REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju silnikowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana oleju silnikowego
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana oleju silnikowego

REKLAMA

REKLAMA

Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowy wpływ na długość eksploatacji każdej jednostki napędowej. W poradniku tym przedstawimy proces wymiany oleju silnikowego w Volkswagenie Golf V, Jetta i Touran.

Wymianę oleju w Volkswagenie Golfie V należy przeprowadzić co roku o tej samej porze lub co 20 000 kilometrów. Regularne i częste wymiany pozwolą nam na zachowanie odpowiedniego stanu silnika przez długi czas. Koszt zakupu filtra to wydatek około 20 – 30 złotych w zależności od firmy na jaką się zdecydujemy. Jeśli chodzi o olej najlepiej wybrać taki, jaki był zalany wcześniej. Częste zmiany rodzaju oleju nie wpływają dobrze na silnik.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: kontrola układu chłodzenia

Zaczynamy od zebrania odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Będzie nam potrzebny specjalny klucz taśmowy do odkręcania filtra oleju, klucz nasadowy 32, filtr oleju, kanał lub podnośnik, olej, nowy korek spustowy, puste naczynie. Na samym początku przedstawimy zestawienie wersji silnikowych wraz z potrzebną ilością oleju.

  • Silnik benzynowy 1.4 BCA – 3.5L
  • Silnik benzynowy FSI 1.4 BKG, BLN – 3.8L
  • Silnik benzynowy 1.4 TSI – 3.6L
  • Silnik benzynowy 1.6 BGU, BSE, BSF – 4.0L
  • Silnik benzynowy FSI 1.6 BAG, BLF, BLP – 3.8L
  • Silnik benzynowy FSI 2.0 AXW, BLR, BLX, BLY – 5.3L
  • Silnik benzynowy TFSI 2.0 AXX – 4.85L
  • Silnik Diesla 1.9 BRU, AVQ BJB, BKC, BLS – 4.2L
  • Silnik Diesla 2.0 55kW BDK – 4.0L
  • Silnik Diesla 2.0 100/103kW AZV, BKD – 3.8L

REKLAMA

Przystępujemy do wymiany. Operacja będzie prowadzona dla wszystkich wersji silnikowych. Ewentualne zmiany będą zaznaczane w tekście. W silniku benzynowym FSI 1.4 i 1.6 oraz w jednostkach Diesla należy odkręcić pokrywę obudowy filtra. Robimy to po to, żeby olej mógł swobodnie spłynąć do miski olejowej. Przed rozpoczęciem wymiany należy dobrze rozgrzać silnik. Najlepiej jak osiągnie roboczą temperaturę. W tym celu udajemy się na jazdę próbną.

Całą operację będziemy wykonywać na uniesionym aucie. Najlepiej wykorzystać do tego platformę warsztatową podnośnik z podstawkami lub kanał. Dla wielu osób jedynym rozwiązaniem pozostaje tradycyjny lewarek razem z „kobyłkami”. Przy zastosowaniu tej metody należy zachować szczególną ostrożność. Po uniesieniu samochodu demontujemy dolną osłonę silnika. Widać jej wszystkie mocowania, więc nie powinno być żadnego problemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz podstawiamy pod korek spustowy puste naczynie i przystępujemy do zlewania oleju. Uważamy, żeby nie doszło do poparzenia. Pierwsza strumień oleju wypływa pod bardzo dużym ciśnieniem i może nas oblać. Warto przyjrzeć się w jakim stanie jest olej silnikowy. Jeżeli stwierdza się w nim opiłki metalowe może to świadczyć o uszkodzeniu chociażby łożysk wału korbowego.

REKLAMA

Przykręcamy korek spustowy stosując nowy pierścień uszczelniający i opuszczamy samochód. Przechodzimy do wymiany filtru oleju. Zaczniemy od silnika benzynowego 1.4 o oznaczeniu kodowym BCA. Na początku luzujemy filtr oleju łapiąc go od dołu kluczem płaskim 30. Następnie odkręcamy go ręcznie i wypływający olej wycieramy dokładnie za pomocą szmatki. Usuwamy starą uszczelkę i dokładnie czyścimy kołnierz filtru na kadłubie.

Nawilżamy nową uszczelkę olejem silnikowym i zakładamy w miejsce starej. Dokręcamy ręcznie filtr do momentu styku uszczelki z kadłubem silnika. Na samym końcu dokręcamy go jeszcze o ½ obrotu. Opuszczamy samochód i mamy gotowe auto do nalania świeżego oleju. Przechodzimy do silników FSI 1.4/1.6 o oznaczeniu BKG, BLN, BAG, BLF, BLP. Pierwszy krok to odkręcenie pokrywy kluczem oczkowym lub nasadowym.

Następnie zdejmujemy pokrywę razem ze starym wkładem filtru. Należy uważać na wypływający olej. Ewentualne wycieki wycieramy. Wypinamy zużyty filtr oraz zdejmujemy starą uszczelkę. Montujemy nowy pierścień uszczelniający, nakładając na niego niewielką warstwę oleju silnikowego. Wkładamy nowy filtr i dokręcamy pokrywę. Kolejną grupą silnikową są jednostki 1.6 BGU, BSE, BSF.

Najpierw luzujemy filtr oleju za pomocą klucza taśmowego i odkręcamy go ręcznie i wyjmujemy filtr razem ze starą uszczelką. Czyścimy dokładnie powierzchnię uszczelniającą chłodnicy oleju i montujemy nową uszczelkę nawilżając ją świeżym olejem silnikowym. Montujemy filtr i dokręcamy pokrywę ręcznie. Kolejnym będzie silnik benzynowy 2.0 we wszystkich odmianach.

Pierwszorzędnie demontujemy pokrywę przeciwpyłową od obudowy filtru. Odkręcamy obudowę filtru i wyjmujemy wkład. Może wylać się znaczna ilość oleju. W serwisach stosuje się przy tym specjalny przewód spustowy. Teraz montujemy nowy wkład razem z uszczelką, którą nawilżamy świeżym olejem. Dokręcamy obudowę filtru i instalujemy pokrywę przeciwpyłową.

Zobacz też: Uciekający prąd w samochodzie: gdzie szukać?

Na końcu pozostają silniki Diesla. Odkręcamy od góry pokrywę za pomocą klucza nasadowego 32 i wyjmujemy pokrywkę razem ze starym wkładem. Należy mieć przy sobie kilka szmatek do wytarcia wypływającego oleju. Zdejmujemy starą uszczelkę i instalujemy w jej miejsce nową razem z nowym wkładem. Dokręcamy pokrywę i opuszczamy samochód. Pozostało nam nalać olej silnikowy. Początkowo zalecamy wlać ¾ nominalnej ilości. Uruchamiamy silnik na minutę i wyłączamy, po czym sprawdzamy stan oleju i dolewamy brakującą ilość.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA