REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się różnią opony klasy budget, medium, premium?

opony Fot. Fotolia
opony Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając opony do auta można spotkać się z określeniem opony klasy premium czy budget. Jak bardzo różnią się one od siebie i czego należy się spodziewać po oponach danego rodzaju?

Bogactwo oferty serwisów zajmujących się sprzedażą opon może sprawić nam nie lada kłopot. Szeroki wybór z jednej strony pozwala nam bowiem znaleźć ogumienie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i możliwości finansowych, z drugiej zaś łatwo zagubić się wśród wielu marek czy rodzajów. Zanim więc wyruszymy na zakupy, warto uświadomić sobie, czym charakteryzują się poszczególne klasy ogumienia.

REKLAMA

Podział opon według klasy

- Zasadniczo, wszystkie opony samochodowe możemy podzielić wg trzech najważniejszych segmentów: premium, medium i budget. Poza tym zestawieniem znajdują się jeszcze najtańsze produkty, zupełnie nieznanych firm – mówi Łukasz Bazarewicz ze sklepu internetowego AlejaOpon.pl

Zobacz też: Na którą oś założyć lepsze opony - na przednią czy tylną?

REKLAMA

Tych ostatnich jednak, z powodu niskiej jakości wykonania i braku jakiegokolwiek wsparcia posprzedażowego nie powinniśmy w procesie zakupu w ogóle brać pod uwagę. Zamiast decydować się na opony niewiadomego pochodzenia, dużo lepszym rozwiązaniem jest bowiem ogumienie nawet klasy budżetowej, ale oferowane przez renomowanego producenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika to z faktu, że większość marek występujących na rynku europejskim skupionych jest przez kilka podmiotów (Goodyear, Michelin, Continental, Bridgestone czy Apollo). Zakup ten, niezależnie od ceny, zapewni nam zatem od 5 do 8 lat gwarancji i pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów w razie pojawienia się np. jakiejś niewidocznej wcześniej wady fabrycznej.

Opony klasy premium

Zanim jednak przejdziemy do produktów najtańszych, warto dowiedzieć się, co tak naprawdę wyróżnia segment premium.

- Nie miejmy żadnych złudzeń – opony tej klasy bez wątpienia należą do grona obiektywnie najlepszych dostępnych na rynku produktów. Premium oznacza bowiem zarówno ponadprzeciętną jakość wykonania, zwiększoną trwałość, jak i zastosowanie najnowocześniejszych technologii, mieszanek czy konstrukcji bieżnika – wyjaśnia przedstawiciel serwisu AlejaOpon.pl.

Również porównując poszczególne parametry opon, jak chociażby komfort podróżowania czy poziom generowanego hałasu zauważymy, że produkty z wyższego segmentu górują nad resztą w prawie każdym przypadku.

Dodatkowo, większość czołowych producentów, z myślą o naszym bezpieczeństwie i wygodzie do ogumienia tego typu dodaje wsparcie w postaci programów Assistance. W razie potrzeby ochrona ta gwarantuje nam bezpłatną wymianę koła w całej Europie.

Zobacz też: Gwóźdź w oponie - czy trzeba ją wymieniać na nową?

Najlepsze opony za rozsądną cenę

Niestety, jak to w życiu bywa, z powodu wysokich kosztów nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na produkty z najwyższej półki. Jeśli więc zmagamy się z pewnymi ograniczeniami budżetu, wyjściem staje się klasa średnia.

REKLAMA

-  Dla większości kierowców najrozsądniejszym wyborem będzie ogumienie z kategorii medium, charakteryzujące się najlepszą relacją jakości wykonania do ceny. Decydując się na markę środka otrzymujemy bowiem dobrze wykonane opony z może nie najnowszą, ale wciąż zaawansowaną technologicznie konstrukcją bieżnika czy sprawdzoną mieszanką gumową – podpowiada Łukasz Bazarewicz.

Jak się okazuje, produkty tej klasy rzadko tworzone są zupełnie od podstaw. W większości przypadków mamy tu do czynienia z rozwiązaniami, które kilka lat wcześniej były sprzedawane w segmencie premium.

Upływ czasu i postęp prac sprawił, że oferta producentów została wzbogacona o ich najnowsze osiągnięcia. Starsze, nieco zmodyfikowane i dopasowane do nowych realiów modele często

powracają zatem na rynek w znacznie niższych cenach.

Opona klasy budget

W sklepach czy serwisach internetowych znajdziemy jeszcze jedną kategorię – ekonomiczną. Ta dedykowana jest dla osób poszukujących zdecydowanie najtańszych opon.

Zobacz też: Przechowywanie opon - typowe błędy

Zanim jednak zdecydujemy się na produkty tego typu, warto uświadomić sobie pewną prawidłowość:

- Różnice w cenie pomiędzy segmentem medium a premium są znaczne i tę oszczędność rzeczywiście jesteśmy w stanie odczuć. Z kolei porównując koszty zakupu ogumienia klasy średniej i budżetowej zauważymy, że często są one na podobnym poziomie, a na korzyść tych pierwszych bez wątpienia przemawia dużo wyższa jakość wykonania – zauważa specjalista portalu AlejaOpon.pl

O ile więc mamy tylko taką możliwość, powinniśmy raczej wybierać minimalnie droższe marki środka. Płacąc nieco więcej zyskujemy bowiem pewność, że na co dzień poruszamy się autem wyposażonym w dobre i sprawdzone opony.

Źródło: materiały prasowe AlejaOpon.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

REKLAMA

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

KGP: 99 285 interwencji, 239 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 285 interwencji. Byli wzywani do 239 wypadków drogowych.

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie Wielowieś - Cieślin z ograniczeniem do 70 km/h. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości.

Od 1 stycznia wzrosną opłaty za przejazdy autostradami

Kierowcy podróżujący tymi trasami nie mają powodów do zadowolenia. Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną opłaty za przejazdy autostradami. Ile i gdzie?

REKLAMA