REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przekładka, czyli jak dostosować auto z Anglii do polskich warunków drogowych

Piotr Czerniakowski
Renault Laguna II to przykład auta, które łatwo przerobić z wersji angielskiej na europejską.
Renault Laguna II to przykład auta, które łatwo przerobić z wersji angielskiej na europejską.

REKLAMA

REKLAMA

Kupno auta z kierownicą po prawej stronie często wydaje się być dobrym interesem. Sprzedający przekonują nas, że przeróbka auta nie wymaga dużych nakładów finansowych, usługa będzie łatwa do wykonania, a całość jest opłacalna. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom. Zanim zdecydujemy się na kupno auta, w któro z założenia musimy zainwestować spore pieniądze, zastanówmy się dwa razy.

Po pierwsze dowiedzmy się u fachowca, ile taka usługa kosztuje. Mechanik powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim silnik, od którego często zależą koszty całej operacji. Pamiętajmy by wybrać warsztat, do którego mamy zaufanie, a nie tylko sugerować się ceną czy czasem obsługi.Po drugie należy najpierw szacować koszty, a później decydować się na kupno, nigdy odwrotnie.

REKLAMA

Po sprawdzeniu opłacalności, możemy kupić auto, odstawić (na kilka dni, a czasem i na kilka miesięcy) do warsztatu i czekać. Po trzecie, kiedy zdecydujemy się na usługę, pamiętajmy o spisaniu umowy. Pozwoli nam to uniknąć oszustwa.

W przygotowanie auta do przekładki wchodzi kilka czasochłonnych prac.

Przebudowa ściany grodziowej. Ścianą grodziową nazywamy element oddzielający kabinę od komory silnika. Ilość pracy i kosztów zależy od tego, czy jest to ściana wklejana, wspawana, przykręcana na śruby, czy też uniwersalna.

Wymianie podlegają także boczki drzwi.  Trzeba to zrobić, ze względu na to, że tam zazwyczaj znajduje się główny siłownik centralnego zamka, przyciski do sterowania drzwiami czy regulowania lusterek.

Następnym elementem jest deska rozdzielcza.

Wymiana obejmuje kierownicę wraz zegarami, tunel środkowy i dźwignię hamulca ręcznego. Dwóch ostatnich elementów, z punktu widzenia polskiego prawa, nie trzeba przerabiać - jest to kwestia gustu lub przyzwyczajenia.

 Przebudowa obejmuję również przełożenie pedałów,  wymianę wycieraczek (najczęściej wraz z całym mechanizmem) oraz wkłady lusterek.

Ważnym elementem podlegającym wymianie są również światła, które przez brak dostosowania do ruchu lewostronnego, nie będą dobrze doświetlać zakrętów.

 Do przełożenia kwalifikują się również: serwomechanizm, pompa hamulcowa, a nawet skrzynka bezpieczników z komputerem  i wiązkami elektrycznymi.

Zobacz też: Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?

Aby przybliżyć koszty ‘przekładki’, podajemy orientacyjne koszty usługi, w kilku modelach, z różnych segmentów i półek cenowych (koszt robocizny + części)

Renault Laguna II – 6000 zł

VW Passat B5 FL – 7000 zł

Opel Vectra C – 11000 zł

Ford Mondeo Mk3 przed face liftingiem – 7500 zł

Ford Mondeo Mk3 po face liftingu – 8500 zł

BMW 3 E46 – 6500 zł

Rover  75 – 8000 zł

 Audi A6 C5 – 6500 zł

Saab 9-3 II – 10 000 zł

Volvo S60 – 8000 zł

Citroen C3 – 6000 zł

Honda Accord gen. 6 – 9000 zł

Zobacz też: Obniż zużycie paliwa w samochodzie

REKLAMA

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Po nieprofesjonalnej przekładce może wystąpić kilka problemów i zagrożeń. Jednym z nich jest przedłużanie lub skracanie wiązki przewodów. Ich modyfikacja może sprawić, że w komputerze pojawią niesklasyfikowane kody błędów. Zdarzają się również przypadki przerobienia ściany grodziowej przy użyciu palnika, polegającej na wstawieniu elementu w całości z innego auta. Nie trzeba wspominać, że części niemalże zawsze pochodzą ze złomu. Wiadomo, ze polska myśl techniczna i fantazja ‘fachowców’ nie zna granic, także uczulamy na samochody już po przeróbce. Nigdy nie wiadomo z jaką starannością i profesjonalizmem (lub ich brakiem) usługa została wykonana. Radzimy zatem zakupienie auta przed przekładką, omówić temat przeróbki z zaufanym mechanikiem i modyfikować auto, mając pełny wdgląd w pracę nad pojazdem.

Kupno auta z Anglii i dostosowanie  go do polskich warunków drogowych może się nam opłacić, lecz trzeba to zrobić z wielką uwagą i ostrożnością.  Jak wiadomo, w Polsce każdy kombinuje, jak zarobić najmniejszym kosztem,  także upewniajmy się po kilka razy i nie dajmy się zwieść nieuczciwym handlowcom i mechanikom. Zaś jeśli komuś nie przeszkadza jazda ‘anglikiem’ po Polsce, niech trochę poczeka. Zgodnie z prawem europejskim, Polska musi w najbliższym czasie znieść zakaz rejestrowania auta z kierownicą po prawej stronie (jest jedynym krajem w Unii, w którym obowiązuje taki zakaz)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • mark
    2022-04-01 22:37:40
    Cześć chłopaki, Mam angielski samochód Audi A4, 2.0 ultra TDI, 2017 r., ile będzie kosztować pełne przerobienie na prawostronną jazdę z rejestracją?. Pozdrowienia Marek Daracius +37060961715 +447307979777
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

REKLAMA

Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

REKLAMA

Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

REKLAMA