Rynek powierzchni magazynowych na Dolnym Śląsku - komentarz eksperta
REKLAMA
REKLAMA
Region Dolnego Śląska jest piątym pod względem wielkości regionem magazynowym kraju z ponad 700 000 mkw. istniejącej, nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest to jedna z najważniejszych lokalizacji magazynowych w kraju. Projekty magazynowe w regionie osiągają wysokie oceny wśród inwestorów.
REKLAMA
REKLAMA
Dolny Śląsk ze względu na centralne położenie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, dobrze rozwiniętą sieć dróg, bliskość największego rynku eksportowego Polski - Niemiec, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, dobre przygotowanie terenów pod inwestycje, w tym oferta specjalnych stref ekonomicznych, w perspektywie najbliższych lat może liczyć na stabilny rozwój.
Potwierdzeniem atutów Wrocławia jest stosunkowo wysoki poziom popytu. W 2012 r. w regionie wynajęto ponad 210 000 mkw. Poziom pustostanów powoli zmniejsza się, na koniec 2012 r. był na poziomie ok. 11%. Dostępna obecnie powierzchnia magazynowa w regionie jest bardzo rozdrobniona. Najemcy poszukujący powierzchni powyżej 10 000 mkw. nie mają szans na jej znalezienie w krótkim terminie.
Największe transakcje w 2012 r. to umowy dotyczące projektów BTS (Lear Corporation w Legnicy, Syncreon w Żarach). Deweloperzy mają zabezpieczone grunty w kluczowych lokalizacjach w regionie, jednak nowa podaż będzie zależała przede wszystkim od najemców zainteresowanych projektami BTS i umowami pre-let na najem długoterminowy.
Komentarz: Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO
Źródło: Materiały prasowe AXI IMMO
REKLAMA
REKLAMA