Co zrobić jak samochód zostanie skradziony?
REKLAMA
REKLAMA
W okresie od stycznia do września 2012 odnotowano o 4 % mniej kradzieży niż w roku 2011. Najpopularniejsze modele aut jakie są kradzione w Polsce to Volkswagen Golf i Volkswagen Passat oraz Audi A4 i Audi A6.
REKLAMA
Zobacz też: Audi oferuje pakiety serwisowe
Czy to na pewno kradzież?
Wracając po swój samochód może zdarzyć się tak, że nie zastaniemy naszego auta w miejscu gdzie zaparkowaliśmy. Na początku należy się upewnić czy faktycznie zostawiliśmy pojazd w tym miejscu gdzie nam się wydaje a nie gdzie indziej. Warto też, zastanowić się czy auto nie zostało odholowane, bo stało w niewłaściwym miejscu. Można również upewnić się, czy brak auta nie jest spowodowany kiepskim psikusem kogoś znajomego bądź kogoś z rodziny lub znajomych, kto miał zapasowe kluczyki. Jeśli wykluczymy wszystkie te ewentualności wtedy sprawa jest jasna: to kradzież.
Zobacz też: Nie masz garażu? Jest sposób na przechowanie motocykla i letnich opon
Zachowaj zimną krew
W sytuacji kradzieży auta warto zachować spokój. W pierwszej kolejności należy powiadomić o tym zdarzeniu policję, potem ubezpieczyciela (oczywiście jeśli mamy wykupione AC).
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, jednak trzeba poczekać na przyjazd policji, która musi dokonać oględzin na miejscu zdarzenia. W czasie oczekiwania na funkcjonariuszy warto przygotować sobie dokumenty samochodu i dowód osobisty. Nie obędzie się również bez wizyty na komisariacie, gdzie zostanie sporządzone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Na komisariat trzeba zabrać swój dowód osobisty, dokumenty dotyczące pojazdu a także jego dodatkowego wyposażenia. Następnie kierowca otrzyma potwierdzenie o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie dla ubezpieczyciela wraz z sygnaturą sprawy.
Kiedy otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia?
Potwierdzenie z komisariatu ma bardzo duże znaczenie jeżeli chcemy ubiegać się o pieniądze z AC. Ubezpieczyciel życzy sobie, oby powiadomić go o kradzieży auta w jak najkrótszym czasie, który określony jest wcześniej w umowie. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie. Z policyjnym potwierdzeniem można udać się do ubezpieczyciela osobiście, który przyjmie zgłoszenie a następnie wyśle do nas rzeczoznawcę, w celu spisanie szczegółowego raportu. Ubezpieczyciel będzie wymagał oddania wszystkich kompletów kluczy do pojazdu, a także dokumentów z nim związanych. Pieniędzy z ubezpieczenia możemy się spodziewać w ciągu 30 dni roboczych, licząc od daty zawiadomienia o zdarzeniu (kodeks cywilny art. 817).
Źródło: korkowo.pl
Zobacz też: Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA