REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany samochód elektryczny: czy warto go kupić?

Używany samochód elektryczny: czy warto go kupić?
Używany samochód elektryczny: czy warto go kupić?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Używany samochód elektryczny: czy warto go kupić? Oto pytanie, które postawiliśmy przed tym materiałem. Sprawdźmy argumenty za i przeciw.
rozwiń >

Jakie ma zalety używany samochód elektryczny?

Ekologia w motoryzacji zdecydowanie jest w modzie. Nie ma się zatem co dziwić, że kierowcy coraz chętniej patrzą w stronę samochodów elektrycznych zarówno nowych, jak i używanych. Tylko czy zakup elektryka z drugiej ręki to dobry pomysł? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Bo są przypadki, w których oferta może być naprawdę atrakcyjna. Są też sytuacje, w których e-pojazd stanie się miną i skarbonką.

REKLAMA

Używany samochód elektryczny to tani serwis

Na początek może pozytywy. Czemu warto kupić używanych samochód elektryczny? Powodów jest kilka. Pojazdy takie są tańsze w eksploatacji. Mają często niższe stawki OC, serwis ograniczony do wymiany filtrów i oleju w przekładni, a do tego brak tak awaryjnych elementów, jak wtryskiwacze, turbosprężarki, koła dwumasowe, sprzęgła, alternatory, rozruszniki czy paski napędowe. To spore oszczędności w całym cyklu eksploatacji auta!

Używany samochód elektryczny, czyli buspas i darmowe parkowanie

Poza tym warto pamiętać o przywilejach dla kierowców elektryków, które w Polsce są cały czas aktualne. Przykład? Każdy mieszkaniec większego miasta doceni możliwość jazdy buspasem. To oznacza, że nie trzeba stać w korkach i można zaoszczędzić każdego dnia dobre kilkadziesiąt minut w godzinach szczytu. Cenną zaletą jest też możliwość parkowania w strefie płatnego parkowania za darmo. Nie trzeba przejmować się opłatami podczas parkowania pod biurem. Wystarczą zielone tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje ładowanie używanego elektryka?

Bardzo często mówi się o tym, że samochód elektryczny ma też tańsze paliwo. Pojawiają się wyliczenia mówiące o koszcie przejechania 100 km wynoszącym jakieś 7 do 10 zł. Patrząc na rosnące ceny prądu to może się oczywiście zmienić. Koszt pokonania 100 km elektrykiem wzrośnie. Warto jednak pamiętać o tym, że nadal przy marketach nie brakuje darmowych ładowarek. A to oznacza, że po dwugodzinnych zakupach możecie dostać darmowe "tankowanie" elektryka. Zawsze kolejna oszczędność!

Używany samochód elektryczny: czy warto go kupić? To zależy od baterii

REKLAMA

Największy znak zapytania w przypadku zakupu używanego samochodu elektrycznego dotyczy niestety stanu akumulatora. To najszybciej zużywający się element pojazdu i prawdopodobnie najdroższy. Nowy akumulator do Nissana Leafa potrafi kosztować nawet 80 tys. zł! Dlatego przed zakupem auta warto zabrać je do specjalisty na pełną diagnostykę baterii. Ten musi ocenić jej stan, stopień zużycia i pojemność. Przy skrajnie zużytym akumulatorze może się okazać, że na pełnym ładowaniu pojazd pokona np. tylko 60 czy 70 km...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kupując używany samochód elektryczny uważajcie na atrakcyjne oferty cenowe. Czasami da się kupić kilkuletniego elektryka za grosze. Tyle że elektryka bez baterii... Takie oferty często dotyczą pojazdów sprowadzonych.

Czy warto kupić używanego elektryka? A skąd wziąć dla niego prąd?

Na koniec jeszcze jedna wada. Bo elektryka trzeba mieć jeszcze gdzie ładować. No właśnie... Problemu nie mają właściciele domków. Mogą wyprowadzić gniazdko lub zamontować wallboxa w garażu. Co z właścicielami mieszkania? Nawet własne miejsce w garażu nie daje gwarancji sukcesu. Bo gdy nie ma źródła prądu i licznika, trzeba przeprowadzić audyt energetyczny bloku, uzyskać zgodę wspólnoty, zielone światło od zakładu energetycznego i... przeprowadzić przewód do garażu, zamontować licznik i wallboxa. To trwa i może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA