REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rajdowy MINI Cooper: sportowiec made in... Wrocław!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rajdowy MINI Cooper: sportowiec made in... Wrocław!
Rajdowy MINI Cooper: sportowiec made in... Wrocław!

REKLAMA

REKLAMA

Rajdowy MINI Cooper z Wrocławia to prawdopodobnie jedyny taki egzemplarz w Polsce. Powstał z pasji do rajdów i stał się maszyną do dawania frajdy!

Rajd: Mini w ferworze walki od lat 60.!

Mini to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów świata. I choć wywodzi się z segmentu niewielkich pojazdów miejskich oraz powstał na fali kryzysu naftowego, doskonale odnalazł się w świecie... motosportu! Bo już na początku lat sześćdziesiątych brytyjski elegancik pojawił się na starcie Rajdu Monte Carlo. Pierwsze zwycięstwo? To przyszło w roku 1964 - kierowcą auta był Paddy Hopkirk. Sukces udało się powtórzyć dwa i trzy lata później. I choć Monte Carlo dziś kojarzy się głównie z F1 lub klasycznymi rajdami, Mini odnalazło się także w innych dyscyplinach. Przykład? Wystarczy wspomnieć o WRC czy Rajdzie Dakar.

REKLAMA

Rajdowy MINI Cooper

Rajdowy MINI Cooper: sportowiec made in... Wrocław!

MINI

Rajdowy MINI Cooper: PZM, FIA, rajdy i... Wrocław!

REKLAMA

Teraz swoją kartę w historii motosportu z logo Mini postanowili zapisać także... Polacy. Oskar i Julia Dobek - małżeństwo z Wrocławia - kupili MINI Coopera S, a następnie zmodyfikowali go w taki sposób, aby spełniał wymogi specyfikacji rajdowej. Samochód ma dopuszczenie do ruchu i certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z PZM (Polski Związek Motorowy) oraz FIA (Fédération Internationale de l’Automobile). Dzięki temu regularnie uczestniczy w zawodach z cyklu Tarmac Masters oraz innych imprezach sportowych na terenie Polski. Skutek? Do tej pory Wrocławianom udało się dwukrotnie zdobyć trzecie miejsce w zawodach sportowych. Co więcej, stworzyli też bloga, na którym opisują swoje rajdowe wyczyny (Manufaktura.Rajdowa).

O tym, że wybór padł na samochód MINI, zadecydowało kilka czynników. Pierwszym był fakt, że po wielu trudnych poszukiwaniach fajnego auta pojawiła się propozycja odkupienia prawie gotowej bazy na akurat taki samochód - wstępnie przygotowany już do profesjonalnego sportu. Niestety przygotowanego do wyścigów, nie do rajdów. To spowodowało wiele perturbacji podczas pracy i potroiło koszty budowy. Po drugie MINI Cooper przekonał nas jeszcze innymi walorami - legendą i historią, jaka stoi za marką, przyciąganiem dużych ilości uwagi, ale również właściwościami mechanicznymi. - powiedział Oskar Dobek - właściciel Manufaktury.Rajdowej.

Rajdowy MINI Cooper

Rajdowy MINI Cooper: sportowiec made in... Wrocław!

MINI Cooper S: rajdowy, czyli w pełnej modyfikacji

Dane techniczne? Rajdowy MINI Cooper S wrocławian ma 220 koni mechanicznych i 350 Nm momentu obrotowego. Auto na drodze utrzymuje z jednej strony gwintowane zawieszenie KW V2 o specyfikacji torowo-wyścigowej, a z drugiej opony Michelin, czyli profesjonalny slick rajdowy. Hamulce? Wyczynowy układ został oparty o pompę Tilton z korektorem siły hamowania, podczas gdy spiekowe klocki hamulcowe to Ferodo DS3000. W aucie rajdowym niezwykle ważne jest bezpieczeństwo! Dlatego Oskar i Julia zadbali o montaż klatki zgodnej z założeniami "J" FIA, 6-punktowych pasów bezpieczeństwa RRS oraz foteli kubełkowych OMP RS-PT2.

Rajdowy MINI: auto sportowe, ale i... rekreacyjne!

Pasja do rajdów to klucz, który idealnie sprawdza się w przypadku zmodyfikowanego MINI Coopera S z Wrocławia. Mimo wszystko brytyjski maluch nie byłby brytyjskim maluchem, gdyby nie okazał się wszechstronny. I tak polska rajdówka świetnie sprawdza się też jako auto... rekreacyjne! "Od początku chcieliśmy się cieszyć rajdowym rzemiosłem i bawić jazdą. Dlatego nie zależało nam na samochodzie stricte konkurencyjnym, takim do wygrywania od razu „po rozpakowaniu z pudełka”. - powiedział Oskar Dobek. Małżeństwo na pokładzie rasowego MINI zwiedziło praktycznie cały Śląsk. A na tym plany z pewnością się nie kończą...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA