REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jak dbać o posiadane już?

Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jak dbać o posiadane już?
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jak dbać o posiadane już?
Suriyo Hmun Kaew EyeEm
Materiały prasowe Würth Polska

REKLAMA

REKLAMA

Jakie wycieraczki samochodowe kupić? To pytanie, które zadaje wielu kierowców. Ważne dotyczy jednak też tego, jak dbać o wycieraczki w aucie.

Wycieraczki samochodowe: zużyte oznaczają dotkliwy mandat!

Wycieraczki samochodowe to tak właściwie kawałek gumowego pióra i często metalowy stelaż. Warto jednak wiedzieć o tym, że choć z konstrukcyjnego puntu widzenia ich znaczenie jest marginalne, mają kolosalny wpływ na bezpieczeństwo. To one gwarantują widoczność w trudnych warunkach drogowych (np. w czasie deszczu). A w efekcie także i im należy się chwila uwagi. Co warto wiedzieć na temat ich zakupu i konserwacji? Zaraz o tym opowiemy.

REKLAMA

Zużyte wycieraczki skutkują odebraniem dowodu rejestracyjnego i mandatem. Ten może opiewać na kwotę wynoszącą od 50 do 200 zł. Wykroczenie polega bowiem na nienależytym wyposażeniu pojazdu w wymagane urządzenia i przyrządy. W skrajnym przypadku wykroczenie może zostać zakwalifikowane jako naruszenie innych przepisów (art. 97 Kodeksu wykroczeń). W takim przypadku mandat wynosi do 3 tys. zł.

Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

Na rynku rozróżniamy przede wszystkim trzy typy wycieraczek. W przypadku każdego z typów można mieć inne porady zakupowe. I tak:

  • wycieraczki szkieletowe (zwane też przegubowymi) – niegdyś najbardziej popularne, mają metalową konstrukcję i klasyczne, gumowe pióro. Podczas ich zakupu warto zapytać o zabezpieczenie antykorozyjne szkieletu. Kluczowy jest też rodzaj mocowania i długość piór – to sprawi, że będą pasować do auta kierowcy.
  • wycieraczki hybrydowe – łączą rozwiązania znane z wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych. Dobrze przylegają do szyby.
  • wycieraczki płaskie (zwane też bezszkieletowymi) – to tak naprawdę płat sztywnej gumy, który bez metalowego szkieletu przylega do szyby i utrzymuje się na niej. Ich zalety? Ograniczają opór powietrza, dokładnie przylegają do szyby w czasie wiatru.

Wśród wycieraczek płaskich poleca się modele z grafitowaną powierzchnią gumy i wzmocnieniem ze stali nierdzewnej, które zapewnia większy ciężar, a co za tym idzie – stabilizuje konstrukcję i ogranicza możliwość powstawania wibracji – tłumaczy Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

REKLAMA

Wpływ na żywotność wycieraczek samochodowych ma nie tylko jakość ich wykonania. Znaczące są też czynniki związane z nawykami eksploatacyjnymi kierowcy, warunkami atmosferycznymi, wysoką temperaturą czy zanieczyszczeniami (żywicą, olejami czy smołą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Błędem popełnianym przez kierowców jest używanie wycieraczek w zastępstwie szmatki lub skrobaczki do szyb. Nie dotyczy to wyłącznie tłustych zabrudzeń, ale także tych o sztywnej fakturze. Lepiej wyjść z samochodu i usunąć je właściwym narzędziem. Ta kwestia jest szczególnie istotna zimą, gdy na szybie zalega lód. Tym bardziej, że same wycieraczki mogą przymarznąć do jej powierzchni. Uruchomienie ich w takiej sytuacji grozi uszkodzeniem piór – mówi Jacek Wójcik z Würth Polska.

Aby dbać o wycieraczki, trzeba przede wszystkim je czyścić. Wycieraczki można umyć wodą z preparatem czyszczącym przyjaznym gumie (przy czym należy później preparat taki dokładnie spłukać). Poza tym w razie dłuższego postoju pojazdu można wycieraczki podnieść lub np. wymontować je. W ten sposób guma nie przywrze do szyby, a ich konstrukcja nie odkształci się.

Po czym poznać, że wycieraczki nadają się do wymiany?

Zużyte wycieraczki samochodowe przede wszystkim pozostawiają na szybie smugi lub plamy wody. Mogą też ślizgać się, przez co zaczynają hałasować w czasie pracy. "Kierowcy powinni regularnie kontrolować stan wycieraczek. Dotyczy to szczególnie zimy oraz okresów następujących przed i po niej. Ta pora roku stanowi największe wyzwanie dla piór" – wyjaśnia Jacek Wójcik z Würth Polska. Warto też przyjąć, że optymalnym terminem wymiany wycieraczek jest okres roku – nowe pióra najlepiej montować co 12 miesięcy po okresie zimowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA