REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe paliwo na stacjach w Polsce. A niedługo kolejna zmiana... O co tu chodzi?

nowe paliwo na stacjach w Polsce, paliwo zimowe
Nowe paliwo na stacjach w Polsce. A niedługo kolejna zmiana... O co tu chodzi?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na stacjach benzynowych w Polsce pojawił się nowy typ paliwa. A już 16 listopada nastąpi kolejna zmiana. Skąd pomysł na ciągłą aktualizację mieszanek i czy czasem to nie one odbijają się na rosnących cenach widocznych przy dystrybutorach? To ważne pytania, na które odpowiem w tym materiale.

Nowe paliwo na stacjach, czyli tak właściwie to jakie?

REKLAMA

Nowe paliwo pojawiło się kilka dni temu na stacjach benzynowych w Polsce. Szok? W zasadzie to... żaden. Przecież co roku w identycznym okresie to "nowe paliwo" musi zacząć płynąć z dystrybutorów. I to nie wynik decyzji paliwowych operatorów czy też unijnych włodarzy, a raczej przepisów. Te wymagają zmiany parametrów dostarczanego na stacje paliwa tak, aby stało się ono bardziej odporne na zimowe warunki pogodowe. W skrócie mówiąc nie może zamarzać pod wpływem działania mrozów. W gruncie rzeczy zatem informacja jest korzystna dla kierowców.

REKLAMA

O co chodzi z zimowym paliwem? Jego stosowanie jest wymuszane na operatorach paliwowych na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Konkretne parametry wskazuje załącznik nr 3 do tego aktu prawnego. I dzieli on wymogi na dwa typy paliwa.

1 października pojawiło się paliwo mniej zimowe. 16 listopada zadebiutuje bardziej zimowe

W przypadku oleju napędowego chodzi o uzupełnienie go o takie dodatki, aby w czasie mrozów nie wytrącała się z niego parafina, która zatyka filtr paliwa. Tu stosowane są trzy kategorie wytrzymałości:

  • Parafina może się wytrącić już przy 0 stopni Celsjusza – dotyczy to paliw sprzedawanych między 16 kwietnia a 30 września.
  • Parafina może się wytrącić dopiero poniżej -10 stopni Celsjusza – dotyczy to paliw sprzedawanych między 1 października a 15 listopada, oraz 1 marca a 15 kwietnia.
  • Parafina może się wytrącić dopiero poniżej -20 stopni Celsjusza – dotyczy to paliw sprzedawanych między 16 listopada a końcem lutego.

W przypadku benzyny głównym parametrem zmieniającym się jest prężność par. Ta w zakresie górnej granicy rośnie do 90 kPa.

Wniosek może być jeden. Od 1 października z dystrybutorów płynie nowy typ paliwa. A kolejna zmiana już za pasem. Parametry jeszcze mocniej zmienią się już 16 listopada.

Czy paliwo zimowe ma wpływ na rosnące ceny na stacjach w Polsce?

REKLAMA

Na stacjach pojawiło się nowe paliwo. Jednocześnie ceny wzrosły. Czy to wynik dostarczania zimowego oleju napędowego i zimowej benzyny? Raczej nie. Tak, dodatkowe środki dodane do paliwa pewnie oznaczają koszt. W przypadku tych konkretnie podwyżek rolę odgrywa inna kwestia. Podwyżki tak naprawdę powinny pojawić się już dawno temu. Wtedy, gdy na ceny reagowała cała Europa. W Polsce efekt jest opóźniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutek? Dziś coraz trudniej jest znaleźć punkt sprzedający paliwa, w którym można zatankować za 5,99 zł za litr. Dziś realna stawka za olej napędowy oscyluje w granicy 6,20 zł. Benzyna jest o jakieś 5 do 6 groszy tańsza. Co będzie dalej? Dużo zależy od nowej polityki Orlenu, ale pewnie także i sytuacji na rynku światowym. Ceny ropy naftowej mogą wzrosty albo zahamować, albo zdecydowanie zdynamizować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA