REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy na motocyklu

Hubert Krawczyk
Elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy na motocyklu / fot. Harley-Davidson
Elementy poprawiające bezpieczeństwo jazdy na motocyklu / fot. Harley-Davidson
Harley-Davidson

REKLAMA

REKLAMA

Jazda na motocyklu to nie tylko przyjemność, ale także niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się na drodze, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą uchronić nas przed wypadkiem lub uratować nasze zdrowie oraz życie.

Najważniejszy rozsądek i umiejętność przewidywania

Jazda na motocyklu jest z pewnością bardziej skomplikowana niż prowadzenie samochodu. Wymaga ciągłego myślenia, a także całkowitej koncentracji na drodze i jej użytkownikach. Największym zagrożeniem dla motocyklistów są inni użytkownicy dróg, dlatego każdy motocyklista powinien mieć dużą wyobraźnię i umieć przewidzieć sytuacje na drodze. Umiejętność ta jest o tyle ważna, że pozwoli wcześniej podjąć odpowiednie kroki,  aby zapobiec wypadkowi. Należy także pamiętać, że nie ma bezpiecznej prędkość dla motocyklisty ponieważ w razie kolizji, nic go nie chroni poza kaskiem i ubiorem. Każdy jeździec podczas jazdy na dwóch kółkach powinien włączyć nie tylko myślenie, ale też zdrowy rozsądek. Bezmyślne popisywanie się lub ściganie się na publicznych drogach może doprowadzić do tragedii. Jazda na motocyklu to ogromna przyjemność i adrenalina, która wiąże się także z możliwością utraty zdrowia lub życia.

REKLAMA

Dobry ubiór to podstawa

Wsiadając na motocykl kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko obrażeń podczas wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach, dlatego dobry ubiór jest jednym z najważniejszych elementem zapewniających bezpieczeństwo na jednośladzie.  Przy jego dobieraniu nie powinno się oszczędzać, ponieważ od niego często może zależeć nasze życie i zdrowie, a także komfort podróżowania. Warto wybrać strój uszyte ze specjalnych materiałów odpornych na przetarcia, a także wyposażony są w odpowiednie protektory chroniące, kolana, łokcie oraz kręgosłup. Należy pamiętać, że przejażdżka motocyklem „po bułki do sklepu” nie zwalnia nas z obowiązku posiadania kompletnego stroju motocyklowego, bo nigdy nie wiadomo co i kiedy może się wydarzyć.

Jaki kask na motocykl?

Najważniejszym elementem ubioru motocyklowego jest oczywiście kask. Decyduje przede wszystkim nie tylko o komforcie, ale także o bezpieczeństwie motocyklisty w razie wypadku. Kaski tak samo jak motocykle dzieli się na kilka podstawowych typów, a wybór odpowiedniego kasku powinien zależeć przede wszystkim od tego jaki rodzaj motocykla posiadamy. Wyróżnić można cztery podstawowe rodzaje kasku i są to miedzy innymi: otwarte, integralne, szczękowe i off-roadowe. Jeśli chodzi o materiał wykonania kasku, to wybór jest ogromny i zależy od zasobności naszego portfela. Najtańsze kaski wykonane są z plastiku - wyróżnić można termoplastik, ABS  oraz poliwęglan (polikarbon). Skorupy kasków mogą być wykonane również z droższych materiałów zapewniających dużo lepszą jakoś wykonania i bezpieczeństwo. Zaliczyć można do nich wszelkiego rodzaju laminaty takie jak karbon, włókno szklane, kevlar czy mieszaniny kompozytów, będące aktualnie najbardziej zaawansowaną technologią produkcji kasków. Należy jednak odpuścić sobie skorupy wykonane z termoplastiku, a wybrać te z wyższej półki, ponieważ dobry materiał wykonania kasku może uratować nam życie i złagodzić skutki uderzenia w razie wypadku. Przy zakupie kasku, powinniśmy sprawdzić również czy posiada on europejską homologacje ECE R, gwarantującą jego bezpieczeństwo. Zasada jest prosta – im bardziej cenisz swoją głowę, tym lepszy (a często przez to droższy) wybierasz kask.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    REKLAMA

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    REKLAMA

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA