REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zima: samochód nie odpala? Zobacz co to może oznaczać!

Zima samochód nie odpala
Zima samochód nie odpala

REKLAMA

REKLAMA

Zima: samochód nie odpala? Niskie temperatury i śnieg to warunki mało sprzyjające dla auta. Co jednak zrobić, gdy to postanowi nie odpalić o poranku?

Diesel nie odpala na mrozie?

W przypadku silników diesla najczęściej problem z zimowym rozruchem jest powodowany przez brak prądu. Jazda w mieście sprawia, że akumulator nie zawsze jest w pełni naładowany. A jeżeli połączyć to z niską temperaturą ograniczającą sprawność baterii, kłopoty z odpaleniem silnika o poranku są gotowe. Samochód nie odpala? W sytuacji, w której kierowca ma możliwość skorzystania z transportu zastępczego, powinien podłączyć akumulator pod prostownik. Gdy nie ma takiej opcji, może skorzystać z "pożyczki" prądu i kabli rozruchowych, ewentualnie urządzenia rozruchowego z własnym, wbudowanym akumulatorem.

REKLAMA

Auto nie odpala, ale kręci. Co to oznacza?

Może się okazać, że silnik kręci rozrusznikiem, ale mimo wszystko nie chce odpalić. W takim przypadku problem nie wynika raczej z braku prądu w baterii, a kłopotów z układem paliwowym lub np. świecami żarowymi. W silnikach diesla z paliwa często wytrąca się parafina - a ta zatyka filtr paliwa i powoduje, że do komory spalania nie dociera mieszanka paliwowo-powietrzna. Niesprawne świece żarowe z kolei nie wytworzą temperatury koniecznej do zapalenia oleju napędowego.

Nowy akumulator, auto nie odpala?

Nowy akumulator, a auto nie odpala? Czasami winny braku prądu nie jest sam akumulator, a jego podłączenie do instalacji w samochodzie. Może się bowiem okazać, że jedna z klem jest poluzowana lub zaśniedziała. W takim przypadku nie charakteryzuje się wystarczającym przewodnictwem prądu. Śniedzenie to też problem, który może dotyczyć bolców akumulatora - tylko, że raczej starego, a nie nowego.

Jak odpalić auto na mrozie? Kilka podstawowych zasad!

Podczas zimowego rozruchu silnika kierowca powinien pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Przypominamy je poniżej:

  • pamiętaj o tym, aby przed przekręceniem kluczyka w stacyjce wyłączyć wszystkie zbędne odbiorniki prądu,
    • mowa w tym przypadku o światłach, radiu czy nawet ogrzewaniu!
  • przekręć kluczyk w pozycję drugą w stacyjce, ale nie kręć jeszcze silnikiem,
    • odczekaj kilka sekund aby w dieslu nagrzały się świece, a w benzyniaku pompka mogła doprowadzić wystarczającą ilość paliwa do układu zasilania,
    • w dieslu zakręć rozrusznikiem dopiero wtedy, gdy pomarańczowa spirala zniknie z tablicy zegarów,
  • jednorazowo nie kręć rozrusznikiem dłużej niż przez 10 sekund,
  • po odpaleniu silnika zaczekaj kilka sekund, a następnie rusz płynnie,
    • nie podnoś obrotów silnika przez pierwszych kilka minut jazdy - daj czas olejowi na prawidłowe rozprowadzenie w układzie smarowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA