REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Seat Ibiza. Fot.Newspress
Seat Ibiza. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak wymienić świece zapłonowe w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Większość kierowców zapomina, że silniki benzynowe również wymagają regularnej wymiany świec. Silniki wysokoprężne są bardziej wyczulone na zaniedbania z naszej strony. Najbardziej podczas okresu zimowego kiedy jest problem z rozruchem. W modelu Ibiza III i Polo IV producent przewiduje wymianę świec zapłonowych w silnikach benzynowych co 60 000 kilometrów lub co 4 lata.

REKLAMA

Zobacz też:Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: sprawdzenie układu hamulcowego

REKLAMA

Zakup świec nie jest dużym wydatkiem. Jedna sztuka to koszt od około 20 złotych. Do wymiany będzie nam potrzebny klucz do świec oraz 3 lub 4 świece zapłonowe (w zależności od ilości cylindrów w silniku). W sklepie motoryzacyjnym najlepiej podać markę, model, rocznik auta i typ silnika, sprzedawca dobierze nowe świece według katalogu.

Całą pracę należy przeprowadzać na zimnym silniku. Pamiętajmy również, że podczas wykręcenia świecy na gorącym silniku może doprowadzić do uszkodzenia gwintu w głowicy. Pierwszy krok to demontaż górnej obudowy silnika.  W silnikach 1.4 AUA i AUB musimy też wykręcić korek wlewu oleju.

Zobacz też: Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz wyjmujemy przewody wysokiego napięcia z osłony (lekko ją podnosimy). Możemy teraz swobodnie wymontować nasadki ze świec. W silniku 1.4 BBY, BBZi, 1.2 oraz 1.4 FSI AXU należy odsunąć cewki zapłonowe razem z nasadkami świec do momentu aż zrobimy sobie dostęp do odłączenia złączy cewek. Wypinamy je i wyjmujemy cewki. Są one bardzo mocno zamontowane i mogą być problemy z ich demontażem.

REKLAMA

Przechodzimy do wykręcenia świec zapłonowych. Na początku proponujemy wyczyścić dokładnie okolice świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Jeżeli nie mamy dostępu do kompresora to możemy skorzystać ze zwykłego odkurzacza. Nie możemy dopuścić do wprowadzenia ewentualnych zanieczyszczeń w otwory po świecach. Przechodzimy do montażu świec.

Wkręcamy je momentem 30Nm. Jeżeli nie mamy klucza dynamometrycznego to musimy to zrobić na wyczucie, jednak nie należy śruby dokręcać zbyt mocno. Potrzeba do tego pewnego doświadczenia, żeby nie ukręcić świecy, wówczas czeka nas kosztowne i trudne wiercenie głowicy. Resztę elementów montujemy w odwrotnej kolejności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA