REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego
Mercedes A klasa W168 sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób bagatelizuje niepoprawne działanie hamulca ręcznego. W poradniku tym pokażemy jak samemu sprawdzić i wyregulować hamulec ręczny w Mercedesie klasy A W168.

Pierwszy krok to wykonanie krótkiego testu, który ma na celu weryfikowanie działania hamulca ręcznego. Udajemy się na jazdę próbną i ustawiamy samochód na górce. Zaciągamy dźwignię hamulca ręcznego na 3 ząbek i puszczamy pedał hamulca. Ręczny działa bez zarzutów, jeśli samochód nie poruszy się z miejsca. W przypadku kiedy zaczyna się powoli lub gwałtownie staczać, czeka nas regulacja hamulca ręcznego.

REKLAMA

Całą operację najlepiej wykonywać z pozycji kanału najazdowego. Pierwszy krok to wymontowanie przedniej dolnej osłony podwozia. Następnie luzujemy nakrętkę blokującą przy prawym tylnym kole i wkręcamy nastawnik do momentu, aż okładzina hamulca przylgnie do bębna hamulca i nie będzie możliwości obrócenia kołem. Teraz luzujemy go tak, żeby koła zaczęły się swobodnie obracać.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

REKLAMA

Dokręcamy nakrętkę mocującą i udajemy się na jazdę próbną. Hamulec działa prawidłowo, jeśli jest w stanie utrzymać pojazd. Rozpędzamy samochód do 50km/h i zaczynamy hamować samochód. Wciskamy pedał sprzęgła i zaciągamy dwukrotnie pedał hamulca ręcznego. W taki sposób samochód powinien się zatrzymać. Podczas tej próby nie blokujemy hamulca poprzez wciskanie przycisku na dźwigni.

Druga próba przebiega w podobny sposób. Rozpędzamy samochód do około 50km/h i zaciągamy hamulec ręczny na około 10 sekund. W przypadku kiedy hamulec nie zadziała to czekamy aż ostygnie i ponownie wykonujemy próbę. W przypadku kiedy hamulce nie działają równomiernie na obydwa koła to należy sprawdzić szczęki i bębny hamulcowe. Pamiętajmy, że na spuszczonym hamulcu ręcznym koła powinny się swobodnie obracać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Nie można doprowadzić do takiej sytuacji, że koła obracają się z wyczuwalnym oporem. Takie tarcie podczas jazdy spowoduje rozgrzanie hamulca bębnowego do bardzo wysokiej temperatury. Efektem tego będzie przegrzanie szczęk hamulcowych, a nawet uszkodzenie bębna hamulcowego.

Podczas wykonywania tej próby należy uważać na samochody jadące z tyłu. Zaciągnięcie hamulca ręcznego nie powoduje zaświecenia się świateł hamowania. Przegląd i regulację hamulca ręcznego należy przeprowadzać przy każdym corocznym przeglądzie. Jak widać nie jest to skomplikowana czynność.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA