REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Jakubowski Ryszard
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.
Usterki układu chłodzenia są niebezpieczne dla jednostki napędowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wycieki z układu chłodzenia mogą nas nieźle przestraszyć. Zanim jednak udamy się do mechanika, warto spróbować samemu zdiagnozować problem, ponieważ naprawa układu chłodzenia nie musi być skomplikowana. Podpowiadamy jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodniczego.

Jeżeli w układzie ubywa płynu chłodzącego, a pod samochodem nie tworzy się mokra plama podczas postoju, wówczas trzeba przeprowadzić badanie, korzystając z poniższych wskazówek:

REKLAMA

Gdy pod korkiem wlewu oleju do silnika zbiera się beżowo-czekoladowa, gęsta ciecz, to oznacza że płyn przedostaje się do oleju. Może to świadczyć o pęknięciu uszczelki pod głowicą, samej głowicy lub, w skrajnym przypadku, korpusu silnika. Naprawa tego uszkodzenia jest bardzo droga, a do jej wykonania potrzebny jest specjalista i dobrze wyposażony warsztat.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli w płynie w chłodnicy pojawiają się bańki gazu (zobaczymy to zaglądając do zbiorniczka wyrównawczego na włączonym silniku), prawdopodobnie nastąpiło uszkodzenie uszczelki pod głowicą - między jednym z cylindrów a kanałem wodnym. Konieczna jest jej natychmiastowa wymiana, gdyż dalsza jazda przy tej awarii grozi przedostaniem się dużej ilości płynu chłodzącego do cylindra. Może prowadzić to do poważnych uszkodzeń. Najczęściej wymienia się wśród nich: pęknięcie tłoka, zatarcie pierścieni tłokowych itp.

Jeżeli nigdzie nie ma śladów płynu chłodniczego, a mimo to ubywa go dość szybko, wtedy uzasadnione jest podejrzenie, że rozszczelnienie układu ujawnia się podczas jazdy. Przyczyną może być uszkodzenie radiatora (chłodnicy), które polega na pęknięciu kanalika przy jednym z jego końców. Nieszczelność pojawia się dopiero podczas jazdy z powodu nacisku strumienia powietrza chłodzącego lub podciśnienia wytwarzanego przez wentylator. Szczegółowe oględziny radiatora powinny doprowadzić do zlokalizowania miejsca przecieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

W przypadku czarnych chłodnic będzie ono ciemniejsze niż reszta radiatora, bo wyciekający płyn spłukuje zanieczyszczenia. W chłodnicach aluminiowych (jasnych) w miejscu pęknięcia osadzi się beżowo-brunatny pył z kamienia kotłowego Pojawia się on prawie we wszystkich chłodnicach jako efekt rozcieńczania płynu chłodzącego wodą (nie zawsze za zgodą i wiedzą kierowcy).

Nieszczelności chłodnicy najlepiej naprawić w specjalistycznym warsztacie i nie korzystać z różnego rodzaju uszczelniaczy w płynie sprzedawanych na stacjach benzynowych.

Możliwe jest też, że nieszczelność umiejscowiona jest tak, że płyn chłodniczy kapie na rozgrzane rury układu wydechowego, co powoduje jego natychmiastowe wyparowanie. Tego typu usterka jednak powinna być łatwa do zlokalizowania.

Zobacz również: Jak usunąć przyczyny niewłaściwej temperatury pracy silnika?

Bywa, że w wyniku starzenia się lub wad technologicznych gumowe węże w układzie chłodzenia przeciekają, ale tylko podczas dłuższej pracy silnika, kiedy ciecz chłodząca jest mocno rozgrzana, a w układzie panuje nadciśnienie. Aby wykryć skąd wycieka płyn, trzeba po skończonej jeździe ustawić samochód na jakimś czystym, suchym miejscu i pozwolić silnikowi popracować kilka minut na wolnych obrotach. Pod miejscem wycieku pojawi się wilgotna plama. Przeciekający przewód też będzie mokry jeszcze przez jakiś czas po zatrzymaniu silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA