REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zima: samochód nie odpala? Zobacz co to może oznaczać!

Zima samochód nie odpala
Zima samochód nie odpala

REKLAMA

REKLAMA

Zima: samochód nie odpala? Niskie temperatury i śnieg to warunki mało sprzyjające dla auta. Co jednak zrobić, gdy to postanowi nie odpalić o poranku?

Diesel nie odpala na mrozie?

W przypadku silników diesla najczęściej problem z zimowym rozruchem jest powodowany przez brak prądu. Jazda w mieście sprawia, że akumulator nie zawsze jest w pełni naładowany. A jeżeli połączyć to z niską temperaturą ograniczającą sprawność baterii, kłopoty z odpaleniem silnika o poranku są gotowe. Samochód nie odpala? W sytuacji, w której kierowca ma możliwość skorzystania z transportu zastępczego, powinien podłączyć akumulator pod prostownik. Gdy nie ma takiej opcji, może skorzystać z "pożyczki" prądu i kabli rozruchowych, ewentualnie urządzenia rozruchowego z własnym, wbudowanym akumulatorem.

REKLAMA

Auto nie odpala, ale kręci. Co to oznacza?

Może się okazać, że silnik kręci rozrusznikiem, ale mimo wszystko nie chce odpalić. W takim przypadku problem nie wynika raczej z braku prądu w baterii, a kłopotów z układem paliwowym lub np. świecami żarowymi. W silnikach diesla z paliwa często wytrąca się parafina - a ta zatyka filtr paliwa i powoduje, że do komory spalania nie dociera mieszanka paliwowo-powietrzna. Niesprawne świece żarowe z kolei nie wytworzą temperatury koniecznej do zapalenia oleju napędowego.

Nowy akumulator, auto nie odpala?

Nowy akumulator, a auto nie odpala? Czasami winny braku prądu nie jest sam akumulator, a jego podłączenie do instalacji w samochodzie. Może się bowiem okazać, że jedna z klem jest poluzowana lub zaśniedziała. W takim przypadku nie charakteryzuje się wystarczającym przewodnictwem prądu. Śniedzenie to też problem, który może dotyczyć bolców akumulatora - tylko, że raczej starego, a nie nowego.

Jak odpalić auto na mrozie? Kilka podstawowych zasad!

Podczas zimowego rozruchu silnika kierowca powinien pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Przypominamy je poniżej:

  • pamiętaj o tym, aby przed przekręceniem kluczyka w stacyjce wyłączyć wszystkie zbędne odbiorniki prądu,
    • mowa w tym przypadku o światłach, radiu czy nawet ogrzewaniu!
  • przekręć kluczyk w pozycję drugą w stacyjce, ale nie kręć jeszcze silnikiem,
    • odczekaj kilka sekund aby w dieslu nagrzały się świece, a w benzyniaku pompka mogła doprowadzić wystarczającą ilość paliwa do układu zasilania,
    • w dieslu zakręć rozrusznikiem dopiero wtedy, gdy pomarańczowa spirala zniknie z tablicy zegarów,
  • jednorazowo nie kręć rozrusznikiem dłużej niż przez 10 sekund,
  • po odpaleniu silnika zaczekaj kilka sekund, a następnie rusz płynnie,
    • nie podnoś obrotów silnika przez pierwszych kilka minut jazdy - daj czas olejowi na prawidłowe rozprowadzenie w układzie smarowania.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA