Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenie pneumatyczne
REKLAMA
Amortyzator tylny w motocyklu HP2 Enduro, to kolejny przykład nowatorskiego rozwiązania konstrukcji zawieszeń motocyklowych zastosowanego przez BMW. Nowy pneumatyczny system tłumienia, w którym powietrze odpowiada zarówno za resorowanie jak tłumienie, jest o niemal 2 kg lżejszy od konwencjonalnych amortyzatorów ze stalowymi sprężynami śrubowymi i tłumieniem olejowym: ten innowacyjny element waży tylko 2,3 kg.
Zobacz też: Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń
Amortyzator pneumatyczny: powietrze zamiast oleju
REKLAMA
Podstawowa zasada budowy amortyzatorów pneumatycznych jest analogiczna do amortyzatorów konwencjonalnych: tłoczek porusza się w cylindrze, ale zamiast oleju, przepycha z jednej komory do drugiej powietrze. Tłumienie jest uzyskiwane przez zdławienie przepływu powietrza przez zawór płytkowy, a resorowanie - przez kompresję powietrza. Powietrze jest medium posiadającym optymalne właściwości do pracy w pneumatycznym układzie resorująco-tłumiącym.
Pod większym obciążeniem (kiedy zawieszenie jest mocno ściśnięte) i przy wyższych temperaturach (po dłuższym czasie pracy), ciśnienie w układzie wzrasta, powodując naturalną progresywność charakterystyki sprężynowania: im wyższe jest ciśnienie powietrza, tym większa siła jest potrzebna, aby to powietrze jeszcze bardziej sprężyć. Takie zachowanie zapewnia stanowi dobre zabezpieczenie przed przeciążeniem, które rośnie wraz z obciążeniem.
Zobacz też: Automatyczna skrzynia biegów w motocyklach Hondy
Mniejsze ryzyko przegrzania amortyzatora
Rosnąca lepkość powietrza pod dużym obciążeniem również przyczynia się do naturalnego wzrostu progresywności tłumienia przy wyższych temperaturach, bez ryzyka przegrzania, które występuje w konwencjonalnych amortyzatorach.
Precyzyjne dopasowanie wewnętrznego przepływu powietrza i wielkości średnicy zaworu jest z kolei źródłem tłumienia niezależnego od częstotliwości ugięć oraz selektywnego tłumienia zależnego od częstotliwości ugięć: tylne koło idealnie podąża za wszystkimi nierównościami, również z bardzo krótkimi i następującymi bardzo szybko po sobie (np. na pofałdowanym metalowym torze testowym). Optymalny kontakt z podłożem w każdej sytuacji oznacza z kolei idealne przeniesienie sił podczas przyśpieszania i większe bezpieczeństwo hamowania.
Zawieszenie pneumatyczne: niższa masa
Mniejsze masy nieresorowane systemu mają również pozytywny wpływ na charakterystykę reakcji amortyzatora i przyczepność tylnego koła.
Zobacz też: Przygotowanie motocykla do sezonu w 10 krokach
Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu: budowa
Z zewnątrz pneumatyczna jednostka resorująco-tłumiąca składa się z aluminiowego cylindra będącego właściwym amortyzatorem, który zawiera dwie komory powietrzne oraz z hermetycznego gumowego miecha, który całkowicie uszczelnia amortyzator wraz z tłoczyskiem. W ten sposób zespół jest chroniony przez zanieczyszczeniem ziemią, co ułatwia jego konserwację i zapobiega uszkodzeniu o-ringu tłoka przez pył. Amortyzator napełnia się powietrzem atmosferycznym przez zwykły zawór automatyczny. W zestawie znajduje się wysokociśnieniowa pompka ręczna i manometr. Możliwość zmiany ciśnienia powietrza w amortyzatorze pozwala na dość łatwe dostrojenie motocykla do różnych obciążeń oraz regulację wysokości siedzenia. Dla ułatwienia regulacji na ramie znajduje się pęcherzyk wskazujący normalną wysokość motocykla. Oprócz tego, regulacji można dokonać tylko za pośrednictwem małego pokrętła zmieniającym charakterystykę tłumienia, pomiędzy wariantami „Sport” a „Competition”. Pokrętło otwiera dodatkowy wąski kanał pomiędzy komorami powietrznymi.
Źródło: materiały prasowe BMW
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.