Ile kosztuje serwisowanie auta? Koszty stale rosną
REKLAMA
REKLAMA
- Ile kosztuje serwisowanie auta? Zdrożało o 40 proc.
- Koszty serwisów rosną. Rosną też ceny usług
- Jak uciec przed drogim serwisowaniem auta?
- Koszty serwisowania a wynajem długoterminowy
Ile kosztuje serwisowanie auta? Zdrożało o 40 proc.
Polscy kierowcy muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni. Eksperci z Automarket.pl zebrali dane z autoryzowanych serwisów różnych marek. Okazało się, że na przestrzeni 2022 roku stawki za roboczogodzinę mechanika zwiększyły się o nawet 38 proc., ceny oleju silnikowego wzrosły o 25-44 proc., a części samochodowe podrożały o 15-25 proc. To wartości większe od wzrostu cen samych samochodów oraz inflacji!
REKLAMA
Dla porównania według danych Samar średnia wartość nowego auta osobowego była w listopadzie 2022 roku o ponad 14 proc. wyższa niż rok wcześniej. 14 proc., a nie blisko 40! Dlatego tak ważne jest to, aby decydując się na tradycyjną formę nabycia auta, obliczając jego całkowity koszt, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko cenę samochodu, ale również rachunki za obsługę w ciągu kilku lat użytkowania.
Koszty serwisów rosną. Rosną też ceny usług
REKLAMA
Kolejna zła informacja jest taka, że w najbliższej przyszłości trudno liczyć na stabilizację cen usług związanych z obsługą pojazdów. Szczególnie że koszty po stronie warsztatów mechanicznych wzrosły i to drastycznie. Inflacja nie zatrzymuje się, zatem śmiało można przewidzieć, że rok 2023 przyniesie kolejne wzrosty.
Główne przyczyny podwyżek w serwisach to zwiększenie kosztów pracy oraz rosnące ceny energii. Poza tym drożeją same komponenty. Nie bez znaczenia pozostają również zmiany kursu walut, ponieważ większość podzespołów sprzedawanych w Polsce jest importowana zza granicy - mówi Tomasz Otto, Dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu w PKO Leasing odpowiedzialny za rozwój platformy Automarket.pl.
Jak uciec przed drogim serwisowaniem auta?
Czy przed podwyżkami opłat za serwisowanie samochodu da się jakoś uciec? Jest pewne narzędzie, które może kierującemu w tym pomóc. Rosnących kosztów serwisu nie muszą obawiać się tak naprawdę tylko dwie grupy kierowców. Chodzi o tych:
- jeżdżących samochodami służbowymi. Koszty w takim przypadku pozostają po stronie pracodawcy.
- korzystających z leasingu lub wynajmu długoterminowego z rozszerzonym pakietem obsługi.
Koszty serwisowania a wynajem długoterminowy
Konieczność zmierzenia się z rosnącymi cenami serwisu jest obecnie bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie w kontekście wyboru formy finansowania auta. Modelem finansowania najbardziej odpornym na coraz wyższe koszty napraw i eksploatacji jest przede wszystkim wynajem długoterminowy, ponieważ ustalona przed podpisaniem umowy wysokość raty nie zmienia się w trakcie korzystania z samochodu. Z naszych statystyk wynika, że obecnie aż 92% wynajmujących auta online wybiera taką bezpieczną opcję z wliczonymi kosztami serwisu. Kontrakt trwa od 12 do 48 miesięcy i w tym czasie klient nie musi martwić się serwisem czy ubezpieczeniem - powiedział Tomasz Otto z PKO Leasing.
REKLAMA
REKLAMA