REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak układać w przyczepie przewożone przedmioty?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poprawne załadowanie przyczepy ma bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pojazdu, ponieważ przemieszczający się swobodnie jej ładunek może doprowadzić do wężykowania, może także nadmiernie obciążyć hak.

Jeszcze gorsze od obciążenia haka jest jego niedociążenie – w skrajnym przypadku może nastąpić zerwanie zaczepu z haka i dojść do poważnej katastrofy. Przy pakowaniu przyczepy trzeba zawsze pamiętać, aby cały ciężar spoczywał na jej kołach, zaś siła potrzebna do uniesienia dyszla za zaczep kulowy haka nie powinna być większa niż kilkadziesiąt niutonów (kilka kilogramów). Maksymalny dopuszczalny nacisk pionowy na hak według starych podręczników nie powinien przekroczyć 500 niutonów (50 kg), zaś zaleca się, aby miał on około 200 niutonów (20 kg).

REKLAMA

Zobacz również:

Przed zapięciem zaczepu kulowego na haku należy starannie oczyścić zarówno wnętrze zaczepu jak i kulę na haku. Smar, zmieszany z piaskiem, który może się na nich znajdować, podczas jazdy będzie działał jak pasta szlifierska, dzięki czemu żywotność obu elementów będzie skrócona. Na kulę można nałożyć potem niezbyt grubą warstwę nowego, czystego smaru. Pamiętać, aby po założeniu na hak, zabezpieczyć zaczep kulowy przed samoczynnym otwarciem specjalną przetyczką, lub w jej zastępstwie śrubą o odpowiedniej średnicy lub – najlepiej – kłódką utrudniającą kradzież przyczepy.

Zobacz również:

REKLAMA

Ciężar w przyczepie powinien być rozłożony równomiernie nie tylko po obu stronach jej osi, ale także musi być zachowana równowaga w obciążeniu każdego z kół. Gdy nie jest możliwe takie umieszczenie przedmiotów, aby wypełniały całą wolną przestrzeń bez luzu, należy albo zastosować dodatkowe wypełnienie w postaci mocnych, nie podatnych na zgniatanie pudeł lub skrzynek, albo solidnie przywiązać „na sztywno” ładunek. Dotyczy to także przyczep campingowych. Należy opróżnić ich zbiorniki wody i nieczystości, albo zadbać, aby one były napełnione do pełna. Swobodna powierzchnia przewożonego w przyczepie płynu, zwłaszcza gdy tego płynu jest dużo, była przyczyną niejednej katastrofy. Trzeba zamocować wszystkie przedmioty, które przemieszczając się podczas jazdy mogą spowodować różne zniszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewożąc przyczepą bagażową różne przedmioty, należy zawsze najcięższe i najmocniejsze układać najbliżej jej przedniej ścianki, pamiętając jednak o prawidłowym wyważeniu całości. Ciężkie, źle zamocowane przedmioty mogą podczas gwałtownego hamowania przemieścić się ku przodowi i staranować inne, delikatniejsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA