REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyeliminować "piszczenie" hamulców?

Max Trela
Piszczące hamulce nie muszą oznaczać konieczności wizyty w warsztacie.
Piszczące hamulce nie muszą oznaczać konieczności wizyty w warsztacie.

REKLAMA

REKLAMA

Wciskamy pedał hamulca i słyszymy przeraźliwy pisk i zgrzyt, aż do momentu gdy zatrzymamy auto. W wielu przypadkach piszczenie hamulców może oznaczać konieczność wizyty w warsztacie, ale nie zawsze. Dlaczego zatem hamulce piszczą?

Gdy piszczą hamulce

Choć nie należy generalizować, w większości przypadków piszczące hamulce oznaczają konieczną wizytę w serwisie. Najczęściej pisk jest po prostu efektem nadmiernego zużycie okładzin ciernych. Metalowe elementy zaczynają trzeć o tarczę lub bęben, wpadają w rezonans i hałasują...

REKLAMA

W takim przypadku konieczna jest wręcz natychmiastowa wymiana klocków lub szczęk hamulcowych. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na większe wydatki, bo tarcza nie wytrzyma długo w starciu z żeliwną płytką, czyli pozostałością po klocku hamulcowym, którego okładzina już dawno się starła.

Zobacz galerię: najmniej awaryjne dziesięcioletnie samochody

Brud, rdza i inne nieszczęścia

Hamulce mogą wydawać nieprzyjemne piszczące dźwięki również wtedy, gdy się zacierają, czyli w momencie, gdy okładziny cierne cały czas dotykają tarczy lub bębna. Charakterystyczny jest wówczas również drażniący zapach wdzierający się do kabiny po każdym dotknięciu pedału hamulca. To nadmiernie rozgrzane klocki lub szczęki...

Zobacz też: Jak oszczędzać hamulce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa? Najczęściej wystarczy rozebranie, gruntowne czyszczenie i złożenie każdego z zacisków i jarzm klocków. Jeśli jednak klocki zużyły się bardzo nierównomiernie, wtedy konieczna jest ich wymiana.

W przypadku hamulców bębnowych głównym podejrzanym zawsze jest rdzewiejący mechanizm samoregulacji luzów szczęk. Trzeba go regularnie czyścić przy każdym serwisie, a jeśli się zapiecze - „rozruszać”. Niestety, ten element bardzo trudno kupić jako część zamienną. Występuje głównie w całych zestawach remontowych z cylinderkami i szczękami.

Sport to... ryzyko piszczenia

„Muzykalne” hamulce to również typowa przypadłość aut sportowych. W tym przypadku często to nie objaw awarii.

Zobacz też: Jak bez przyrządów sprawdzić poprawność działania hamulców?

REKLAMA

Sportowe układy hamulcowe są przystosowane do dużo cięższej pracy i wyższych temperatur. Klocki są „luźniejsze”, zdarza się zatem, że na zimno przemieszczają się wewnątrz zacisku trąc delikatnie o tarczę. Zupełnie inny jest też skład okładziny ciernej, która jest odpowiednio bardziej twarda i odporna na temperatury. Takie klocki przez pierwsze 3-4 cykle hamowania zawsze układają się do tarczy.

Pamiętajmy również, że auta sportowe mają często tarcze żeliwne lub ceramiczne, dużo większe od „standardowych”. Są one dużo twardsze od stalowych, dzięki czemu mogą mieć mniejszą grubość i wagę. To powoduje jednak, że łatwiej wpadają w wibracje i rezonans. Można to zaobserwować szczególnie podczas rajdów samochodowych. Auta klasy S2000 lub WRC praktycznie zawsze piszczą hamulcami.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA