REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia I: wymiana oleju silnikowego

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala na utrzymanie silnika w bardzo dobrym stanie. Poniżej znajduje się opis wymiany oleju silnikowego w samochodzie Skoda Octavia I.

Producenci mają różne wytyczne co do wymiany oleju silnikowego. My tradycyjnie zalecamy przeprowadzać taki serwis co roku o tej samej porze lub co 15 000 kilometrów. Druga opcja tyczy się kierowców, którzy wykonują większe przebiegi w ciągu roku niż podany limit. Do wymiany będzie nam potrzebny odpowiedni olej i filtr. Zaleca się używanie tego samego rodzaju oleju i najlepiej producenta.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana intercoolera

REKLAMA

Całą operację zalecamy wykonać z pozycji platformy warsztatowej lub kanału. Wymiana oleju przy użyciu tradycyjnego lewarka i podstawek nie jest tak bezpieczna jak wymienione wyżej warianty. Będzie nam potrzebny klucz do filtrów, puste naczynie na zużyty olej i nowy pierścień uszczelniający korka spustowego. Pamiętajmy, że przepracowanego oleju nie można wylewać w dowolne miejsce. Całe opakowanie oddajemy do punktu utylizacji.

Zanim przystąpimy do wymiany należy odpowiednio rozgrzać silnik. W tym celu udajemy się na krótką przejażdżkę. Kontynuujemy ją do momentu aż silnik nie osiągnie nominalnej temperatury silnika. Po powrocie unosimy samochód lub ustawiamy na kanale. Następnie demontujemy dolną osłonę silnika. W tym momencie warto sprawdzić szczelność silnika. Jeżeli widzimy jakiekolwiek mokre miejsca to znak, że jest potrzebna naprawa. Nie należy bagatelizować takich usterek.  Podstawiamy puste naczynie pod miskę olejową i zaczynamy odkręcać korek spustowy.

Robimy to bardzo ostrożnie, olej jest bardzo rozgrzany i może dojść do poparzenia. Warto sprawdzić czy w spuszczonym oleju nie ma metalowych opiłków. Jeśli są dobrze widoczne i jest ich dużo to znak, że mogły zatrzeć się łożyska wału korbowego. W takim przypadku wymiana oleju jest nieuzasadniona. Najpierw należy naprawić uszkodzenia oraz, wyczyścić dokładnie kanały i przewody olejowe.

Teraz wkręcamy korek spustowy używając nowego pierścienia uszczelniającego. Najlepiej wykonywać tą czynność przy użyciu klucza dynamometrycznego. Dla silnika 1.6 moment dokręcania wynosi 20Nm, w przypadku 1.8 jest to 40Nm, pozostałe silniki – 30Nm.

Zobacz też: Skoda – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

Przystępujemy do wymiany filtra oleju. Zaczynamy od silnika benzynowego. Na początku odkręcamy filtr oleju za pomocą specjalnego klucza taśmowego do filtrów.

REKLAMA

Następnie czyścimy kołnierz filtru oleju przy silniku. W rym celu będzie nam potrzebna szmatka namoczona w spirytusie, która nie pozostawia włókien. Jeżeli są widoczne resztki starej uszczelki to musimy je usunąć. Teraz nawilżamy niewielką ilością oleju nowy pierścień uszczelniający i dokręcamy filtr ręcznie. Jeśli uszczelka dotknie kadłuba to należy obrócić go jeszcze o ½ obrotu.

Przechodzimy do silnika wysokoprężnego. Na początku należy opuścić samochód. Musimy odkręcić pokrywę z obudowy filtru. Będzie nam do tego potrzebny specjalny klucz do filtru oleju (osadzamy go na pokrywce). Wyjmujemy zużyty filtr razem z pierścieniami uszczelniającymi. Instalujemy nowy wkład oraz gumowe pierścienie. Na końcu dokręcamy pokrywę.

Kolejny krok to zalanie silnika nowym olejem. Otwieramy pokrywę i wlewamy świeży olej. Wlewamy ¾ nominalnej objętości i uruchamiamy silnik. Po kilku minutach ponownie sprawdzamy poziom oleju. Ewentualne braki uzupełniamy. Udajemy się na jazdę próbną i ponownie sprawdzamy poziom oleju. Należy uważać, żeby nie przekraczać maksymalnego poziomu. Może to doprowadzić do usterki katalizatora lub rozszczelnienia silnika.

Zobacz też: Z czego składa się olej silnikowy?

Jeżeli nie mamy zastrzeżeń co do prawidłowego poziomu to pozostaje nam zamontować dolną osłonę silnika. Zanim to zrobimy sprawdzamy czy nie ma widocznych wycieków. Na końcu udajemy się do punktu utylizacji i oddajemy stary olej razem z filtrem.

Poniżej znajduje się zestawienie silników wraz z wytycznymi co do ilości oleju.

1.4 75KM – 3.5L

1.6 75KM – 3.0L

Zobacz też: Czy wiesz jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w aucie?

1.6 100KM – 4.5L

1.6 102KM – 4.5L

1.8 125KM – 4.5L

1.8 150 KM – 5.0L

1.8 180KM – 3.5L

2.0 115KM – 4.0L

1.9 90KM – 4.5L

Zobacz też: Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

1.9 100KM – 4.5L

1.9 110KM – 4.5L

1.9 130KM – 4.0L

Polecamy również wyzerowanie wskaźnika serwisowego. Wykonujemy to w następujący sposób. Wyłączamy zapłon i ustawiamy kluczyk w pozycji 0. Wciskamy przycisk po prawej stronie (przy zegarze prędkościomierza) i włączamy zapłon. Puszczamy go kiedy na wyświetlaczu pojawi się napis „OIL”. Obracamy w prawo pokrętło od ustawiania czasu. Pojawią się trzy kreski na wyświetlaczu.  W ten sposób wyzerowaliśmy przegląd związany z wymianą oleju silnikowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA