Jak i kiedy myć auto w zimę?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas obfitych opadów śniegu, oraz przy dużych mrozach jezdnie posypane są mieszanką soli i żwiru. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak szybko sól działa na blachy aut. Żwir z jezdni może powodować odpryski lakieru, odsłaniając blachę nadwozia, którą szybko zaatakuje rdza. Zagrożone są nawet polakierowane i zabezpieczone powierzchnie. Dlatego warto umyć samochód kilka razy w trakcie zimy, choćby po to, aby spłukać sól i zaschnięte błoto. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych sprawach.
REKLAMA
Zobacz również: Podstawy bezpiecznej jazdy w zimie
Jeśli myjemy auto na myjni samoobsługowej, spłukujmy je bardzo dokładnie. Jednym z programów dostępnych na takiej myjni jest tzw. mycie proszkiem. To bardzo mocny detergent, który pozostawiony na lakierze może go uszkodzić.
REKLAMA
Największym problemem w czasie zimy jest jednak mróz. Zamarzająca woda zablokuje zamki i „sklei” uszczelki drzwi. Pamiętajmy, że nawet jeśli w ciągu dnia temperatura jest dodatnia, w nocy może szybko spaść poniżej zera. Dlatego najważniejszą rzeczą jest dokładne wysuszenie auta. Zwłaszcza, jeśli zostawiamy nasz samochód na noc „pod chmurką”.
Ani myjnia samoobsługowa, ani automatyczna, nie wysuszą naszego auta na tyle dokładnie, aby usunąć wodę z zamków i uszczelek. Myjnie automatyczne są zamykane gdy temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni Celsjusza, jednak nie polecamy korzystania z nich nawet przy lekkim mrozie. Można oczywiście spróbować zakleić zamki bezbarwną taśmą samoprzylepną, jest to jednak ryzykowne rozwiązanie.
Zobacz też: Jak poradzić sobie z parującymi szybami?
Myj w ciepłym pomieszczeniu
Jedynym rozsądnym wyjściem w czasie zimy jest skorzystanie z usług porządnej myjni ręcznej z ocieplanym wnętrzem. Po zakończeniu mycia obsługa powinna dokładnie wysuszyć zamki sprężonym powietrzem i nasmarować uszczelki specjalnym preparatem. Najdokładniejsze nawet suszenie nie usunie jednak wilgoci wewnątrz auta
Najlepiej jednak jest przeczekać najgorsze mrozy i zaczekać z myciem, aż temperatura w nocy wzrośnie powyżej zera.
Zobacz również: Sposób na zamarznięte szyby
Pod żadnym pozorem nie należy myć auta na mrozie. Jeśli zamarzną nam uszczelki i zamki, możemy mieć problemy z otwarciem drzwi. W najlepszym razie stracimy kilka minut na ich otwarcie. W najgorszym zniszczymy uszczelkę.
Jeśli poruszamy się autem nowym lub po naprawie lakierniczej nie należy spieszyć się z myciem. Okres utwardzania lakieru wynosi minimum 30 dni. W tym czasie powinniśmy myć auto samą wodą używając miękkiej gąbki. Należy też unikać myjni automatycznych i samoobsługowych.
Zobacz też: Jak ochronić auto przed korozją?
REKLAMA
REKLAMA