REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Jakubowski Ryszard
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wycieki z układu chłodzenia mogą nas nieźle przestraszyć. Zanim jednak udamy się do mechanika, warto spróbować samemu zdiagnozować problem, ponieważ naprawa układu chłodzenia nie musi być skomplikowana. Podpowiadamy jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodniczego.

Jeżeli w układzie ubywa płynu chłodzącego, a pod samochodem nie tworzy się mokra plama podczas postoju, wówczas trzeba przeprowadzić badanie, korzystając z poniższych wskazówek:

REKLAMA

Gdy pod korkiem wlewu oleju do silnika zbiera się beżowo-czekoladowa, gęsta ciecz, to oznacza że płyn przedostaje się do oleju. Może to świadczyć o pęknięciu uszczelki pod głowicą, samej głowicy lub, w skrajnym przypadku, korpusu silnika. Naprawa tego uszkodzenia jest bardzo droga, a do jej wykonania potrzebny jest specjalista i dobrze wyposażony warsztat.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli w płynie w chłodnicy pojawiają się bańki gazu (zobaczymy to zaglądając do zbiorniczka wyrównawczego na włączonym silniku), prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie uszczelki pod głowicą - między jednym z cylindrów a kanałem wodnym. Konieczna jest jej natychmiastowa wymiana, gdyż dalsza jazda przy tej awarii grozi przedostaniem się dużej ilości płynu chłodzącego do cylindra. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń. Najczęściej wymienia się wśród nich: pęknięcie tłoka, zatarcie pierścieni tłokowych itp.

Jeżeli nigdzie nie ma śladów płynu chłodniczego, a mimo to ubywa go dość szybko, wtedy uzasadnione jest podejrzenie, że rozszczelnienie układu ujawnia się podczas jazdy. Przyczyną może być uszkodzenie radiatora (chłodnicy), które polega na pęknięciu kanalika przy jednym z jego końców. Nieszczelność pojawia się dopiero podczas jazdy z powodu nacisku strumienia powietrza chłodzącego lub podciśnienia wytwarzanego przez wentylator. Szczegółowe oględziny radiatora powinny doprowadzić do zlokalizowania miejsca przecieku.

Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

W przypadku czarnych chłodnic będzie ono ciemniejsze niż reszta radiatora, bo wyciekający płyn spłukuje zanieczyszczenia. W chłodnicach aluminiowych (jasnych) w miejscu pęknięcia osadzi się beżowo-brunatny pył z kamienia kotłowego Pojawia się on prawie we wszystkich chłodnicach jako efekt rozcieńczania płynu chłodzącego wodą (nie zawsze za zgodą i wiedzą kierowcy).

Nieszczelności chłodnicy najlepiej naprawić w specjalistycznym warsztacie i nie korzystać z różnego rodzaju uszczelniaczy w płynie sprzedawanych na stacjach benzynowych.

Możliwe jest też, że nieszczelność umiejscowiona jest tak, że płyn chłodniczy kapie na rozgrzane rury układu wydechowego, co powoduje jego natychmiastowe wyparowanie. Tego typu usterka jednak powinna być łatwa do zlokalizowania.

Zobacz również: Jak usunąć przyczyny niewłaściwej temperatury pracy silnika?

Bywa, że w wyniku starzenia się lub wad technologicznych gumowe węże w układzie chłodzenia przeciekają, ale tylko podczas dłuższej pracy silnika, kiedy ciecz chłodząca jest mocno rozgrzana, a w układzie panuje nadciśnienie. Aby wykryć skąd wycieka płyn, trzeba po skończonej jeździe ustawić samochód na jakimś czystym, suchym miejscu i pozwolić silnikowi popracować kilka minut na wolnych obrotach. Pod miejscem wycieku pojawi się wilgotna plama. Przeciekający przewód też będzie mokry jeszcze przez jakiś czas po zatrzymaniu silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA