REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paliwa syntetyczne do silników spalinowych. Przyszłość czy nie?

Paliwa syntetyczne do silników spalinowych. Przyszłość czy nie?
Paliwa syntetyczne do silników spalinowych. Przyszłość czy nie?

REKLAMA

REKLAMA

Paliwa syntetyczne do silników spalinowych mogą uratować obecnie znane pojazdy? To pytanie, które zaczynają zadawać sobie koncerny.

Czym są paliwa syntetyczne?

Paliwa syntetyczne to nic innego jak środki chemiczne uzyskiwane na drodze procesu syntezy, które mogą stanowić alternatywę dla benzyny i oleju napędowego. Jakie przynoszą zalety? Pozwalają drastycznie ograniczyć poziom emisji szkodliwych związków powstałych w wyniku procesu spalania. A skutek takiej sytuacji może być jeden. Przemysł naftowy liczy na to, że e-paliwa pomogą wyłączyć samochody z silnikami spalinowymi z proponowanego przez UE zakazu sprzedaży ich w 2035 r. Tylko na ile ten plan jest realny?

REKLAMA

Paliwa syntetyczne do silników spalinowych. Czy obniżą emisję?

REKLAMA

Pierwszy z problemów dotyczy bazy technologicznej. Bo o ile koncerny naftowe wiedzą już jak tworzyć paliwa syntetyczne, to nadal segment, który nie został w pełni zbadany. Ciężko zatem powiedzieć w jakim stopni e-paliwa są w stanie obniżyć emisję szkodliwych związków do atmosfery. To wymaga badań, ale na te niestety... może nie być czasu. Do roku 2035 zostało 13 lat. Przez 13 lat producenci naftowi musieliby dokładnie sprawdzić wpływ paliw syntetycznych na skład spalin i przygotować na tyle przekonujące raporty, które pozwoliłyby UE na podjęcie działań.

Dodatkowo nie istnieją odpowiednie zakłady produkcyjne dostosowane do produkcji paliw syntetycznych, a do tego nie ma światowych standardów certyfikacji paliw syntetycznych. To wszystko trzeba byłoby wypracować do roku 2035.

Paliw syntetycznych może po prostu brakować!

Kolejny z problemów wyłania się z prognozy produkcji e-paliw opartej na scenariuszu opracowanym przez jednostkę badawczą przemysłu rafineryjnego Concawe. Ta wskazuje wyraźnie, że do roku 2035 paliwa syntetycznego wystarczy dla jedynie 2 proc. samochodów obecnych na europejskich drogach. Produkcji rafineryjnej nie da się bowiem przestawić w tym kierunku w tak krótkim czasie. W skrócie, paliwami tymi zasilanych będzie 5 milionów spośród 287 milionów pojazdów eksploatowanych w Unii Europejskiej.

Syntetyczne paliwa mają za mało czasu...

REKLAMA

Nietrudno jest orzec, że paliwa syntetyczne raczej nie przedłużą życia silnika spalinowego w nowych samochodach w Europie. Być może nie są w stanie wystarczająco obniżyć emisji, być może decydują o tym czynniki produkcyjne, a być może po prostu brak wystarczającej ilości czasu do wypracowania odpowiedniej technologii. Tyle że elektryfikacja też nie jest idealnym rozwiązaniem. Głównie z uwagi na swoje ograniczenia zasięgowe, jak i kwestię produkcji energii w Europie z udziałem paliw kopalnych. A przymus zakupu elektryków zbliża się coraz większymi krokami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak informuje Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, trwa finalizacja prac prawodawców unijnych nad przepisami dotyczącymi proponowanego wycofania silników spalinowych w 2035 r. Następna runda negocjacji odbędzie się 27 października.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA