Ładowanie samochodu elektrycznego: denerwuje czy nie?
REKLAMA
REKLAMA
- Ładowanie samochodu elektrycznego denerwuje "Kowalskiego"
- Przerwy na ładowanie. Nie denerwują właścicieli elektryków
- Czy przy ładowarkach dla elektryków ustawiają się kolejki?
- Czy Polacy wiedzą, że elektryka można ładować z gniazdka?
- Ładowanie samochodu elektrycznego. Czas na wnioski
Ładowanie samochodu elektrycznego denerwuje "Kowalskiego"
InsightOut Lab i marka Volkswagen przeprowadzili badanie na próbie ponad tysiąca Polaków, w którym m.in. zapytano o to, czy przerwy w pokonywaniu dłuższych tras na ładowanie samochodu elektrycznego wywołują negatywne emocje wśród podróżujących takim pojazdem. Dwóch na trzech ankietowanych (66 procent) odpowiedziało, że tak. Po drugiej stronie skali ("zdecydowanie nie" i "raczej nie") opowiedziało się jedynie 14 procent, a co piąty pytany nie miał zdania na ten temat.
REKLAMA
Przerwy na ładowanie. Nie denerwują właścicieli elektryków
Okazuje się, że odpowiedzi użytkowników "elektryków" są zupełnie inne niż statystycznego "Kowalskiego". Na te same pytania odpowiedzieli członkowie EV Klub Polska. Klub jest jedną z największych organizacji zrzeszających użytkowników samochodów elektrycznych w naszym kraju. W tej grupie aż 83 procent pytanych zadeklarowało, że postój w długiej trasie na ładowanie nie wzbudza negatywnych emocji, z czego ponad połowa (52 procent) powiedziała "zdecydowanie nie". Jedynie 6 procent członków EV Klub Polska odpowiedziało "raczej tak".
Czy przy ładowarkach dla elektryków ustawiają się kolejki?
43 procent badanych Polaków twierdzi, że w trakcie pokonywania długiej trasy "elektrykiem" trzeba często czekać na swoją kolej przy ładowarce, a 27 procent jest przeciwnego zdania. Aż trzech na dziesięciu ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Tymczasem, tylko 13 procent członków EV Klubu doświadczyło częstego stania w kolejce do swojej "wtyczki", przy przytłaczającej większości 87 procent tych, którzy na długiej trasie nie musiało czekać.
Czy Polacy wiedzą, że elektryka można ładować z gniazdka?
Wciąż względnie niewielu Polaków wie, że auto elektryczne można ładować ze zwykłego domowego gniazdka. W ostatniej ankiecie z grudnia 2022 r. co trzeci pytany odpowiedział, że – zgodnie z prawdą – taki sposób ładowania "elektryka" jest możliwy. Choć jest to odsetek wyższy niż w kwietniu 2020 r. (27 procent), to jednak w porównaniu ze styczniem 2022 r. nastąpił lekki spadek (36 procent).
Ładowanie samochodu elektrycznego. Czas na wnioski
W przypadku ładowania samochodu elektrycznego, ogólnodostępnych ładowarek i badania prowadzonego przez InsightOut Lab i Volkswagena warto pamiętać o dwóch rzeczach. Mowa o:
- Według danych PSPA, na koniec listopada 2022 r. w Polsce funkcjonowało 4913 ogólnodostępnych punktów ładowania, co oznacza wzrost aż o 39 procent rok do roku. Mimo postępu, Polska wciąż wypada blado na tle lepiej rozwiniętych państw europejskich. Raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) podaje, że w 2021 r. liczba punktów ładowania w Holandii na 100 km dróg (od autostrad po drogi gminne) wyniosła aż 64, a w Niemczech – 26. Natomiast w Polsce wskaźnik ten wynosił jedynie 0,7.
- Pod koniec września 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było dokładnie 27 200 samochodów elektrycznych. Jednocześnie wszystkich pojazdów jest ponad 29 milionów. Przed elektromobilnością zatem długa droga do pełnej popularyzacji. I gdy ta miałaby nastąpić, konieczne jest dynamiczne rozbudowywanie sieci stacji ładowania. Tyle że to nie tylko problem producentów czy operatorów. To też problem barier legislacyjnych. Warto o tym pamiętać.
REKLAMA
REKLAMA