz Gdański z gdańskim portem. W ramach tego przedsięwzięcia ma powstać także ponad 30 km nowych torów oraz 5 wiaduktów i mostów. Zamontowanych zostanie też ponad 40 nowych rozjazdów. Projekt zakłada także modernizację 8 przejazdów kolejowych oraz budowę nowego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Koszt budowy samego mostu to 35 mln zł. Modernizacja całej linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do stacji Gdańsk Port Północny ma kosztować 370 mln zł. Jakubowski poinformował w czwartek, że całość prac ma się zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

Projekt poprawy dostępu kolejowego do Portu Gdańsk jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W 2014 roku w porcie w Gdańsku przeładowano rekordową ilość ładunków - ponad 32,3 mln ton, co oznacza wzrost o 7 procent w porównaniu z 2013 rokiem. Port podaje, że w ostatnich sześciu latach przeładunki wzrosły o ponad 70 procent. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA