REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Honda Gold Wing 2012

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
Honda Gold Wing F6B
Honda Gold Wing F6B
Fot. Honda

REKLAMA

REKLAMA

Honda GL 1800 Gold Wing to jeden z najbardziej niesamowitych motocykli na rynku. Luksusowy gigantyczny krążownik budzi mieszane uczucia, ale na pewno zwraca uwagę. Co Honda proponuje swoim klientom na 2012 rok?

Gold Wing to motocykl, który bywa porównywany do amerykańskiego samochodu, poduszkowca, a nawet statku kosmicznego. Ogromna, turystyczna maszyna z mnóstwem bajerów nie jest lekka ani zwrotna. Z drugiej strony oferuje niesamowity komfort podróży i jest dowodem na to, że jednoślad naprawdę może być pojazdem luksusowym i wygodnym.

REKLAMA

W obecnej pojemności silnika Honda Gold Wing produkowana jest od 2001 roku. Co sezon japońscy producenci udoskonalają to cudo techniki. Najnowsza wersja modelu GL 1800 2012 jest już dostępna w Polsce.

Zobacz też: Honda CBR 1000RR Fireblade 2012

Wygląd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nowej Hondzie GL 1800 zmieniono kilka detali – znajdziemy w niej między innymi nową regulowaną owiewkę przednią, która ma lepiej chronić kierowcę przed pędem powietrza i warunkami atmosferycznymi,uretanowe siedzenia oraz nowy kształt tylnej lampy.

Bardziej zwarte i jednorodne łuki według producentów poprawią aerodynamikę pojazdu. Generalnie jednak Gold Wing 2012 prezentuje się dość podobnie do swoich poprzedników z minionych lat - „kosmiczna” stylizacja pojazdu pozostała niezmieniona.

Honda GL 1800 to potężny kawał maszyny – na sucho waży ponad 400 kg, a jej dopuszczalna masa całkowita może przekroczyć 600 kg. To jak mały samochód, tylko na dwóch kołach! Na szczęście nisko umieszczony środek ciężkości pomaga opanować tak wielki sprzęt.

Zobacz też: Honda CB500

Dla miłośników dalekiej turystyki największe znaczenie ma przestrzeń bagażowa, która w najnowszej wersji modelu została jeszcze powiększona i wynosi ponad 150 litrów. Jeśli chodzi o kolorystykę, mamy do wyboru perłową biel, grafitową czerń i niebieski metalik. Opcjonalnie dostępna jest bogata oferta akcesoriów, począwszy od dodatkowych toreb, aż po chromowane końcówki wydechu.

Silnik i napęd

Jednostka napędowa Hondy Gold Wing to sześciocylindrowy bokser o imponującej pojemności skokowej 1832 cccm. Producenci obiecują wysoką kulturę pracy na poziomie dobrego silna samochodowego i precyzyjne dawkowanie mocy, co ma zapewnić łatwe i przewidywalne prowadzenie maszyny.

Moc maksymalna wynosi 118 KM przy 5500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy to aż 167 Nm osiągane przy 4000 obr/min. Gold Wing przyspiesza do ponad 200 km/h, nie jest to więc typowa grzeczna maszyna dla starszych panów.

Zobacz też: Honda VFR 750/800/1200

Honda GL 1800 wyposażona została w pięciostopniową przekładnie z funkcją overdrive. Dodatkowo mamy również elektrycznie sterowany bieg wsteczny.

Hamulce i zawieszenie

W wersji modelu na sezon 2012 przemodelowano przednie i tylne zawieszenie, co zapewnić ma jeszcze wyższy komfort zarówno kierowcy, jak i pasażerowi. Z przodu znajdziemy widelec teleskopowy 45 mm z systemem antidiving o skoku 140 mm. Z tyłu natomiast maszyna została wyposażona w jednoramienny wahacz Pro-Link Pro-Arm z elektroniczną regulacją napięcia wstecznego sprężyny i skokiem 150 mm.

W przypadku tak ogromnego pojazdu wyjątkowo ważne są hamulce. Inżynierowie z Hondy proponują nam więc podwójne tarcze 296 x 4,5 mm z przodu i pojedynczą tarczę 316 x 11 mm z tyłu. System Dual-CBS powoduje, że niezależnie od tego, którego z hamulców użyjemy, ręcznego czy nożnego, zatrzymywane są oba koła. Dodatkowo w pakiecie mamy system ABS zapobiegający ślizganiu się kół.

Zobacz też: Jak wybrać szkołę jazdy na motocyklu?

Wyposażenie

Honda Gold Wing nie bez przyczyny uznawana jest za motocykl w wersji deluxe. Wśród seryjnych bajerów znajdziemy między innymi 80-watowy system Surround Sound SRS z sześcioma głośnikami. Do portu USB kierowca może podłączyć pendrive'a, iPoda czy iPhone'a i odtwarzać pliki muzyczne w formatach MP3, WMA i AAC.

Ponieważ GL 1800 przede wszystkim może znaleźć zastosowanie w dalekiej turystyce, producenci wyposażyli ten motocykl również w odbiornik sygnałów GPS najnowszej generacji z nowym, jaśniejszym wyświetlaczem. System ma odbierać sygnały satelitarne bardziej niezawodnie i zapewnić bezpieczną nawigację, a ponadto nowoczesne oprogramowanie umożliwia użytkownikowi dzielenie się swoimi ulubionymi trasami ze znajomymi online.

Zobacz też: Jak przewozić bagaże na motocyklu?

Opcjonalnie znajdziemy w Gold Wingu nawet poduszkę powietrzną, co cały czas jest ewenementem w przypadku motocykli. Oczywiście GL 1800 jest bardzo drogą zabawką – ceny tegorocznego modelu zaczynają się od 116 700 zł.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA