Czym grozi jazda ze zużytymi łożyskami?
REKLAMA
REKLAMA
Lista zagrożeń, które mogą wystąpić w wyniku braku troski o łożyska jest długa, ale niewielu kierowców zdaje się o tym pamiętać. Pisaliśmy już o usterkach łożysk kół przednich i tylnych czy alternatora. Warto poświęcić również kilka słów pozostałym łożyskom.
REKLAMA
Łożyska tylnych zawieszeń
W wielu samochodach tylne wahacze są ułożyskowane. Lekceważenie objawów zużycia łożysk (piski, skrzypienie tylnego zawieszenia) prowadzi do uszkodzeń tylnej belki, której czopy są jednocześnie wewnętrzną bieżnią łożysk. Na tym etapie jazda staje się już niebezpieczna - tylne koła w trakcie jazdy zmieniają kąt pochylenia, zaczynają wpadać w drgania, a tył samochodu zaczyna „żyć własnym życiem”. Jedynym ratunkiem staje się wymiana lub fachowa regeneracja kompletnej tylnej belki.
Zobacz również: Mercedes W210: wymiana łożyska koła
Łożyska podpór półosi
W niektórych samochodach przednionapędowych producenci stosują tzw. łożysko podporowe półosi. Objawem jego zużycia są drgania w układzie napędowym oraz stuki przy dodawaniu i ujmowaniu gazu. Uszkodzenia łożyska podporowego półosi utrudniają kierowanie samochodem i powodują tym samym, że jazda staje się niebezpieczna.
Zobacz również: Jak często wymieniać łożyska kół przednich?
Łożyska podpór wału napędowego
Jedną z typowych usterek samochodów tylnonapędowych jest zużycie łożyska podpory wału napędowego. Objawem są silne drgania dobiegające spod podłogi auta o natężeniu zależnym od prędkości obrotowej wału napędowego. Zużycie łożyska podporowego uniemożliwia w zasadzie podróże na dalszych trasach. W skrajnych przypadkach może powodować oberwanie wału napędowego.
REKLAMA
REKLAMA