REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie i jak uzyskać kartę rowerową?

Daniel Kowieski
Jak zdobyć kartę rowerową?
Jak zdobyć kartę rowerową?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta rowerowa to nic innego jak pozwolenie na jazdę rowerem po drogach publicznych. Jest świadectwem znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i zagrożenia płynącego z poruszania się po ulicy.

Uprawnienia posiadacza karty rowerowej

Uprawnienia posiadacza karty oraz proces jej uzyskania są określane przez prawo o ruchu drogowym. Osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia nie może się poruszać rowerem po drodze publicznej. Taka jazda najczęściej kończy się pouczeniem w razie spotkania patrolu policji, bądź w mniej optymistycznej wersji nawet mandatem dla rodziców. Zamiennikiem karty rowerowej jest karta motorowerowa lub prawo jazdy kat. B1. Pamiętajmy jednak, że karta rowerowa nie pozwala nam jeździć po chodniku. Abyśmy mogli się poruszać razem z pieszymi potrzebna jest ścieżka rowerowa albo deptak o minimalnej szerokości wynoszącej 2 metry, przy którym znajduje się droga z indeksem prędkości przynajmniej 50km/h.

REKLAMA

Zobacz też: Czy karta rowerowa będzie obowiązkowa dla wszystkich rowerzystów?

Dziecko chcące zdobyć kartę rowerową musi mieć co najmniej 10 lat i odbyć zajęcia teoretyczne, po których następuje egzamin. Nie jest on w żaden sposób określony przepisami czy kodeksem. Najczęściej odbywa się pod koniec zajęć teoretycznych, jego zadaniem jest sprawdzenie wiedzy z przepisów ruchu drogowego i znaków. Osoba ubiegająca się o uprawnienia musi też być świadoma tego jakie zagrożenia płyną z poruszania się rowerem po ulicy. Z reguły wszystko odbywa się w szkole podstawowej, gdzie organizatorem jest dyrektor. Wykładowcą w takim wypadku może być nauczyciel, który przeszedł kurs edukacji komunikacyjnej w WORDzie, policjant (również w spoczynku) lub instruktor.

Zobacz też: Yamaha YZF 600 R Thundercat – Poradnik kupującego

12 lutego 2012 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące głównie listy ośrodków umożliwiających zdobycie karty. Jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową to zajęcia teoretyczne i sam egzamin może odbyć w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz Ośrodku szkolenia kierowców. OSK musi spełniać określone wymogi dotyczące nauki o ruchu drogowym dla dzieci. Oczywiście potrzebna jest przy tym pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów i zdjęcie portretowe. Samo wydanie karty jest bezpłatne w każdym miejscu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Niewiadomo
    2021-10-16 09:37:13
    Nie
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA