REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzić wymianę akumulatora na nowy?

wymiana akumulatora
wymiana akumulatora
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Gdy temperatura otoczenia zaczyna gwałtownie spadać, w wielu autach zaczynają się problemy z uruchomieniem silnika. Wina najczęściej leży po stronie zużytego akumulatora. Jego wymiana nie jest szczególnie trudna, o ile pamięta się o kilku kluczowych zasadach. Oto praktyczny poradnik jak krok po kroku wymienić akumulator w samochodzie.

Akumulator - jak wymienić go krok po kroku?

Akumulator czyli źródło energii elektrycznej zasilającej poszczególne urządzenia auta, w tym przede wszystkim rozrusznik silnika, jest elementem eksploatacyjnym samochodu. Oznacza to, że ulega normalnemu zużyciu. Przeciętnie jego trwałość sięga 4-5 lat. Gdy akumulator straci swoją sprawność bądź ulegnie uszkodzeniu, wtedy nie jest możliwe uruchomienie silnika bez pomocy drugiego pojazdu. Jeśli zatem podczas porannego rozruchu silnika nie słyszysz ani pracy rozrusznika, ani dźwięku swojego radia jest prawie pewnym, że awarii uległ akumulator (lub ewentualnie ładujący go alternator). Jego wymiana nie jest trudna, dlatego możecie wykonać ją we własnym zakresie.

REKLAMA

Zobacz też: Po czym poznać, że akumulator niedługo przestanie działać?

Umiejscowienie akumulatora - nie takie oczywiste!

W pierwszej kolejności należy zlokalizować położenie akumulatora. W większości aut znajduje się on pod przednią maską w okolicach podszybia. Zdarzają się jednak auta, w których umieszczony jest on np. w bagażniku (głównie BMW, Mercedes  i Audi). Jest to efekt walki inżynierów o jak najlepsze rozłożenie masy pojazdu na poszczególnych osiach pojazdu. Ma to poprawić jego zachowanie w trakcie jazdy po zakrętach. Są jednak samochody, takie jak chociażby Audi Q7, w których akumulator umieszczony jest pod fotelem kierowcy!

wymiana akumulatora

Akumulator najczęściej umieszczony jest pod przednią maską w okolicy podszybia.

Kamil Fraszkiewicz

Odłączanie klem od akumulatora - zacznij od ujemnego bieguna!

Po odnalezieniu akumulatora należy upewnić się, że auto jest zupełnie wyłączone. Następnie, za pomocą odpowiedniego klucza płaskiego lub oczkowego (najczęściej w rozmiarze 10), należy odkręcić najpierw  klemę od ujemnego bieguna akumulatora (-), a potem od dodatniego (+), unikając zetknięcia ich obu (odpięcie najpierw dodatniego przewodu mogło by doprowadzić do zwarcia). Warto też mieć kluczyki od auta przy sobie, gdyż w niektórych modelach samochodów, odłączenie akumulatora powoduje automatyczne zablokowanie zamków w drzwiach.

wymiana akumulatora

Odłączanie klem należy rozpocząć od ujemnego bieguna akumulatora!

Kamil Fraszkiewicz

Zdjęcie blokady akumulatora

Praktycznie każdy akumulator posiada specjalne zapięcie/uchwyt mocujący go w gnieździe, aby w trakcie jazdy ograniczyć jego ruchy. W prezentowanej Hondzie Civic VI klamra zapięta jest na jego szczycie dwoma długimi śrubami, zakończonymi nakrętkami o średnicy 10 mm. To sprawia, że używając tego samego klucza, możemy ją bez problemu zdjąć. Należy uważać, aby klamra lub jej elementy nie wpadły nam do komory silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
wymiana akumulatora

Klamrę mocującą akumulator w gnieździe najlepiej odkręcić dopiero po odłączeniu klem od akumulatora.

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Sprawdź bezpłatnie kondycję akumulatora

Oczyszczanie klem i właściwe umieszczenie nowego akumulatora

Po wyjęcie starego akumulatora, warto przeczyścić papierem ścierny klamry, zwłaszcza jej wewnętrzne powierzchnie, aby oczyścić je z osadów kwasowych. Następnie należy zdjąć plastikowe zaślepki z obu głowic biegunowych nowego akumulatora i włożyć go w miejsce starej baterii. Ważne jest, aby bieguny nowego akumulatora były po tej samej stronie co w starym (zarówno jeśli mowa o ich położeniu góra-dół jak i lewo-prawo). Gdy znajdzie się on już na miejscu, należy sprawdzić czy stoi stabilnie po czym umocować go za pomocą zaczepu/klamry.

wymiana akumulatora

Plastikowe zaślepki umieszczone na biegunach nowego akumulatora należy zdjąć przed podłączeniem klem.

Kamil Fraszkiewicz

Podłączenie nowego akumulatora

Ostatnim krokiem jest podłączenie klem do nowego akumulatora. Czynność tę warto rozpocząć od przykręcenia klemy do dodatniego bieguna (+). Następnie należy przykręcić klemę do ujemnego biegu (-) baterii.

wymiana akumulatora

Podłączając nowy akumulator warto rozpocząć od przykręcenia klemy do jego dodatniego bieguna.

Kamil Fraszkiewicz

Gdy nowy akumulator został już zamocowany i podłączony za pomocą klem do instalacji elektrycznej auta, można sprawdzić czy wszystko funkcjonuje jak należy. W tym celu należy podjąć próbę odpalenia silnika. Jeśli wymiana akumulatora na nowy nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i jednostka napędowa nadal nie będzie chcieć się uruchomić, problemu należy szukać w samej instalacji elektrycznej pojazdu. Jeśli w trakcie przekręcenia kluczyka zapalają się poszczególne kontrolki na tablicy rozdzielczej, ale silnik nie podejmuje nawet próby startu, wina może leżeć po stronie rozrusznika. Warto pamiętać, że źle działający rozrusznik przyspiesza zużycie akumulatora!

Trwałość akumulatora można zwiększyć!

Zakup nowego akumulatora rozwiązuje problem zasilania energią elektryczną auta na okres około 4-5 lat. Niewłaściwa jego eksploatacja może jednak znacząco skrócić jego żywotność. Jeśli chcesz aby nowy akumulator działał dłużej zwróć uwagę na czynniki, które mogą obniżyć jego trwałość. Wśród tych najbardziej szkodliwych dla niego zalicza się:

  • obciążenie akumulatora zbyt dużymi prądami (na skutek niesprawnego rozrusznika)
  • eksploatowanie akumulatora przy niskim stopniu naładowania (notoryczna jazda na bardzo krótkich dystansach, zbyt duże obciążenie elektryczne sieci, uszkodzony alternator)
  • przeładowywania akumulatora (uszkodzone regulatory napięcia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA