REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimowe przygotowania samochodu

Jak przygotować samochód na zimę?
Jak przygotować samochód na zimę?

REKLAMA

REKLAMA

Jak przygotować samochód na zimę? Szczególnie o tej porze roku utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie technicznym zmniejsza ryzyko wypadku.

1. Zrób przegląd zimowy

Gdy zbliża się zima najlepiej sprawdzić stan samochodu w swoim serwisie. W ten sposób można wykonać niezbędne naprawy i zapobiec awarii na zaśnieżonej drodze. Typowe rzeczy, które psują się podczas zimy, to węże, paski, pompy wodne i przewody świec zapłonowych. Należy także zwrócić szczególną uwagę na stan hamulców, akumulatora, chłodnicy oraz wszystkich świateł.

REKLAMA

2. Sprawdź akumulator

Na pewno nie chciałbyś, aby Twój akumulator „padł” akurat wtedy, gdy mroźnym rankiem spieszysz się na ważne spotkanie. Kup nowy akumulator, jeśli dotychczasowy daje oznaki zużycia takie jak np. konieczność kilkukrotnego uruchamiania silnika w celu uruchomienia auta, słabe lub przyciemnione światła, brak ładowania. Moc akumulatora spada wraz z wiekiem i obniżaniem się temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, akumulatory samochodowe należy wymieniać co 4-5 lat.

3. Upewnij się, że układ chłodzenia jest w dobrym stanie

Płyn chłodniczy to trzeci, obok oleju silnikowego i przekładniowego, najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Niedobór płynu chłodniczego może doprowadzić do przegrzania i zatarcia silnika. Jego poziom możesz sprawdzić samodzielnie. Jeśli jest zbyt niski, uzupełnij go. Zalecenia producenta auta dotyczące rodzaju płynu chłodniczego znajdziesz w instrukcji samochodu.

Zobacz również: Czy ładować akumulator przed zimą? Odpowiadamy.

4. Zmień opony na zimowe

Opony zimowe są niezbędne, jeśli mieszkasz poza miastem, na obszarze o niskich temperaturach i dużych opadach śniegu, często jeździsz w terenie lub wyjeżdżasz w góry. Zostały one zaprojektowane z myślą o przyczepności w ujemnych temperaturach, na zaśnieżonych, czy zabrudzonych błotem pośniegowym nawierzchniach. – Opona zimowa zapewnia kierowcy i pasażerom większe bezpieczeństwo z uwagi na lepszy kontakt pojazdu z nawierzchnią, krótszą drogę hamownia i prawidłowe działanie systemów ABS czy kontroli trakcji – mówi Artur Posłuszny reprezentujący japońską markę opon Yokohama. Aby opona zimowa spełniała swoje zadania producenci zalecają, aby jej bieżnik miał minimalną głębokość 4 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Lub sprawdź całoroczne

Opony całoroczne to rozwiązanie ekonomiczne, dobre do drugiego auta w rodzinie, dla kierowców poruszających się lokalnie, w miastach, na krótkich dystansach, mieszkających w regionach z niskimi opadami śniegu, o umiarkowanych temperaturach. – Dobre opony całoroczne posiadają symbol 3PMSF, czyli certyfikat opony zimowej. Warto jednak pamiętać, że nawet one nie zastąpią zimówek w skrajnych warunkach pogodowych, na dużym mrozie. Mieszanka z jakiej są wykonane traci wówczas niektóre ze swoich właściwości. Niezależnie od rodzaju opon, wszystkie należy na bieżąco kontrolować pod kątem ciśnienia, wyważenia i ewentualnych uszkodzeń – dodaje Artur Posłuszny.

6. Zmierz ciśnienie w oponach

Ciśnienie opon to jeden z najważniejszych atrybutów decydujących o bezpieczeństwie prowadzenia pojazdu. Należy pamiętać, że od jego prawidłowego poziomu zależy, w jaki sposób opona przylega do nawierzchni. Niskie temperatury powietrza powodują spadek ciśnienia w oponach. – Gdy nadchodzą mrozy, Yokohama zaleca kierowcom zwiększenie ciśnienia w oponach zimowych o 0,2 bara w stosunku do wartości zalecanej przez producenta samochodu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach przekłada się na dłuższą drogę hamowania i zwiększa hałas wydawany przez nie podczas jazdy – radzi Artur Posłuszny.

Zobacz również: Opony letnie z homologacją zimową: co to znaczy?

7. Sprawdź pióra wycieraczek

Zużyte wycieraczki to kolejny element obniżający bezpieczeństwo zimą. Kiedy je wymienić? Jeśli pomimo tego, że są czyste, zostawiają mokre ślady na szybie. Brudne wycieraczki najlepiej wytrzeć alkoholem. Jeżeli to nie pomaga, trzeba je wymienić. Jeśli szyba Twojego auta często zamarza, zaopatrz się w bardziej wytrzymałe wycieraczki. Poza tym nie odrywaj na siłę wycieraczek przymarzniętych do szyby. Najlepiej użyj odmrażacza do szyb lub ogrzewaj auto do momentu, aż lód na szybie znacznie się topić.

8. Wlej zimowy płyn do spryskiwaczy

Zimą na przedniej szybie częściej pojawia się brud drogowy. Widzenie utrudniają dodatkowo śnieg i lód. Napełnij zbiornik spryskiwacza płynem, który jest przeznaczony do używania w ujemnych temperaturach. Zimowe formuły płynu pomagają szybciej usuwać z szyby śnieg i brud i co najważniejsze nie zamarzają w zbiorniku.

Zobacz również: Mandat za odśnieżanie samochodu? Jak go uniknąć?

9. Utrzymuj zbiornik paliwa co najmniej w połowie pełny

Przez cały czas utrzymuj zbiornik paliwa przynajmniej do połowy napełniony. Jest to ważne, szczególnie w drodze, podczas nieoczekiwanych załamań pogody, gdy auta mogą stanąć w gigantycznym korku. Jeśli utkniesz w aucie podczas burzy śnieżnej, będziesz mógł co jakiś czas uruchamiać samochód, aby się rozgrzać. Dlatego, jeśli zobaczysz, że poziom paliwa w zbiorniku spadł poniżej połowy, uzupełnij go. A jeśli prowadzisz samochód elektryczny lub hybrydowy, upewnij się, że jest w pełni naładowany.

10. Zaopatrz się w awaryjne artykuły zimowe

Zimą zawsze warto mieć w samochodzie zestaw na sytuacje awaryjne. Oprócz apteczki wyposaż swój samochód w szczotkę do śniegu ze skrobaczką do szyb, latarkę, bezpieczniki, kable rozruchowe, dodatkowy olej, płyn do spryskiwaczy i odmrażacz do szyb, który rozmraża także drobne mechanizmy jak zamki w drzwiach, boksach dachowych, zawiasy, czy prowadnice.

Źródło: Materiały prasowe Yokohama

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA