REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legendarne silniki cześć I: LS3, VR38DETT i B16A2

Honda Civic VI type-S z silnikiem B16A2 brzmi jak rasowy samochód sportowy.Wysokie osiągi tego silnika idą w parze z jego bezawaryjnością.
Honda Civic VI type-S z silnikiem B16A2 brzmi jak rasowy samochód sportowy.Wysokie osiągi tego silnika idą w parze z jego bezawaryjnością.
Honda

REKLAMA

REKLAMA

Silnik to serce samochodu. Od jego wyboru w dużej mierze zależy zadowolenie kierowcy, zwłaszcza w kontekście auta sportowego. Dziś zaprezentujemy pierwszą cześć jednostek uważanych za jedne z najlepszych na świecie: LS3, VR38DETT oraz B16A2.

Legendarne samochody w 99%  zawdzięczają swoją reputację za sprawą potężnych silników. Wśród nich są zarówno te, które potrafią cieszyć kierowcę tylko przez chwilę, a są i takie, które wspominane będą przez kolejne dekady. Wybitna jednostka napędowa nie jest jednorazowym tworem, który odchodzi wraz z powstaniem nowego modelu auta. Najczęściej stanowi fundament, na którym w przyszłości powstaną nowe, jeszcze lepsze jej wersje.

REKLAMA

Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku silnikom, które dzierżą status kultowych oraz wskazać samochody, w których je odnajdziemy.

Silnik LS3

LS3 – silnik produkowany przez Chevroleta od 1970 roku, doczekał się aż czterech generacji. Każda kolejna odmiana poddawana była większym bądź mniejszym modyfikacjom, które miały na celu usprawnić jej działanie i zwiększyć efektywność wykorzystywana benzyny. Najnowsza wersja zadebiutowała w 2008 roku pod maską Chevroleta Corvetty C6. Jednostka ta, oparta na tzw. Big-Blocku, ma pojemność 6,2-litra, moc 436KM i generuje 575 Nm momentu obrotowego. Stosowana jest takich modelach jak:

  • Chevrolet Corvette (2008r. – obecnie)
  • Pontiac G8 GXP (2009r.)
  • Vauxhall VXR8 (czerwiec 2008 – obecnie)
  • Chevrolet Camaro SS (2010 – obecnie)

Jednostka ta wykorzystywana jest bardzo często w sporcie motorowym, zwłaszcza w coraz intensywniej popularyzowanym driftingu, ze względu na wysoką niezawodność tego silnika, jego prostą konstrukcję i potencjał umożliwiający znaczne podniesienie jego nominalnej mocy.

Zobacz też: 2UR-GSE: 5-litrowe serce Lexusa IS-F

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik VR38DETT

VR38DETT – japońska jednostka napędowa opracowana dla kultowego już modelu Nissan GT-R składana jest ręcznie w specjalnie zaprojektowanym do tego celu pomieszczeniu, odizolowanym od zanieczyszczeń. Widlasty, sześciocylindrowy silnik, wyposażony w podwójny system doładowania turbosprężarkami IHI oraz system zmiennych faz otwarcia zaworów (tylko dolotowych) generuje z pojemności 3,8-litra moc 480KM ( w kolejnych wersjach : 485KM, 530KM i 550KM), Maksymalny moment obrotowy wynoszący 588 Nm utrzymuje się na stałym poziomie w przedziale od 3200 do 5200 obr./min. Wysokie osiągi tej jednostki napędowej wraz zaawansowanym układem przeniesienia napędu pozwoliły na to, aby Nissan GT-R pobił 17 kwietnia 2008 roku rekord przejazdu po torze Nurburgring, ustanawiając czas 7:29:03.

Silnik B16A2

B16A2 – silnik skonstruowany przez koncern Honda, odzwierciedla wszystkie zalety legendarnego systemu zmiennych faz rozrządu VTEC. Mimo małej pojemności silnika wynoszącej niespełna 1,6-litra, jednostka generuje 160KM mocy i to pomimo braku turbosprężarki czy kompresora. Tak duża moc uzyskiwana jest przy bardzo wysokich obrotach silnika – 7600 obr./min. Moment obrotowy osiąga maksymalną wartość  150Nm przy 7000 obr./min. W rezultacie, aby cieszyć z wysokich osiągów trzeba utrzymywać silnik na bardzo wysokich obrotach. Choć dla wielu taka charakterystyka silnika jest nie do zaakceptowania, warto spróbować choć raz przejażdżki Hondą z tym motorem pod maską. Dźwięk silnika i sposób rozwijania przez niego mocy są żywcem zaczerpnięte z toru wyścigowego.

Silnik B16A2 odnajdziemy m.in. w Hondzie Civic (EK4, EG6, EG9) i CR-X del Sol.

Zobacz też: Silnik 5.0 V10 KM w BMW M5 - czym zyskał uznanie wśród miłośników marki?

W następnej części cyklu zaprezentujemy kolejne silniki, które zdobyły status kultowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA