REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mycie auta latem. O czym pamiętać?
Mycie auta latem. O czym pamiętać?
Materiały prasowe Würth Polska

REKLAMA

REKLAMA

Mycie auta latem różni się od mycia samochodu zimą. Dlatego są pewne zasady, które właściciel samochodu powinien poznać i stosować.
rozwiń >

Letnie wyzwania dla lakieru. Czyli co grozi autu?

Na początek warto powiedzieć czemu mycie samochodu latem różni się od mycia zimą. I odpowiedź jest prosta. Choć latem kierujący na drodze może spotkać mniejszą ilość zanieczyszczeń, są inne wyzwania, które okazują się niemniej ważne. A warto pamiętać o tym, że powłoka lakiernicza pojazdu stanowi jego wizytówkę i jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy przy oglądaniu samochodu. Stąd dbanie o nią jest tak ważne.

REKLAMA

Żywica i soki z drzew na nadwoziu. Jak je usunąć?

Pierwszym z wyzwań podczas mycia pojazdu latem jest żywica i soki z drzew. Mogą pojawić się na nadwoziu po zaparkowaniu pod drzewem. Aby usunąć je łatwo i bez tworzenia rys na lakierze, kierujący będzie potrzebował specjalistycznych preparatów, w tym chociażby środka do usuwania żywicy naturalnej. Żywica i soki z drzew to problem? Tak, to prawda. Jeszcze trudniejszym scenariuszem staje się jednak pojawienie się na nadwoziu smoły czy asfaltu po jeździe remontowanym odcinkiem drogi. Tu również zadziałają specjalne preparaty.

Szczątki owadów są trudne do usunięcia z lakieru...

REKLAMA

O tym, że mycie auta latem może być trudne, decyduje jeszcze jeden czynnik. A są nim szczątki owadów rozbitych na zderzaku, masce i przedniej szybie. Owady przysychają na słońcu i stają się naprawdę trudne do usunięcia. To raz. Dwa pozostawione owady mogą uszkodzić lakier lub nawet zainicjować punktowe procesy korozyjne.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że na rynku dostępne są specjalistyczne środki do usuwania owadów. Te produkty należą do wyposażenia wielu salonów auto detailingu. Zwykle producenci polecają, by nałożyć tego typu preparat bezpośrednio na zabrudzenia, a następnie zaczekać zgodnie z czasem podanym w instrukcji. Chodzi o to, żeby substancje czynne zawarte w specyfiku zaczęły działać, ale jednocześnie środek nie zdążył wyschnąć na czyszczonej powierzchni. Potem preparat wystarczy dokładnie spłukać. Pamiętajmy, żeby nie stosować go w pełnym słońcu ani na rozgrzany lakier – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński, Product Manager firmy Würth Polska.

Nie myj auta latem w słońcu lub w czasie upałów

No dobrze, zatem jak myć auto latem? Przede wszystkim nie w sytuacji, w której lakier jest gorący, a na dworze świeci mocne słońce. Wizytę na myjni najlepiej odłożyć na wieczór, a do tego lepiej nie myć samochodu np. po dalszej podróży. Czemu? Specyfiki nakładane na pojazd bardzo szybko wysychają, pozostawiając brzydkie plamy. lakier nie lubi też hartowania, czyli polewania zimną wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak umyś samochód latem? Opis krok po kroku

Jak umyć samochód latem? Recepta jest prosta i składa się z kilku punktów. Oto one:

  • nałóż aktywną pianę – zacznij od dołu nadwozia i idź ku górze,
  • odczekaj chwilę i zacznij pianę spłukiwać – tu kolejność jest dokładnie ta sama, spłukiwanie od góry sprawia, że brud spływający z wyższych partii samochodu, nie zatrzymuje się na większych i niespłukanych zanieczyszczeniach z dolnej części auta,
  • umyj nadwozia przy pomocy szamponu samochodowego,
  • korzystaj z metody dwa wiadra – w jednym płucz brudną np. rękawicę z mikrofibry, a w drugim spieniaj ją,
  • spłucz dokładnie samochód.

Nie pozostawaj wyłącznie na etapie piany aktywnej. Ma ona silni zasadowy odczyn, który pozostaje nawet po spłukaniu. Dopiero szampon go neutralizuje.

Mycie lakieru latem to jedno. Zabezpiecz go po myciu!

REKLAMA

Na koniec pomyśl o zabezpieczeniu lakieru. Nałożenie wosku zabezpieczy go na wypadek pojawienia się letnich przypadłości, o których wspominaliśmy powyżej. Co ważne, wosk można nałożyć samodzielnie lub korzystając z dedykowanych programów np. na myjni bezdotykowej.

Kierowcy często wybierają zabezpieczenie za pomocą wosków. To rozwiązanie łączące wysoką skuteczność z przystępną ceną. Profesjonaliści cenią szczególnie te, które w składzie zawierają olejki jojoba i woski Carnauba. Dzięki nim produkt długotrwale utrzymuje się na pojeździe. Dobry wosk nie tylko zapewnia karoserii połysk, ale i skutecznie zabezpiecza lakier pojazdu przed drobniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – tłumaczy Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

Korzystając z tak przygotowanej instrukcji może być pewien dwóch rzeczy. Twój samochód odzyska blask i będzie po prostu ładnie wyglądał. Poza tym zabezpieczysz jego lakier, a dzięki temu zachowa dobry wygląd na dłuższy czas. To z kolei odwdzięczy się w czasie odsprzedaży samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA