REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: przegląd automatycznej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Przegląd automatycznej skrzyni biegów w Skodzie Octavii I.
Przegląd automatycznej skrzyni biegów w Skodzie Octavii I.

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczna skrzynia biegów wymaga regularnych przeglądów. W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić szczelność skrzyni oraz dokonamy pomiaru poziomu oleju w przekładni w aucie Skoda Octavia I.

Kontrolę skrzyni biegów zalecamy wykonać co roku. W przypadku automatu nie jest to czasochłonne zajęcie. Całą operację można wykonać z pozycji podnośnika warsztatowego, kanału lub tradycyjnego lewarka razem z podstawkami. Wybierając ostatni wariant zalecamy szczególną ostrożność.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana świec zapłonowych

REKLAMA

Unosimy samochód i zdejmujemy dolną osłonę jeśli występuje. Następnie oglądamy dokładnie obudowę skrzyni biegów i sprawdzamy czy nie ma wycieków. Jeżeli jest zabrudzona olejem i trudno nam namierzyć nieszczelność to zalecamy zrobić pewien test. Myjemy dokładnie obudowę środkiem do mycia na zimno. Jest on dostępny w sklepach motoryzacyjnych za około 20 złotych.

Myjemy dokładnie całą obudowę i ponownie oglądamy w celu znalezienia ewentualnego wycieku. Jeżeli na czystej powierzchni nie pojawi się żaden ślad to posypujemy kredą wszystkie miejsca podejrzane o nieszczelności np. łączenie skrzyni biegów z silnikiem. Opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie unosimy auto i będzie widać, w którym miejscy jest wyciek.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana filtra paliwa w silniku Diesla

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do sprawdzenia poziomy oleju. Podczas wykonywania tej czynności temperatura oleju nie powinna przekraczać 30 stopni. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów w pozycję „P” i wyłączamy ogrzewanie. Podstawiamy puste naczynie pod gwintowany korek u dołu skrzyni biegów. Z rurki przelewowej zacznie spływać olej (kroplami). Teraz przecinamy szczypcami pierścień uszczelniając na gwintowanym korku i wymieniamy na nowy.

REKLAMA

Wkręcamy rurkę przelewową do końca i pozostawiamy pracujący silnik do momentu, aż olej osiągnie temperaturę około 35 – 45 stopni. Jeśli po wzroście temperatury olej wypływa z rurki przelewowej kroplami to znak, że poziom oleju jest właściwy. W takim przypadku wkręcamy korek gwintowany z nowym pierścieniem uszczelniającym i dokręcamy. Jeżeli olej nie wypływa to znak, że jego stan jest zbyt niski.

Chcąc uzupełnić poziom należy podważyć za pomocą śrubokręta zaślepkę ochronną korka wlewowego. Wyjmujemy korek z rurki wlewowej i wkładamy rurkę wlewową lub olejarkę. Wlewamy olej dopóki nie wypłynie z otworu kontrolnego. Uruchamiamy silnik i przełączamy dźwignię we wszystkie możliwe położenia. Przykręcamy korek gwintowany z nową uszczelką. Pamiętajmy o założeniu plastikowej zaślepki ochronnej.

Zobacz też: Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA