REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...
Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

REKLAMA

REKLAMA

Ufać sprzedawcom samochodów? To pytanie, przed którym stanie każdy kupujący pojazd z drugiej ręki. Jak brzmi odpowiedź? Oto ciekawe dane.
rozwiń >

Rynek samochodów używanych w Polsce. Rok 2022 przyniósł zmiany!

Specyfika współczesnego rynku samochodów używanych jest... przedziwna. Auta kupuje się tak naprawdę w kilkanaście minut, a do tego kupujący potrafią przebijać się ofertami. Powód? Tych jest wiele. Maleje oferta, dużo pojazdów kupują obywatele Ukrainy, a do tego rosną ceny. Jak zatem jest duże ryzyko, że przy tak szybkiej transakcji kierujący wpakuje się na motoryzacyjną minę? Ryzyko to jest różne i zależy od wielu uwarunkowań danego kraju.

REKLAMA

Zobacz również: Samochody używane drożeją. Taniej kupiłeś niż teraz sprzedasz

Ufać sprzedawcom samochodów? Oto indeks przejrzystości

REKLAMA

Zadania stworzenia mierzalnych warunków określających poziom ryzyka podjęli się analitycy carVertical. Poddali analizie dane pochodzące z okresu maj 2021 – maj 2022 i 23 rynków świata oraz na tej podstawie przygotowali kryteria określenia tzw. indeksu przejrzystości.

Według tej metody najpewniejsze oferty kupna używanego samochodu można wyszukać w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech i Francji. Największą czujnością trzeba wykazać się na Łotwie, Ukrainie, Litwie i w Rumunii. Aby lepiej zrozumieć wagę indeksu przejrzystości każdą zmienną analizowaliśmy indywidualnie – mówi Matas Buzelis, Automotive Expert w carVertical.

Które kraje importują najwięcej samochodów używanych?

Pierwsza z kluczowych informacji. W którym kraju import samochodów używanych jest największy? Bezapelacyjnym liderem jest... Ukraina. To ponad 80 proc. ma zagraniczny rodowód. Druga pozycja przynosi zaskoczenie. Zajęła ją... Belgia z wynikiem na poziomie blisko 78,5 proc. Trzecia jest Estonia. Średnia dla całej grupy badawczej oznacza wynik 63,81 proc. Polska znajduje się nieco powyżej średniej. Zajęła 9. miejsce w zestawieniu i osiągnęła wynik na poziomie 67,19 proc. pojazdów z importu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Zobacz również: Jak Polacy kupują samochody? Wiedzą czego chcą i kupują online!

Ile lat mają samochodu używane w grupie badawczej?

Ile lat mają samochody eksploatowane w Europie? W grupie badawczej średnia wynosi 9,55 roku. Najwyższy wynik specjaliści carVertical odnotowali wśród analizowanych baz wygenerowanych przez klientów w... Finlandii. To aż 12,07 roku. Najlepiej wypadła Słowenia. Tam kierowcy sprawdzali pojazdy w średnim wieku 6,07 roku. Polsce przypadła pozycja piąta. Wiek badanego auta wynosił 10,18 roku.

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Ile samochodów ma przekręcony licznik?

Trzecim z kryteriów przyjętych przez badaczy był procent pojazdów z przekłamanym wskazaniem licznika. I tu liderem została... Litwa. Aż 23,6 proc. sprawdzanych przez carVertical pojazdów miało zaniżone wskazanie drogomierza. Najlepiej wypadła Belgia. W jej przypadku oszustwo odkryto w zaledwie 9 proc. pojazdów. Średnia to 15,21 proc. Polska plasuje się poniżej niej. I choć osiągnęła wynik tylko 11,08 proc., zajęła dość wysoką, 10. pozycję.

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Zobacz również: Kupiłem auto z cofniętym licznikiem: to słowa 12 proc. nabywców w Polsce

O ile cofają przebiegi i jak ukrywają usterki?

Najniższą średnią cofniętego przebiegu odnotowano w Wielkiej Brytanii (w przeliczeniu na km to o 29 555). Z kolei najwyższy w Szwecji (o 67 859 km). Bardzo blisko medialnej (o 46 933 km) jest Polska (o 43 746 km).

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Jak wyglądają deklarację sprzedających dotyczące stanu technicznego pojazdów? W przypadku rynku polskiego aż 65,7 proc. pojazdów ujawniła poważne uszkodzenia, pomimo deklaracji sprzedającego o ich idealnym stanie. Średni wynik to 52,36 proc., podczas gdy najniższe wskazanie osiągnęły Włochy (tylko 16,62 proc.).

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Ufać sprzedawcom samochodów? W tych krajach tak...

Ujawnione różnice pomiędzy deklarowanym a faktycznym stanem przekładają się na poziom zaufania do sprzedającego pojazd używany. Aby go zdefiniować przeprowadziliśmy ankietę wśród użytkowników naszej platformy z 17 krajów Europy. Uzyskane wyniki pokazują, że największym cieszą się ci z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Słowenii i Niemiec. Najniżej oceniono sprzedających z Bułgarii, Węgier i Litwy. – dodaje Matas Buzelis, Automotive Expert w carVertical.

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów

Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...

Materiały prasowe CarVertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

REKLAMA

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA