REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych.
Mercedes A klasa W168 kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych.

REKLAMA

REKLAMA

Regularna kontrola półosi i skrzyni biegów zapewni nam bezproblemowe działanie tych podzespołów. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać przeglądu skrzyni biegów i półosi napędowych.

Przegląd wykonujemy co roku o tej samej porze. Zaczynamy od półosi napędowych. Będziemy kontrolować osłony przegubów pod względem uszkodzeń i szczelności. Pierwszy krok to uniesienie przodu samochodu. W tym celu będzie nam potrzebny tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Pamiętajmy o zabezpieczeniu tylnych kół. W silnikach Diesla należy wymontować przednią osłonę silnika.

REKLAMA

Za pomocą lampy oświetlamy gumowe osłony i sprawdzamy czy nie są sparciałe albo rozerwane. Wszelkie ślady smaru, nawet te niewielkie, świadczą o pęknięciu osłony. W takim przypadku należy zlokalizować takie miejsce i najszybciej jak to możliwe dokonać wymiany. Jeżeli osłony są wciśnięte do wnętrza, to również należy je wymieniać. Kontrolujemy opaski mocujące. Na koniec montujemy osłonę nadwozia (silniki Diesla) i opuszczamy samochód.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana filtra paliwa i powietrza

REKLAMA

Przystępujemy do kontroli skrzyni biegów. Po uniesieniu samochodu przyglądamy się miejscom, w których najczęściej występują wycieki. Jest to połączenie kadłuba silnika ze skrzynią biegów, korek wlewu oleju oraz półosie – przy przekładni. Jeżeli nie są widoczne żadne wycieki, nie musimy przeprowadzać dodatkowego testu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości musimy podjąć dodatkowe kroki. Niski stan oleju w przekładni powoduje szybsze zużycie wszystkich elementów. Nagła awaria może skutecznie unieruchomić samochód.

Pierwszy krok to dokładne umycie obudowy skrzyni biegów. Robimy to za pomocą środka do mycia na zimno (np. do silników). Preparat taki jest do kupienia na każdej stacji lub hipermarkecie za około 20zł. Wszystkie podejrzane miejsca oznaczamy kredą. Udajemy się na jazdę próbną do momentu aż silnik osiągnie temperaturę roboczą. Po powrocie unosimy ponownie samochód i lokalizujemy miejsca wycieków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana świec zapłonowych

Przed usunięciem usterki nie należy podejmować się wymiany oleju w skrzyni biegów. W zależności od posiadanej przekładni, naprawa może znacząco przekroczyć koszt zakupu używanej. Pamiętajmy o tym, że naprawą skrzyni biegów powinien zająć się wyspecjalizowany zakład.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA