REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: wymiana oleju silnikowego

Robert Kuśpiel
Wymiana oleju silnikowego w Skodzie Octavii I.
Wymiana oleju silnikowego w Skodzie Octavii I.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie. Poniżej znajduje się opis wymiany oleju silnikowego w samochodzie Skoda Octavia I.

Producenci mają różne wytyczne co do wymiany oleju silnikowego. My tradycyjnie zalecamy przeprowadzać taki serwis co roku o tej samej porze lub co 15 000 kilometrów. Druga opcja tyczy się kierowców, którzy wykonują większe przebiegi w ciągu roku niż podany limit. Do wymiany będzie nam potrzebny odpowiedni olej i filtr. Zaleca się używanie tego samego rodzaju oleju i najlepiej producenta.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

REKLAMA

Całą operację zalecamy wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału. Wymiana oleju przy użyciu tradycyjnego lewarka i podstawek nie jest tak bezpieczna jak wymienione wyżej warianty. Będzie nam potrzebny klucz do filtrów, puste naczynie na zużyty olej i nowy pierścień uszczelniający korka spustowego. Pamiętajmy, że przepracowanego oleju nie można wylewać w dowolne miejsce. Całe opakowanie oddajemy do punktu utylizacji.

Zanim przystąpimy do wymiany należy odpowiednio rozgrzać silnik. W tym celu udajemy się na krótką przejażdżkę. Kontynuujemy ją do momentu aż silnik nie osiągnie nominalnej temperatury silnika. Po powrocie unosimy samochód lub ustawiamy na kanale. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika. W tym momencie warto sprawdzić szczelność silnika. Jeżeli widzimy jakiekolwiek mokre miejsca to znak, że jest potrzebna naprawa. Nie należy bagatelizować takich usterek.  Podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i zaczynamy odkręcać korek spustowy.

Robimy to bardzo ostrożnie, olej jest bardzo rozgrzany i może dojść do poparzenia. Warto sprawdzić czy w spuszczonym oleju nie ma metalowych opiłków. Jeśli są dobrze widoczne i jest ich dużo to znak, że mogły zatrzeć się łożyska wału korbowego. W takim przypadku wymiana oleju jest nieuzasadniona. Najpierw należy naprawić uszkodzenia oraz, wyczyścić dokładnie kanały i przewody olejowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz wkręcamy korek spustowy używając nowego pierścienia uszczelniającego. Najlepiej wykonywać tą czynność przy użyciu klucza dynamometrycznego. Dla silnika 1.6 moment dokręcania wynosi 20Nm, w przypadku 1.8 jest to 40Nm, pozostałe silniki – 30Nm.

Zobacz też: Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przystępujemy do wymiany filtra oleju. Zaczynamy od silnika benzynowego. Na początku odkręcamy filtr oleju za pomocą specjalnego klucza taśmowego do filtrów.

REKLAMA

Następnie czyścimy kołnierz filtru oleju przy silniku. W rym celu będzie nam potrzebna szmatka namoczona w spirytusie, która nie pozostawia włókien. Jeżeli są widoczne resztki starej uszczelki to musimy je usunąć. Teraz nawilżamy niewielką ilością oleju nowy pierścień uszczelniający i dokręcamy filtr ręcznie. Jeśli uszczelka dotknie kadłuba to należy obrócić go jeszcze o ½ obrotu.

Przechodzimy do silnika wysokoprężnego. Na początku należy opuścić samochód. Musimy odkręcić pokrywę z obudowy filtru. Będzie nam do tego potrzebny specjalny klucz do filtru oleju (osadzamy go na pokrywce). Wyjmujemy zużyty filtr razem z pierścieniami uszczelniającymi. Instalujemy nowy wkład oraz gumowe pierścienie. Na końcu dokręcamy pokrywę.

Kolejny krok to zalanie silnika nowym olejem. Otwieramy pokrywę i wlewamy świeży olej. Wlewamy ¾ nominalnej objętości i uruchamiamy silnik. Po kilku minutach ponownie sprawdzamy poziom oleju. Ewentualne braki uzupełniamy. Udajemy się na jazdę próbną i ponownie sprawdzamy poziom oleju. Należy uważać, żeby nie przekraczać maksymalnego poziomu. Może to doprowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

Jeżeli nie mamy zastrzeżeń co do prawidłowego poziomu to pozostaje nam zamontować dolną osłonę silnika. Zanim to zrobimy sprawdzamy czy nie ma widocznych wycieków. Na końcu udajemy się do punktu utylizacji i oddajemy stary olej razem z filtrem.

Poniżej znajduje się zestawienie silników wraz z wytycznymi co do ilości oleju.

1.4 75KM – 3.5L

1.6 75KM – 3.0L

Zobacz też: Czy wiesz jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?

1.6 100KM – 4.5L

1.6 102KM – 4.5L

1.8 125KM – 4.5L

1.8 150 KM – 5.0L

1.8 180KM – 3.5L

2.0 115KM – 4.0L

1.9 90KM – 4.5L

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

1.9 100KM – 4.5L

1.9 110KM – 4.5L

1.9 130KM – 4.0L

Polecamy również wyzerowanie wskaźnika serwisowego. Wykonujemy to w następujący sposób. Wyłączamy zapłon i ustawiamy kluczyk w pozycji 0. Wciskamy przycisk po prawej stronie (przy zegarze prędkościomierza) i włączamy zapłon. Puszczamy go kiedy na wyświetlaczu pojawi się napis „OIL”. Obracamy w prawo pokrętło od ustawiania czasu. Pojawią się trzy kreski na wyświetlaczu.  W ten sposób wyzerowaliśmy przegląd związany z wymianą oleju silnikowego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA