REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: obsługa sprzęgła Haldex

Robert Kuśpiel
Obsługa sprzęgła Haldex w Skodzie Octavii I.
Obsługa sprzęgła Haldex w Skodzie Octavii I.
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele aut z napędem na 4 koła powinni pamiętać o regularnym serwisie sprzęgła Haldex. W poradniku tym pokażemy jak wymienić olej i filtr sprzęgła Haldex w Skodzie Octavii I.

Producent zaleca wykonanie takiego serwisu co 4 lata lub co 60 000 kilometrów. Wielu kierowców zapomina, że napęd na 4 koła wymaga dodatkowych czynności. Efektem takiego zaniedbania jest wadliwe funkcjonowanie tego napędu. Na początku warto przybliżyć kilka informacji na temat samego sprzęgła.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd automatycznej skrzyni biegów

REKLAMA

W modelach Octavii I z napędem na cztery koła przekładnia główna tylnej osi jest połączona z wałem napędowym sprzęgłem Haldex. Znajduje się ono przed przekładnią główną osi tylnej. Za jego pomocą realizowane jest włączanie lub odłączanie napędu tylnych kół. Wszelkie zaniedbania w serwisowaniu tego napędu mogą doprowadzić do kosztownych napraw.

W celu przeprowadzeniu wymiany oleju i filtru będziemy musieli zebrać potrzebne materiały eksploatacyjne oraz narzędzia. Przede wszystkim musimy zakupić 0.25L oleju do sprzęgła Haldex oraz filtr oleju z pierścieniem uszczelniającym. Warto poszukać gotowych zestawów (olej + filtr). Zawiera się w nich 0.27L oleju i odpowiedni filtr. Na serwisach aukcyjnych można znaleźć takie oferty w cenie około 200 złotych. Oczywiście można kupić całość w serwisie Skody.

Warto wiedzieć, że w sprzęgle jest 0.42L oleju, natomiast do wymiany jest potrzebne 0.25L. Do wykonania tej czynności będą nam potrzebne specjalne narzędzia. Przede wszystkim wymagany jest klucz do filtru oleju. Jest on dostępny w handlu pod oznaczeniem T10066. Oczywiście można próbować różnych sposobów odkręcenia tej śruby, jednak najczęściej kończy się to uszkodzeniem gwintu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana świec zapłonowych

Dodatkowo będziemy potrzebować ręcznej smarownicy i pustego naczynia do zlania oleju przekładniowego.

REKLAMA

Podczas wykonywania całej operacji ważna jest kolejność wymiany. Najpierw wymieniamy filtr oleju a na końcu olej. Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to krótka przejażdżka w celu rozgrzania oleju w sprzęgle (temperatura około 30 – 40 stopni).

Przystępujemy do wymiany. Na początku podkładamy pod sprzęgło puste naczynie. Za pomocą specjalnego klucza (T10066). Filtr oleju znajduje się po prawej stronie samochodu. Wyjmujemy go i przygotowujemy nowy do zamontowania. Zakładamy na niego nowy pierścień uszczelniający, pamiętając o nawilżeniu w oleju do sprzęgła Haldex. Wkręcamy filtr oleju i solidnie dokręcamy za pomocą klucza.

Kolejną czynnością będzie wymiana oleju. Na początku należy ustawić samochód na poziomej powierzchni. Do tej pracy najlepiej skorzystać z kanału, ewentualnie z platformy warsztatowej. Praca z pozycji „kobyłek” nie jest zalecana. Teraz podstawiamy puste naczynie pod korek spustowy i odkręcamy go. Czekamy aż spłynie cały olej. Przechodzimy do napełnienia układu nowym olejem.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana filtra paliwa w silniku Diesla

Tutaj będzie potrzebna specjalna smarownica, która jest dopasowana pod nabój z olejem. W przypadku braku specjalistycznej, dedykowanej smarownicy można skorzystać ze zwykłej. Jednak w tym przypadku bardzo ważne jest jej dopasowanie do otworu w sprzęgle. Połączenie powinno być na tyle szczelne, żeby olej nie wypływał podczas aplikowania go do układu.

W międzyczasie należy przygotować korek spustowy razem z nowym pierścieniem uszczelniającym. Teraz wkładamy prostopadle smarownicę do otworu spustowego i wpompowujemy w sprzęgło 0.25L oleju. Po wyjęciu smarownicy należy jak najszybciej wkręcić korek spustowy razem z pierścieniem uszczelniającym. Jeżeli dysponujemy kluczem dynamometrycznym to należy ustawić moment 15Nm.

Po wykonanej wymianie udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie sprawdzamy szczelność, nie powinno być żadnych wycieków. Jeżeli widać delikatne zapocenie się w okolicy korka spustowego to należy go mocniej dokręcić.

Zobacz też: Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Pamiętajmy o utylizacji zużytego oleju i filtru. Pomimo niewielkiej ilości nie należy wylewać go w dowolne miejsce. Cały komplet oddajemy do punktu utylizacji.

Do wykonania tej czynności zalecamy stosować oryginalne filtry i olej. Jakość oleju i filtru ma tutaj bardzo duże znaczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA