REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki motocykl wybrać na początek?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Matelska
 propozycja pierwszego motocykla Fot. Fotolia
propozycja pierwszego motocykla Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygoda z motocyklami często zaczyna się od fascynacji wielkimi, lśniącymi maszynami o imponujących osiągach. Jednak na pierwsze moto nie nadają się ani superszybkie przecinaki, ani ogromne cruisery.

Początkujący motocykliści wychodzą niekiedy z założenia, że szkoda im czasu i pieniędzy na kupowanie „pięćsetki”, która znudzi się po jednym sezonie. Tymczasem w internecie nie brak poruszających historii o ludziach, którzy na pierwsze moto wybrali R, co skończyło się tragedią. Dlatego zakup pierwszego motocykla należy dobrze przemyśleć.

REKLAMA

Nuda? Niekoniecznie!

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

REKLAMA

Musimy uświadomić sobie, że nawet jeśli w tej chwili marzymy o lśniącym ścigaczu, to wcale nie znaczy, że za kilka sezonów z radością nie przesiądziemy się na choppera. Preferencje się zmieniają, dlatego warto zacząć swoją przygodę z motocyklami od czegoś w miarę uniwersalnego, co pozwoli nam rozpoznać, czego tak naprawdę oczekujemy po jeździe na moto.

Nikomu nie trzeba też chyba wyjaśniać, że jazda na motocyklu nie kończy się na odwijaniu manetki do oporu na prostej. Dlatego nawet maszyna o stosunkowo niewielkiej mocy może dostarczyć żółtodziobowi niemało atrakcji i znacząco podwyższyć mu poziom adrenaliny, gdy w bólach będzie się uczył wykonywać rozmaite manewry, składać w zakrętach, jeździć w deszczu czy w ruchu miejskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Nauka na błędach

Początki bywają trudne i prawo jazdy kat. A w kieszeni tak naprawdę wcale nie świadczy o tym, że jego właściciel umie jeździć. Prawdziwa nauka rozpocznie się dopiero wraz z ruszeniem w drogę na własnym motocyklu.

Najlepiej już na wstępie pozbyć się złudzeń – upadki, wypadki, „gleby parkingowe” - wszystko to najprawdopodobniej czeka każdego, kto zaczyna samodzielną jazdę. Błędy popełnia każdy początkujący i lepiej, by nie były one zbyt bolesne, dlatego właśnie wszelkiego rodzaju przecinaki odpadają na początek. One niewiele błędów są w stanie wybaczyć.

Musimy też liczyć się z koniecznością napraw po ewentualnej glebie, więc kupując motocykl warto zwrócić uwagę na koszty serwisu i dostępność części zamiennych. Najlepiej sprawdzi się sprzęt, który w dużej mierze będziemy w stanie samodzielnie serwisować.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Co więc wybrać?

REKLAMA

Ogólna zasada brzmi – nie więcej niż 500 ccm i 50 KM. Tyle na początek w zupełności wystarczy, by nabyć ogólne pojęcie o motocyklu, nauczyć się podstaw i.. naprawdę mieć dużo frajdy z jazdy. Wchodzące w życie od 2013 roku nowe przepisy i nowe kategorie prawa jazdy jeszcze bardziej ograniczą panującą dziś „wolną amerykanką”, czyli sytuację w której osiemnastolatek może zaczynać naukę jazdy od „litra”.

Oczywiście, warto zastanowić się nad przeznaczeniem naszej maszyny, czy będziemy jej używali w mieście, czy w terenie i czy bardziej podobają nam się „speedery” czy „cruisery”, choć to z czasem może się zmienić. Niezłym wyborem na początek będą tzw. naked bike'i.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Spokojnie możemy zdecydować się na motocykl używany, choć przy zakupie takowego należy zachować szczególną ostrożność lub wręcz poradzić się kogoś bardziej „oblatanego” w temacie. Dobrym czasem na zakup sprzętu jest koniec sezonu lub zima, gdy ceny znacząco spadają.

A oto konkrety, czyli kilka przykładowych propozycji na pierwsze moto:

MZ ETZ 250/251

Jawa TS

Honda CB500

Suzuki GS500

Kawasaki ER5

Kawasaki GPZ500

Yamaha SR250

Yamaha Virago

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Każdy z tych sprzętów powinien nieźle sprawdzić się na początek, choć oczywiście możliwości jest dużo więcej. Pamiętajmy jednak, by do każdej, choćby najbardziej „niepozornej” maszyny podchodzić z szacunkiem – zabić się lub poważnie uszkodzić, można nawet przy prędkości 60 km/h.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA