REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady i zalety silnika 1.9 TDI

Maciej Medyj
Silnik TDi
Silnik TDi

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszym z silników diesla jest jednostka o pojemności 1,9 litra o oznaczeniu TDI.

Silniki 1.9 TDI

Silniki 1.9 TDI są produkowane od 1991 roku i nadal cieszą się dobrą opinią.

REKLAMA

Silnik 1.9 TDI powstał dwadzieścia lat temu, czyli w 1991 roku. Motor koncernu Volkswagena zadebiutował w modelu Audi 80, miał moc 90 KM i oznaczenie 1Z. Jednak już po dwóch latach silniki trafił pod maskę VW Golfa III, a później kolejne odmiany tej jednostki napędowej były montowane w niemal wszystkich modelach firmy.

Zobacz też: Eksploatacja silnika 2.0 dCi

Pierwszy silnik koncernu Volkswagena 1.9 TDI (1Z) miał prostą 4-cylindrową budowę. Jego najważniejszym elementem była rozdzielaczowa pompa wtryskowa Bosch z elektroniczną regulacją dawki i momentu wtrysku, wytwarzająca ciśnienie 80 MPa. Dwustopniowe wtryskiwacze podawały paliwo bezpośrednio do komory skalania. Głowica miała 8 zaworów, a wał korbowy podparto na 5 łożyskach.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowano także turbosprężarkę, intercooler, układ recyrkulacji spalin i świece żarowe w układzie chłodzenia ułatwiające rozruch przy niskich temperaturach. Kolejne diesle 1.9 TDI były rozwinięciem tej konstrukcji. W jednostce mocniejszej 110 KM wprowadzono m.in. turbinę ze zmienną geometrią i dwumasowe koło zamachowe. Prawdziwym przełomem było jednak wprowadzenie pompowtryskiwaczy, czyli pompy i wtryskiwacza w jednym, napędzanych wałkiem rozrządu. Niektóre wersje, np. 1.9 TDI/130 KM , mogły współpracować z filtrem cząstek stałych – stosowano tutaj dwa systemy: z dodatkiem do paliwa (wymiana filtra, co 120 tys. km) lub z niewymiennym filtrem DPF.

Zobacz też: Eksploatacja silnika 1.5 dCi

REKLAMA

Ważną zaletą silnika 1.9 TDI jest bezpośredni wtrysk, który pozwala uzyskać dużą moc przy niskim zużyciu paliwa. Na początku był on realizowany przy pomocy rotacyjnej pompy wtryskowej i dwustopniowych wtryskiwaczy, jednak pod koniec lat 90. XX wieku system ten zaczęto zastępować pompowtryskiwaczami mogącymi uzyskiwać ciśnienie wtrysku nawet 205 MPa.

Jedyną wadą silników 1.9 TDI zwłaszcza tymi z pompowtryskiwaczami okazała się dość głośna praca. Na ogół było to dokuczliwe w samochodach klasy niższej, które nie mają dobrze wyciszonego wnętrza.

Silniki 1.9 TDI możemy spotkać w autach kilku marek, np.: Volkswagen, Audi, Seat, Ford, oraz Skoda.

Zobacz też: Dwucylindrowy silnik TwinAir - historia kołem się toczy

Za najbardziej niezawodny uznawany jest silnik 1.9 TDI/90 KM. Wynika to m.in. z bardzo prostej budowy- jak już wspomniałem. Niemniej nawet w nim można wyróżnić pewne elementy, które mogą sprawiać niemałe problemy. Bólu głowy właścicielom tej jednostki mogą napędzić: turbosprężarka, zawór recyrkulacji spalin, przepływomierz powietrza, a po większym przebiegu również pompa wtryskowa, wtryskiwacze i np. pękający króciec pompy podciśnienia. W nowszych wersjach silnika 1.9 TDI pojawiły się rozwiązania, które niestety poszerzają tę listę. Chodzi m.in. o turbinę ze zmienną geometrią, dwumasowe koło zamachowe, pompowtryskiwacze, filtr cząstek stałych, sprzęgło w kole pasowym alternatora, koło pasowe z tłumikiem drgań na wale korbowym i kilka dodatkowych czujników. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń w silniku 1.9 TDI jest zerwanie paska rozrządu.

Zobacz też: Eksploatacja silnika 1.6 T

Podsumowując zalety silnika 1.9 TDI, można powiedzieć tyle, że jest on oszczędny, trwały, potrafi być także dynamiczny. Jednak nie możemy zakładać na tej podstawie, że każdy samochód z tą jednostką napędową to dobra inwestycja. Na rynku wtórnym znaleźć można wiele aut, w których silniki te mogą być dość mocno wyeksploatowane i wymagać sporej inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA